100 na 100: polski prezydent, który zadbał o środki ochrony roślin

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 14:32
Ignacy Mościcki był najdłużej urzędującym prezydentem Polski. Stanowisko piastował aż trzynaście lat. Mniej znana jest jego sylwetka naukowa.
Audio
  • Prezydent Polski, który z pomocą wyładowań atmosferycznych wzbogacił środki ochrony roślin (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Prezydent Ignacy Mościcki, Józef Hartman, Stefan Kryński w Cieszynie. Obchody odzyskania przez Polskę niepodległości (11.11.1938 r.)
Prezydent Ignacy Mościcki, Józef Hartman, Stefan Kryński w Cieszynie. Obchody odzyskania przez Polskę niepodległości (11.11.1938 r.)Foto: Prezydent Ignacy Mościcki, Józef Hartman, Stefan Kryński w Cieszynie

- Ignacy Mościcki to typ uczonego-praktyka - mówi prof. Jan Łabętowicz z Zakładu Chemii Rolnej SGGW. - Był specjalistą z zakresu elektrochemii. Jego największym osiągnięciem było opracowanie nowatorskiej technologii syntezy kwasu azotowego. Mościcki podpatrzył, obserwując przyrodę, że azot zawarty w powietrzu podczas wyładowań atmosferycznych utlenia się do tlenku azotu, a potem spada na ziemię w postaci kwasu azotowego - wyjaśniał ekspert.

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

Co wynikło z tej obserwacji? W jaki sposób Ignacy Mościcki wykorzystał ją do produkcji nawozów sztucznych? I co jego wynalazek ma wspólnego z produkcją materiałów wybuchowych? Czy to prawda, że przez długi czas jego technologia była bezkonkurencyjna w całej Europie? Czym był opatentowany przez naukowca "wirujący płomień"? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Gość: prof. Jan Łabętowicz z Zakładu Chemii Rolnej SGGW.

Data emisji: 22.09.2018

Godzina emisji: 14.40

ac/kd

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: Jan Józef Baranowski - z angielskiego na nasze

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 15:53
Udoskonalony kasownik, semafor, gazomierz - to przedmioty, które zostały wynalezione przez jednego człowieka, polskiego naukowca Jana Józefa Baranowskiego. Mało kto wie, że był także twórcą pierwsze słownika polsko-angielskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jak Polacy udoskonalili blue ray

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 14:49
- "Niebieski laser" to określenie opisujące różne rodzaje laserów, ale najczęściej to niewielki laser półprzewodnikowy, generujący promieniowanie zakresu krótkofalowego, w okolicach 400-490 nanometrów, jeśli chodzi o długość fali - tłumaczył Prof. Ryszard Piramidowicz z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: Polak, który wynalazł świetlówkę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 17:57
Na początku był ogień, który naszym przodkom oświetlał jaskinie, potem były to lampy oliwne, naftowe, gazowe i świetlówki. Swój udział w wynalezieniu tych ostatnich miał nasz rodak - Stefan Pieńkowski. 
rozwiń zwiń