Weekend spadających gwiazd. "Setki marzeń do spełnienia"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 18:30
- To, co zaobserwujemy na niebie, to drobne fragmenty pozostawione przez komety, które pędzą do nas z olbrzymią prędkością 59 tysięcy km na sekundę, rozgrzewają się w atmosferze i pięknie świecą - wyjaśnia Mariusz Wiśniewski ze Stowarzyszenia Pracownia Komet i Meteorów.
Audio
  • Czym są perseidy i kiedy najlepiej widać je na niebie? (Astrosapiens/Czwórka)
Perseidy najlepiej oglądać tam, gdzie obserwacji nieba nie zakłóca miejskie oświetlenie
Perseidy najlepiej oglądać tam, gdzie obserwacji nieba nie zakłóca miejskie oświetlenie Foto: Shutterstock.com/vchal

Czytaj także
księżyc planeta niebo gwiazdy 1200.jpg
Jak zostać odkrywcą planet?

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską od 17 lipca do 24 sierpnia. - Meteory, które mamy szansę obserwować, pojawiają się na wysokości ok. 100 km nad ziemią. To jest ten moment, kiedy ich prędkość oraz gęstość atmosfery pozwalają im się zaświecić - wyjaśnia gość Czwórki.

Ile zatem życzeń powinniśmy przygotować na nadchodzące noce? - Przed nami długi weekend perseidowy, ale szczególnie dużo spadających gwiazd pojawi się na niebie z soboty na niedzielę, między godziną 16.00 a 4 rano - dodaje Mariusz Wiśniewski.  

W programie wyjaśniamy także m.in. czym różni się meteor od meteorytu, czy perseidy mogą być zagrożeniem dla ruchu lotniczego i dlaczego o kometach mówi się, że to "brudne śnieżki".

Czytaj także
astrofotografia tomasz zwoliński 1200.jpg
Astrofotografia. Jak robić zdjęcia gwiazdom?

***

Tytuł audycji: Astrosapiens

Prowadzi: Mateusz Borkowicz

Gość: Mariusz Wiśniewski (Stowarzyszenie Pracownia Komet i Meteorów)

Data emisji: 11.08.2017

Godzina emisji: 15.14

kul/jpCzytaj także

Woda w kosmosie. Jest jej więcej niż na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 16:20
- Mówi się, że nasza planeta składa się w większości z wody, ale tak naprawdę na Ziemi nie jest jej wcale aż tak dużo. Gdybyśmy ją całą zebrali, okazałoby się, że jest ona sucha i skalista - mówi Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik, który w "Stacji Nauka" o wodzie w kosmosie opowiada z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmos w pigułce. Kiedy znajdziemy drugą Ziemię?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 15:26
- Co chwilę dowiadujemy się o jakiejś planecie poza Układem Słonecznym. Jest ich już kilka tysięcy, jednak większość z nich to planety gazowe. Tam życia nie znajdziemy, ale warto zwrócić uwagę na ich księżyce - mówi w "Stacji Nauka" Mateusz Borkowicz, astronom z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
rozwiń zwiń