100 wynalazków na stulecie: dach czterospadowy - wizytówka polskiego budownictwa

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 12:03
- Strych był rodzajem skrzynki znajdującym się między dolną a górną częścią dachu. Co ważne, w dachu można było umieścić okienka, dzięki czemu pomieszczenie posiadało pionowe ściany i było oświetlone - wyjaśniał Robert Kunkel z Zakładu Architektury Polskiej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
Audio
  • 100 na 100: dach, niczym smocza łuska (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Łopuszna, Dworek Tetmajerowski
Łopuszna, Dworek TetmajerowskiFoto: PAP/Grzegorz Momot

Technika stosowana była już na początku XVII wieku, najczęściej wykorzystywali ją budowniczowie tzw. architektury rezydencjonalnej i usługowej - w dworach, karczmach, spichrzach, czasem spotykana także w architekturze sakralnej. - Wbrew pozorom polskie dwory nie były dużymi budynkami. Lokatorzy mieszkali gęsto, własny kąt mieli ci, którzy wygospodarowali go na poddaszu. Zazwyczaj były to pomieszczenia przeznaczone dla dzieci i ciotek-rezydentek - opowiadał profesor.

Dlaczego deszczułki posiadały trójkątny kształt? Czemu technika pokrycia dachu była tak innowacyjna? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak

Goście: prof. Robert Kunkel (Zakład Architektury Polskiej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej), Irena Domańska-Kubiak

Data emisji: 31.03.2018

Godzina emisji: 14.40

ac/kd

Czytaj także

Mazurek Dąbrowskiego. Jaka jest jego historia?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 12:45
Tym razem w "Zaklinaczach czasu" opowiadamy Wam historię Mazurka Dąbrowskiego. A to w związku z rocznicą - 220 lat temu w lipcu 1797 roku w Lombardii Józef Wybicki napisał tekst "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" nazywanej również "Mazurkiem Dąbrowskiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Polski bywała kobietą. Silną i zaradną

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 16:20
- W naszej historii jest przynajmniej z 30 momentów, w których to kobiety - silne i zaradne - zadecydowały o istnieniu państwa Polskiego - przekonuje Kamil Janicki, autor książki "Damy polskiego imperium".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akademia szubrawców - kryminalna przeszłość naszych przodków

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 15:50
- Międzywojnie wyobrażałam sobie jak ze starych filmów. Jak zaczęłam je badać, okazało się, że w Polsce królowali kasiarze, oszuści, włamywacze i prostytutki, z którymi walczyli oficerowie Policji Państwowej - opowiada Monika Piątkowska, autorka książki "Życie przestępcze w przedwojennej Polsce. Grandesy, kasiarze, brylanty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seksbiznes w antyku. "Działał na większą skalę niż dziś"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 17:10
- Seks w starożytność sprzedawał się lepiej niż dziś, ale nie zawsze w sposób, w jaki nam się wydaje. Być może dlatego, że jesteśmy niewolnikami pewnego wyobrażenia o życiu w antyku - opowiada dziennikarz Adam Węgłowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: Człowiek, który wyprzedził braci Lumière

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 16:40
Tytuł pierwszego człowieka światowej kinematografii należy do Polaka. Gdyby miał więcej szczęścia, pewnie dziś umawialibyśmy się w pleo a nie w kinie...
rozwiń zwiń