Tomasz Grzywaczewski: tych państw w teorii nie ma, choć w praktyce są jak najbardziej namacalne

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 13:54
- Myślę, że na mapie świata jest obecnie dziesięć, a może nawet więcej państw nieuznawanych. Ja natomiast zajmowałem się tymi geograficznie niezbyt odległymi od Polski, bo leżącymi na obszarze postsowieckim - mówił w Czwórce Tomasz Grzywaczewski, autor książki "Granice marzeń. O państwach nieuznawanych".
Audio
  • Tomasz Grzywaczewski o książce "Granice marzeń. O państwach nieuznawanych (Faktofonia/Czwórka)
2015 rok - Abchazja. Państwo nieuznawane ze stolicą w Suchumi, położone nad Morzem Czarnym i na zachodnim Kaukazie
2015 rok - Abchazja. Państwo nieuznawane ze stolicą w Suchumi, położone nad Morzem Czarnym i na zachodnim KaukazieFoto: your story by Mikhailova/Shuttersock.com/dom. publiczna

Tomasz Grzywaczewski wyruszył w podróż po Nadniestrzu, Abchazja, Osetii Południowej, Górskim Karabachu oraz Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej. - To jest niezwykłe, że formalnie te państwa nie istnieją, nie znajdziemy ich na oficjalnych mapach, nie uznaje ich nasza dyplomacja, natomiast one jak najbardziej istnieją. Jak Państwo np. przyjadą na granicę z Nadniestrzem, to okaże się, że tam stoją posterunki graniczne, są pogranicznicy, a po wjeździe do tego państwa okaże się, że oni mają własną policję, własny parlament i prezydenta, a nawet własna walutę – rubla naddniestrzańskiego, którym można płacić tylko w Nadniestrzu, czyli skrawku terytorium o długości dwustu kilkudziesięciu kilometrów i szerokości kilkudziesięciu km - opowiadał gość Czwórki. 

W swojej książce opisał on procesy historyczne i wielką politykę. "Granice marzeń. O państwach nieuznawanych" to osobiste historie tych, którzy ćwierć wieku po upadku sowieckiego imperium marzą o normalności, o posiadaniu paszportów, które pozwolą im swobodnie podróżować, o walucie, która ma jakąś wartość i o reprezentacjach startujących w mistrzostwach i igrzyskach na takich samych prawach jak inni - pod własnymi barwami. A przede wszystkim marzą o pokoju.

Czy w postsowieckich państwach nieuznawanych funkcjonuje turystyka? O tym w nagraniu audycji. W jej trakcie mówiliśmy również o feministce i pisarce Irenie Krzywickiej oraz o jej reportażowej twórczości.​ Zapraszamy do wysłuchania zapisu całości

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Tomasz Grzywaczewski (reporter, podróżnik, pisarz i prawnik)

Data emisji: 26.02.2018

Godzina emisji: 19.05

pg/ac

Czytaj także

Smaki, podróże i taksówki w jednej zabawnej powieści

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 22:43
- Layne Mosler twierdzi, że taksówkarze najlepiej znają życie metropolii i to ich prosiła o rekomendacje, gdzie w danym mieście warto zjeść - mówi znawczyni literatury, Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Człowiek w przystępnej cenie". Inne reportaże z Tajlandii

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 10:39
Tajlandia to kraj, znany Polakom głównie ze zdjęć w folderach turystycznych. Tymczasem, jak przekonywała w Czwórce Urszula Jabłońska, to także kraj przepełniony strachem. - Ludzie żyją tam w różnych formach współczesnego niewolnictwa - opowiadała autorka książki "Człowiek w przystępnej cenie".
rozwiń zwiń