"100 na 100". Henryk Magnuski - wynalazca skazany na radio

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 16:00
- Pod nazwą "walkie-talkie" rozumiemy dziś wszelkiego rodzaju krótkofalówki, urządzenia do łączności, noszone na pasku, bądź w kieszeni. Są cały czas pod ręką, gdy potrzebna jest szybka łączność - mówi Zasław Adamaszek, pracownik merytoryczny i konstruktor Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.
Audio
  • Historia walkie-talkie, wynalazku Henryka Magnuskiego (Stacja Nauka/Czwórka)
Z walkie-talkie korzystają z nich głównie służby ochrony, policja, wojsko.
Z walkie-talkie korzystają z nich głównie służby ochrony, policja, wojsko. Foto: LightField Studios/Shutterstock.com

Jak tłumaczył Zasław Adamaszek walkie-talkie to wynalazek Henryka Magnuskiego, urodzonego w 1909 roku. - Już jako nastolatek zetknął się z pierwszymi odbiornikami, które mogły odbierać regularnie audycji Polskiego Radia. Podjął więc pracę w Państwowych Zakładach Tele- i Radiotechnicznych, skąd został wysłany do Nowego Jorku, by przyjrzeć się tamtejszej radiotechnice. Gdy w Europie wybuchła wojna, podjął tam pracę jako konstruktor i opracował charakterystyczną radiostację SCR536, która miała zasięg do pięciu kilometrów - tłumaczył ekspert.

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

Jaki wpływ ma wynalazek Magnuskiego na współczesną radiotechnikę i gdzie wciąż jeszcze możemy zobaczyć walkie-talkie jego pomysłu? Jak działała "radiostacja plecakowa" SCR300, za którą Magnuski został odznaczony po drugiej wojnie światowej? O tym w materiale reporterskim, przygotowanym przez Martę Hoppe.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 19.09.2018

Godzina emisji: 12.12

kd/ac

Czytaj także

Jak działa aparat słuchowy?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 16:21
- To bardzo skomplikowane urządzenie, które nie wzmacnia wszystkich częstotliwości dźwięków wokół nas, ale w inteligentny sposób wybiera te, które ułatwią nam zrozumienie sensu m.in. rozmów ludzi, a wyeliminują szumy - mówili przedstawiciele Demant Technology Centre.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyzwania twórców internetu. "Czeka nas 5G"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 14:39
- Mamy internet wszędzie i spodziewamy się go wszędzie. Jeśli nagle internetu nie zabraknie, np. w górach, gdzie nie ma zasięgu, jesteśmy po prostu zaskoczeni - mówił Łukasz Bromirski z Cisco Systems Polska. Jak temu zaradzić?
rozwiń zwiń