Jak stworzyć własny ogród w wielkim mieście?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 10:00
Duże ogrody kojarzą nam się przede wszystkim z obszarami pozamiejskimi. Okazuje się jednak, że w sercu metropolii można mieć nie tylko własny ogród, ale w nim niebanalną roślinność. - Skrzydłokwiat, paprotki, bluszcze, aglaonema, to rośliny, które świetnie oczyszczają powietrze wokł nas - mówią Dagmara Malaca, Marzanna Włudyka. 
Audio
  • Własny ogród w wielkim mieście - jak to zrobić? (Czat Czwórki)
Miejski ogród
Miejski ogródFoto: Shutterstock.com/Agatha Koroglu

Jak podkreślały rozmówczynie Piotra Firana, właśnie zapanowała moda na rośliny w wielkich miastach. - Uspokajają nas, wprowadzają domową atmosferę. Dokładamy więc wszelkich starań, by rosły, ustawiamy je w nasłonecznionych miejscach, jeśli tego potrzebują - podkreślała Dagmara Malaca. - Każde roślina jest indywidualnością - tłumaczyła zaś Marzanna Włudyka. - Poza zebraniem informacji dotyczących potrzeb danego rodzaju, warto obserwować naszych podopiecznych, i sprawdzać ich reakcje metodą prób i błędów.

Jak tłumaczyły, wiosna to dobry czas, by sprawdzić bryłę korzeniową roślin, rozsadzać, przesadzać, dobierać odpowiednich "sąsiadów", czyli tworzyć własny domowy ogród. Jak to zrobić, o czym należy pamiętać, i na co koniecznie trzeba uważać? A jaki wpływ na kondycję naszych domowych roślin mają "żyły wodne" znajdujące się pod ziemią i które rośliny są na nie najbardziej wrażliwe? Które rośliny najskuteczniej uchronią nas przed smogiem? Jak stworzyć własną rodzinę roślin? O tym rozmawialiśmy w studiu Czwórki. A o tym, jak działa ogród w środku miasta Weronika Puszkar rozmawiała z Maciejem Łepkowskim z organizacji "Motyka i słońce".

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Marzanna Włudyka i Dagmara Malaca​ (prowadzące kawiarnię z roślinami)

Data emisji: 26.03.2019 

Godzina emisji: 15.09

kd/ac

Czytaj także

Natura 2000. Ochrona przyrody w całej Europie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 18:03
21 maja przypada Europejski Dzień Obszarów Natura 2000. Program chroni cenne, zagrożone w skali całej Europy obszary przyrodnicze. To miejsca, o które trzeba wyjątkowo dbać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kupujemy za dużo". Jak nie marnować żywności?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 14:31
W Polsce rocznie marnuje się ok. 9 mln ton żywności, a aż 42 proc. rodaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać produkty spożywcze. - Fala konsumpcji w naszym kraju jest ogromna, kupujemy za dużo - mówi Justyna Szczepanik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak poradzić sobie z problemem smogu?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 11:43
Według danych NIK, przytaczanych przez Piotra Firana, Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Czy można skutecznie walczyć ze smogiem? - Tak - mówią eksperci.
rozwiń zwiń