100 wynalazków na stulecie. Kasownik udoskonalił polski wynalazca

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 13:37
Kasowniki zostały wymyślone mniej więcej w połowie XIX wieku przez Francuzów. Co wiąże je z historią polskiej technologii?
Audio
  • Francuski kasownik, polska technologia (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ frantic00

telewizor 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie. Historia przesyłu obrazu

- Udoskonalony kasownik, w takiej formie, w jakiej znamy go w tej chwili, to zasługa naszego rodaka Jana Baranowskiego. Za udoskonalony model kasownika wynalazca dostał nagrodę na wystawie w Paryżu. Jego patent był w użyciu jeszcze kilka lat temu. Teraz w większości krajów został wymieniony na model z elektronicznym czytnikiem - mówił Hubert Bojarski ze Stacji Muzeum. 

W jaki sposób Jan Baranowski udoskonalił znany wszystkim z miejskiej komunikacji kasownik? Jaki wynalazek Polaka, obok kasownika zrewolucjonizował rynek komunikacyjny na całym świecie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Goście: w nagraniu rozmowy- Hubert Bojarski ze Stacji Muzeum

Data emisji: 7.02.2018

Godzina emisji: 12.06

ac/kul

Czytaj także

Młodzi naukowcy odkrywają nowe metody walki z białaczką

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 16:06
Dzięki swojej pracy pt.: "Wpływ oksygenazy hemowej-1 i G-kwadrupleksów na stabilność genomową w patogenezie ostrych białaczek szpikowych (AML)" Anna Konturek-Cieśla, studentka Biotechnologii molekularnej na UJ, została najmłodszą stypendystką tegorocznej edycji programu L'Oréal-UNESCO dla Kobiet i Nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie - "fotorewolwer" Karola Brandla

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 14:01
Fotogrewolwer był mniejszy od ówczesnych, XIX-wiecznych aparatów fotograficznych, robił zdjęcia szybciej. Za ojca tego wynalazku uznać można fotografa i reportera Karola Brandla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie - aeroskop, czyli "kamera śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 12:00
Gdy myślimy o początkach światowej kinematografii do głowy przychodzi nam nazwisko Lumiere. Tymczasem Kazimierz Prószyński, wybitny konstruktor pochodzenia polskiego, śmiało konkurować mógł z francuskimi braćmi, bowiem skonstruował własną "kamerę śmierci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Supernowoczesny K202

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 10:00
Komputer K202 został okrzyknięty polskim cudem techniki na skalę światową. Stworzony w 1970 roku był wielkości dzisiejszego PC-ta, a szybkością przewyższał urządzenia skonstruowane dekadę później.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Nafta, która powstała... na bagnach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 15:37
Młody chemik i farmaceuta Ignacy Łukasiewicz, spacerując po okolicznych bagnach, poszukiwał substancji, z których mógłby wyekstrahować leki. Po licznych eksperymentach pozyskał jednak… naftę.
rozwiń zwiń