100 wynalazków na stulecie. Jak Adam Kosacki zatrzymał śmierć

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 11:22
Wynalazek Adama Kosackiego, ręczny wykrywacz min, był prawdziwą rewolucją na polach bitew II wojny światowej. Być może właśnie dzięki niemu pokonano Niemców w drugiej bitwie pod El Alamein. 
Audio
  • Ręczny wykrywacz min Adama Kosackiego - 100 wynalazków na stulecie (Zaklinacze Czasu/Czwórka)
Wykrywacz min
Wykrywacz minFoto: Vadim Ivanov/Shutterstock

dok pływajacy stocznia reda 1200 shutter.jpg
100 wynalazków na stulecie. Remont statku - bez doku ani rusz

- Józef Kosacki to absolwent Politechniki Warszawskiej, w czasie II wojny światowej uczestnik kampanii wrześniowej, po kapitulacji Polski przedostał się do Anglii i tam walczył w siłach zbrojnych Wielkiej Brytanii - przybliża sylwetkę wynalazcy Jerzy Lemański, specjalista ds. merytorycznych w Narodowym Muzeum Techniki. - Pewien epizod z życia Kosackiego spowodował to, że poświęcił się budowie wykrywacza min: niemal na jego oczach, grupa ułanów polskich wpadła na pole minowe i skończyło to się tragicznie - dodaje. 

Pracy nad skonstruowaniem wykrywacza min podjęło się wielu. Jednak to wynalazek Kosackiego okazał się najbardziej skuteczny. - Kosacki nie opatentował swego wynalazku, uważając, że to urządzenie uratuje setki istnień ludzkich, sprezentował to armii brytyjskiej - mówi ekspert. - Urządzenia zaczęto natychmiast produkować. A użyto ich już w październiku 1942 na polach bitwy pod El Alamein - dodaje. 

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

praca czas shutter 1200.jpg
100 na 100. Adamiecki wiedział - czas to pieniądz

Starszy chorąży sztabowy w stanie spoczynku, dziś prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, Tomasz Kloc podkreśla, że z tego wynalazku korzystano bardzo długo. - W swojej działalności jako saper wielokrotnie korzystałem z tego typu urządzeń - podkreśla.

Czemu Adam Kosacki nie przyznawał się do swego wynalazku? Jak wykrywacze metali były testowane w korpusie armii brytyjskiej? 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Ania Hardej i Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak

Data emisji: 15.09.2018

Godzina emisji: 14.41

pj

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: kto odkrył witaminy?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 10:00
Wzmacniają naszą odporność, pamięć i koncentrację. Dzięki nim ogranizm pracuje jak dobrze naoliwiona maszyna. Mowa o witaminach, które znajdują się w produktach, które codziennie spożywamy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 na 100. Rycerze bez skrzydeł, ale z proporcami

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 15:50
Ta formacja była obecna na polach walk od XVI do XVIII wieku i dawała polskiemu wojsku przewagę w bitwach, stając się militarnym fenomenem.
rozwiń zwiń