X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100 na 100: polski prezydent, który zadbał o środki ochrony roślin

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 14:32
Ignacy Mościcki był najdłużej urzędującym prezydentem Polski. Stanowisko piastował aż trzynaście lat. Mniej znana jest jego sylwetka naukowa.
Audio
  • Prezydent Polski, który z pomocą wyładowań atmosferycznych wzbogacił środki ochrony roślin (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Prezydent Ignacy Mościcki, Józef Hartman, Stefan Kryński w Cieszynie. Obchody odzyskania przez Polskę niepodległości (11.11.1938 r.)
Prezydent Ignacy Mościcki, Józef Hartman, Stefan Kryński w Cieszynie. Obchody odzyskania przez Polskę niepodległości (11.11.1938 r.)Foto: Prezydent Ignacy Mościcki, Józef Hartman, Stefan Kryński w Cieszynie

- Ignacy Mościcki to typ uczonego-praktyka - mówi prof. Jan Łabętowicz z Zakładu Chemii Rolnej SGGW. - Był specjalistą z zakresu elektrochemii. Jego największym osiągnięciem było opracowanie nowatorskiej technologii syntezy kwasu azotowego. Mościcki podpatrzył, obserwując przyrodę, że azot zawarty w powietrzu podczas wyładowań atmosferycznych utlenia się do tlenku azotu, a potem spada na ziemię w postaci kwasu azotowego - wyjaśniał ekspert.

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

Co wynikło z tej obserwacji? W jaki sposób Ignacy Mościcki wykorzystał ją do produkcji nawozów sztucznych? I co jego wynalazek ma wspólnego z produkcją materiałów wybuchowych? Czy to prawda, że przez długi czas jego technologia była bezkonkurencyjna w całej Europie? Czym był opatentowany przez naukowca "wirujący płomień"? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Gość: prof. Jan Łabętowicz z Zakładu Chemii Rolnej SGGW.

Data emisji: 22.09.2018

Godzina emisji: 14.40

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: Jan Józef Baranowski - z angielskiego na nasze

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 15:53
Udoskonalony kasownik, semafor, gazomierz - to przedmioty, które zostały wynalezione przez jednego człowieka, polskiego naukowca Jana Józefa Baranowskiego. Mało kto wie, że był także twórcą pierwsze słownika polsko-angielskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jak Polacy udoskonalili blue ray

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 14:49
- "Niebieski laser" to określenie opisujące różne rodzaje laserów, ale najczęściej to niewielki laser półprzewodnikowy, generujący promieniowanie zakresu krótkofalowego, w okolicach 400-490 nanometrów, jeśli chodzi o długość fali - tłumaczył Prof. Ryszard Piramidowicz z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: Polak, który wynalazł świetlówkę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 17:57
Na początku był ogień, który naszym przodkom oświetlał jaskinie, potem były to lampy oliwne, naftowe, gazowe i świetlówki. Swój udział w wynalezieniu tych ostatnich miał nasz rodak - Stefan Pieńkowski. 
rozwiń zwiń