100 wynalazków na stulecie: kto odkrył witaminy?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 10:00
Wzmacniają naszą odporność, pamięć i koncentrację. Dzięki nim ogranizm pracuje jak dobrze naoliwiona maszyna. Mowa o witaminach, które znajdują się w produktach, które codziennie spożywamy. 
Audio
  • Odkrycie, które zrewolucjonizowało współczesną naukę (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/White bear studio

dwór w Łopusznej Łopuszna dach łamany polski Dworek Tetmajerowski 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie: dach czterospadowy - wizytówka polskiego budownictwa

Choroba beri beri, szkorbut, czy krzywica. Gdyby nie odkrycie naszego rodaka być może do dziś zmagalibyśmy się z wieloma nieuleczalnymi chorobami. - Odkrycie uratowało nas przed chorobami, o których teraz już nie pamiętamy. Choroby, na które dawniej cierpiały dziesiątki tysięcy ludzi - opowiadał Wojciech Mikołuszko, przyrodnik. - W 1912 roku nie wiedziano o istnieniu witamin i ich wpływowi na ludzki organizm. Zmieniło się to, dzięki polskiemu biochemikowi Kazimierzowi Funkowi, który w trakcie badań nad chorobą beri beri, odkrył substancję, której niedobór wywoływał tę chorobę - wyjaśniał  dr n. med. Maciej Kostrubiec.

Co oznacza nazwa "witamina"? Z jakich elementów składa się ta substancja i dlaczego jest niezbędna w naszym życiu? Czym różnią się poszczególne związki chemiczne witamin? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak

Goście: Wojciech Mikołuszko (przyrodnik), dr n. med. Maciej Kostrubiec, Adam Pietrzak (lekarz)

Data emisji: 15.04.2018

Godzina emisji: 14.40

ac/kd

Czytaj także

Elżbieta I. Jak doprowadziła swój kraj do potęgi?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 12:00
W dniu koronacji Anglicy mówili o niej: "jest tylko kobietą". Kiedy umierała, jej kraj był potęgą. - Dwór dzielił się zazwyczaj na dwa, zwalczające się wzajemnie stronnictwa. Elżbieta I świetnie to wykorzystywała, miała cięty język i potrafiła konfliktować swoich podwładnych, by jej wrogowie sami się eliminowali - opowiadała Magdalena Niedźwiedzka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Królewski logopeda. Historia Jerzego VI i Lionela Logue'a

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 17:34
Jerzy VI, ojciec najdłużej panującej na brytyjskim tronie królowej Elżbiety II miał wstydliwą tajemnicę - potwornie się jąkał. Niestety, ze względu na urząd, jaki piastował wystąpienia publiczne stały się nieodłączną częścią jego życia. Na szczęście znalazł się ktoś, kto pomógł królowi wyleczyć uciążliwą wadę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: Człowiek, który wyprzedził braci Lumière

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 16:40
Tytuł pierwszego człowieka światowej kinematografii należy do Polaka. Gdyby miał więcej szczęścia, pewnie dziś umawialibyśmy się w pleo a nie w kinie...
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: dach czterospadowy - wizytówka polskiego budownictwa

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 12:03
- Strych był rodzajem skrzynki znajdującym się między dolną a górną częścią dachu. Co ważne, w dachu można było umieścić okienka, dzięki czemu pomieszczenie posiadało pionowe ściany i było oświetlone - wyjaśniał Robert Kunkel z Zakładu Architektury Polskiej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń