Sztuka filmowa wg zasad Andrzeja Żuławskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 16:20
Bufon, kabotyn, wizjoner, skandalista, grafoman, uwodziciel, bon vivant, arbiter elegancji - określenia można by mnożyć. Jaki był naprawdę Andrzej Żuławski?
Reżyser Andrzej Żuławski podczas ceremonii otwarcia XVI Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych PLUS CAMERIMAGE 2008 w Łodzi.
Reżyser Andrzej Żuławski podczas ceremonii otwarcia XVI Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych PLUS CAMERIMAGE 2008 w Łodzi. Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Porozmawiamy o tym z Aleksandrą Szarłat - autorką książki "Żuławski. Szaman". 

Andrzej Żuławski hipnotyzował ludzi. Miał niesłychaną umiejętność ich uwodzenia i odkrywania słabości. Ta wiedza w jego rękach stawała się bronią, którą potrafił bezwzględnie ugodzić. Jednocześnie potrafił być wspaniałomyślny i uroczy. O dobrych i złych stronach jego charakteru mówią bohaterowie tej książki. Wszyscy zgadzają się co do jednego: był człowiekiem fascynującym. On sam mawiał, że każdy jego film to jedno dodatkowe życie. Ale życie Żuławskiego jest ciekawsze niż wszystkie te filmy razem wzięte.

W audycji także - Miron Białoszewski i przegląd literatury opowiadającej o wydarzeniach II wojny światowej.

***

Na audycję "Faktofonia" zapraszamy w niedzielę (22.09) po godz. 16.05. program poprowadzi Dominika Klimek.

kul

Czytaj także

Julia Gniadecka - dziewczyna z Fabryki snów

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 13:00
W kinie zakochała się jako dziewczynka, przez "Opowieści z Narnii". Po latach zaczęła wpsółpracować z producentem tego filmu Markiem Johnsonem i dziś mieszka w Los Angeles i w Fabryce snów realizuje swoje marzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Jędryka - reżyser polskich "Cudownych lat"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 16:50
W jego kinie nie było szybkiego montażu, niezwykłych efektów, magicznych gadżetów, a mimo to Stanisław Jędryka to mistrz filmów i seriali dla dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń