100 wynalazków na stulecie. Ludwik Mękarski i tramwaj na powietrze

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 16:40
Trochę Polak, trochę Francuz, w stu procentach wynalazca. Inżynier i konstruktor Ludwik Mękarski wymyślił silnik pneumatyczny do napędu tramwajów i zadbał o zdrowie mieszkańców Francji.
Audio
  • Na czym polegał "system Mękarskiego"? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Tramwaj na południu Francji (zdj. ilustracyjne)
Tramwaj na południu Francji (zdj. ilustracyjne)Foto: SofiaPink/Shutterstock.com

Już w XIX wieku Mękarski troszczył się o ekologię. Widział, jak wiele szkodliwych dla ludzi spalin wydobywa się podczas użytkowania samochodów z tradycyjnymi silnikami, dlatego skonstruował silnik na sprężone powietrze, a następnie cały system komunikacji zwany "systemem Mękarskiego". - Tramwaj pneumatyczny to był niesamowity wynalazek. Oto dostaliśmy pojazd napędzany powietrzem - wyjaśnia Łukasz Badowski, fizyk, dziennikarz naukowy i redaktor Polskiego Radia RDC.     

Czytaj także
ignacy mościcki 1200 pap.jpg
Ignacy Mościcki - prekursor walki ze smogiem

Tramwaje Ludwika Mękarskiego cieszyły się dużą popularnością we Francji pod koniec XIX i na początku XX wieku. Obsługiwały linie m.in. w Nantes, Paryżu, Vichy i w La Rochelle. Jak działały i dlaczego nie wytrzymały próby czasu? O tym w materiale Marty Hoppe.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna HardejJakub Jamrozek

Data emisji: 1.12.2018

Godzina emisji: 14.40

kul

Czytaj także

Mazurek Dąbrowskiego. Jaka jest jego historia?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 12:45
Tym razem w "Zaklinaczach czasu" opowiadamy Wam historię Mazurka Dąbrowskiego. A to w związku z rocznicą - 220 lat temu w lipcu 1797 roku w Lombardii Józef Wybicki napisał tekst "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" nazywanej również "Mazurkiem Dąbrowskiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Polski bywała kobietą. Silną i zaradną

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 16:20
- W naszej historii jest przynajmniej z 30 momentów, w których to kobiety - silne i zaradne - zadecydowały o istnieniu państwa Polskiego - przekonuje Kamil Janicki, autor książki "Damy polskiego imperium".
rozwiń zwiń