Blokowiska - codzienność w krajobrazie Europy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 09:00
- W swoim pierwszym bloku mieszkałam około 20 lat. Ja tego nie wybierałam, zostałam tam przyniesiona prosto ze szpitala, wtedy wszyscy moi rówieśnicy mieszkali w blokach - mówi Beata Chomątowska, autorka książki "Betonia". - Później unikałam bloków z lat 70., z początkowej epoki Gierka, bo miały niski sufit. Chyba przetestowałam wszystkie formy mieszkalne tego typu - dodaje. 
Audio
  • Beata Chomątowska, autorka książki "Betonia" opowiada o blokach i blokowiskach (Faktofonia/Czwórka)
Instytucja użytkowania wieczystego w Polsce przestała istnieć. Zdjęcie ilustracyjne
Instytucja użytkowania wieczystego w Polsce przestała istnieć. Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/yarecki

szwecja sztokholm 1200.jpg
Z jakimi wyzwaniami mierzy się współczesna Szwecja?

- W "Betonii" chciałam pokazać, że bloki i osiedla blokowe, to coś, co nas otacza, od czego nie uciekniemy, co jest elementem krajobrazu na pewno Europy Środkowo-Wschodniej, ale też Europy Zachodniej, o czym często zapominamy - mówi gość Dominiki Klimek. - Nie ma miasta, miasteczka, nawet małej miejscowości, w której bloki by nie stały. To dziedzictwo modernistyczne, ale zapominamy o tym i wypieramy z naszej świadomości - dodaje.

Terminy blok, blokowisko obarczone są negatywnymi konotacjami. W latach 90. chciano by bloki to był odchodzący świat, każdemu marzył się domek na przedmieściach. Blokowiska wiązano z licznymi subkulturami, patologią. - Trzeba pamiętać, że to był tylko wyrywek. Dziś zaczynamy rewidować pojęcie "blokowiska", odchodzimy od stereotypów - zwraca uwagę Beata Chomątowska. 

Beata Chomątowska Projektując osiedla idealne dbano o wspólne przestrzenie, myślano o sklepach, szkołach, przedszkolach, żłobkach, placach zabaw i terenach zielonych. Dbano o komunikację z centrum

Idea bloków mieszkalnych zrodziła się już w XIX wieku. Czas rewolucji przemysłowej przyniósł potrzebę budowania szybko, trwale i dla wielu, ale z wygodami. Jak na te koncepcje wpłynęli moderniści i Le Corbusier? Czym była, stosowana również w Polsce, "linijka słońca"? Czym charakteryzowały się poszczególne fazy budownictwa bloków w Polsce? Kiedy odchodzono o koncepcji z zachodu, kiedy do nich wracano i nadrabiano opóźnienia - jaki był tego skutek? Jak bloki mają się dziś i jaka jest ich przyszłość? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Beata Chomątowska (pisarka, dziennikarka, autorka książki "Betonia")

Data emisji: 28.05.2018

Godzina emisji: 19.09

pj/ac

Czytaj także

Dlaczego Norweg jest "szczęśliwy jak łosoś"?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 12:00
- "Skandynawowie są zimni i zdystansowani", usłyszałam przed pierwszym wyjazdem. Wystarczyło kilka dni, żebym przekonała się, że Norwegowie są pomocni, ale cenią strefę prywatną - opowiada Anna Kurek, autorka książki "Szczęśliwy jak łosoś".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Bikont i niedomknięta biografia Ireny Sendlerowej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 10:46
Ogłoszono laureatów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W kategorii reportaż literacki zwyciężyli m.in. Sacha Batthyany, Joanna Czeczott, Marcin Kącki, Marek Łuszczyna czy Olga Gitkiewicz. Nagrodzona została także Anna Bikont za książkę "Sendlerowa w ukryciu".
rozwiń zwiń