100 wynalazków na stulecie. Detektor badający promieniowanie gamma

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 15:06
Przez cały rok opowiadamy o wynalazkach polskich naukowców i konstruktorów. Dziś opowiemy o detektorze POLAR, badającym polaryzację promieniowania gamma. - To urządzenie, które ma wykrywać właściwości fali - mówi Cezary Schmidtke z Centrum Nauki Kopernik. 
Audio
  • Polski wkład w badanie kosmosu (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/loganart

Jak podkreślali eksperci w rozmowie z Czwórką, promieniowanie gamma polega na generowaniu jeszcze krótszej długości fali niż promieniowanie rentgenowskie, z którym wielu z nas zetknęło się m.in. w czasie lekarskich prześwietleń. - Promieniowanie gamma obserwowane w ten sposób na Słońcu informuje nas o przemianach jądrowych, m.in. w jaki sposób powstają gwiazdy - tłumaczy Zasław Adamaszek, edukator, pracownik merytoryczny  i konstruktor w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie.

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

Detektor został wysłany w kosmos w 2016, i dziś stanowi jeden z elementów satelity, służącego do obserwacji wszechświata, a skonstruowano go z 1600 elementów w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w kooperacji polsko-szwajcarskiej. Na czym dokładnie polega jego działanie? O tym w nagraniu materiału reporterskiego.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 5.12.2018

Godzina emisji: 14.40

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Kasownik udoskonalił polski wynalazca

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 13:37
Kasowniki zostały wymyślone mniej więcej w połowie XIX wieku przez Francuzów. Co wiąże je z historią polskiej technologii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Semafor. Jak polski wynalazek zmienił oblicze światowej kolei?  

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 17:00
Twórca semafora Jan Baranowski zaliczany jest do największych wynalazców wśród przedstawicieli Polskiej wielkiej emigracji. Nazywany przez Brytyjczyków "wynalazcą znad Wisły" wymyślił także m.in. maszynę do druku i kontroli biletów kolejowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teflon na patelni i statku kosmicznym. NASA w życiu codziennym

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 14:02
Nasze patelnie pokryte są teflonem, który pierwotnie miał chronić statki kosmiczne przed wysoką temperaturą przy przechodzeniu przez atmosferę ziemską. Ale to nie jedyny wynalazek NASA obecny w naszych domach. 
rozwiń zwiń