X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kim są ludzie, którzy podają nam jedzenie?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 14:32
Po słynnej aferze taśmowej w 2014 roku, wszyscy zaczęli kelnerom patrzeć na ręce. Jak zmienili się oni, jak zmieniliśmy się my, klienci zdradza Justyna Pobiedzińska. 
Audio
  • Justyna Pobiedzińska opowiada o kelnerach i zmianach związanych z tym zawodem (Faktofonia/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/Shutterstock

Gdy aferą taśmową, podczas której, dzięki nagraniom kelnerów restauracji "Sowa i przyjaciele", prywatne rozmowy polityków wyciekły do mediów, żyła cała Polska - Justyna Pobiedzińska zaczęła pisać swoją książkę, reportaż "Napiwku nie będzie. Sekrety kelnerów". W Czwórce przyznaje, że nie było jej łatwo znaleźć rozmówców. Kelnerzy, z którymi udało jej się nawiązać kontakt zgodnie przyznają, że w ich pracy ważne jest poczucie misji, dbałość o komfort i dobre samopoczucie klientów. 

- Szukałam taki rozmówców, którzy długo pracują w zawodzie. Chciałam żeby mi opowiedzieli o zmianach, które nastąpiły na ich oczach - wyjaśnia Justyna Pobiedzińska. - Byłam ciekawa jak się zmieniły nasze upodobania, zwyczaje czy zostawiamy napiwki, czy potrafimy się zachować przy stole, a także jak oni sami się zmienili - dodaje. 

Kelner sprzed kilkudziesięciu lat, to ktoś inny niż kelner dzisiaj Justyna Pobiedzińska

Rozmówcy autorki reportażu podkreślają, że kiedyś kelnerzy byli lepiej wykształceni, uczyli się od mistrzów w swoim fachu, a dziś coraz częściej w tym zawodzie pracują osoby "z przypadku". Smuci też jednak zmiana samych klientów. - Nie potrafimy już ze sobą rozmawiać, ludzie interesują się głównie tym, co mają w telefonie komórkowym - mówi rozmówczyni Dominiki Klimek. - Gdy do restauracji przychodzi czteroosobowa rodzina, każda z osób ma w ręce komórkę. Kelnerzy są niezauważani - jesteśmy odsunięci od tego, co jest tu i teraz - dodaje. 

Wśród rozmówców autorki publikacji "Napiwku nie będzie. Sekrety kelnerów" znajdziemy emerytowanych kelnerów, którzy pamiętają pracę w zeszłej epoce, kelnerkę z sanatorium, z agencji towarzyskiej, barmankę z klubu studenckiego. Różnica wieku między najstarszym, a najmłodszym z nich wynosi 60 lat. 

***

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Justyna Pobiedzińska (autorka książki "Napiwku nie będzie. Sekrety kelnerów")

Data emisji: 16.02.2020

Godzina emisji: 16.09

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka zawód
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Farmaceuta - może to zawód dla ciebie?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 10:50
Praca w aptece potrafi być fascynująca, a "świat za pierwszym stołem wygląda zupełnie inaczej". - To miejsce przy którym wydajemy leki. Za nami widać leki dostępne bez recepty. Te na receptę nie mogą być widoczne dla pacjentów - mówi farmaceutka Katarzyna Kopacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń