Projekt "Gerlsy". "Własnym głosem mówimy o sprawach dla nas ważnych"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 16:21
"Gerlsy" to organizacja stworzona przez Magdalenę Lamparską, Olgę Bołądź, Julitę Olszewską i Jowitę Radzińską. Na czym polega ich "plan na równouprawnienie"?
Audio
  • "Gerlsy". Projekt od dziewczyn dla dziewczyn (Pasjonauci/Czwórka)
Magdalena Lamparska w studiu Czwórki
Magdalena Lamparska w studiu CzwórkiFoto: Czwórka/Magdalena Żelazowska

Chcemy działać na rzecz kobiet. Stworzyć przestrzeń, w której będą mówić swoim głosem o sprawach dla nich ważnych Magdalena Lamparska

Projekt został założony, by pisać scenariusze. Przez kobiety i dla kobiet, ale też zmieniać świadomość na temat kobiet w przestrzeni publicznej, również w branży filmowej. 

- Projekt trwa od ponad trzech lat. Spotykamy się z kobietami z branży filmowej, ale nie tylko. W grupie jest m.in. aktorka Olga Bołądź, modelka i scenarzystka Julita Olszewska i socjolog, coach, change menadżerka Jowita Radzińska - mówiła współzałożycielka "Gerlsów" Magdalena Lamparska.

- Wiedzieliśmy, że mamy w sobie przestrzeń, żeby razem spotykać się i działać. Chcieliśmy opowiadać HERstorie - mówiła. - To kobiece historie, które są dla nas ważne. Zależało nam na tym, żeby kobiety pokazywać w sposób wielowymiarowy. Tak powstała nasza fundacja. 

Na jakich działaniach skupia się działalność fundacji "Gerlsy"? Jakie są jej założenia? Dlaczego postanowiły nazwać swoją organizację "Gerlsy" i jakie przesłanie kryje się pod tą nazwą? Jak wygląda praca nad wspólnym scenariuszem i jakie filmy powstają  dzięki fundacji "Gerlsy"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Magdalena Lamparska (aktorka, współzałożycielka fundacji Gerlsy)

Data emisji: 11.05.2019

Godzina emisji: 11.07

Czytaj także

Królewski przepych i gorzka ironia w "Faworycie" Yorgosa Lanthimosa

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 13:06
W kinach "Faworyta"- najnowszy film Yorgosa Lanthimosa. Początek XVIII wieku. Anglia jest w stanie wojny z Francuzami, ale uwagę dworu pochłaniają wyścigi kaczek i pojawienie się na stołach ananasów. Kulinarnej stronie filmu przyjrzeliśmy się w "Sztuce jedzenia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czuję związek z Vanyą". Ellen Page o "The Umbrella Academy"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 16:25
Ellen Page opowiedziała Beacie Kwiatkowskiej o swojej roli w serialu "The Umbrella Academy", który oglądać można na Netflixie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film "Heart Therapy". Świat jest lepszy, gdy leczysz go sercem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 13:51
Anna Zoll została nagrodzona w Cannes za scenariusz i reżyserię krótkometrażowego filmu "Heart Therapy". - Tematy, które zauważam i o których opowiadam, są trudne - mówiła w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monika Kucia: chcemy Państwa zaprosić wgłąb własnych uprzedzeń

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 13:05
Trwa festiwal wielkopostny Nowe Epifanie. Oprócz wydarzeń muzycznych i teatralnych zaplanowano także coś kulinarnego. Kuratorka kulinarna Monika Kucia przygotuje ucztę artystyczną pod hasłem "Klątwa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przy wspólnym stole z Mariną Abramović

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 09:45
Wielokrotnie zasiadała do stołu. Czasem wyłącznie po to, by wymienić spojrzenie. W "Sztuce jedzenia" rozmawialiśmy o potrawach w pracach Mariny Abramović.
rozwiń zwiń