X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100 wynalazków na stulecie. Detektor badający promieniowanie gamma

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 15:06
Przez cały rok opowiadamy o wynalazkach polskich naukowców i konstruktorów. Dziś opowiemy o detektorze POLAR, badającym polaryzację promieniowania gamma. - To urządzenie, które ma wykrywać właściwości fali - mówi Cezary Schmidtke z Centrum Nauki Kopernik. 
Audio
  • Polski wkład w badanie kosmosu (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/loganart

Jak podkreślali eksperci w rozmowie z Czwórką, promieniowanie gamma polega na generowaniu jeszcze krótszej długości fali niż promieniowanie rentgenowskie, z którym wielu z nas zetknęło się m.in. w czasie lekarskich prześwietleń. - Promieniowanie gamma obserwowane w ten sposób na Słońcu informuje nas o przemianach jądrowych, m.in. w jaki sposób powstają gwiazdy - tłumaczy Zasław Adamaszek, edukator, pracownik merytoryczny  i konstruktor w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie.

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

Detektor został wysłany w kosmos w 2016, i dziś stanowi jeden z elementów satelity, służącego do obserwacji wszechświata, a skonstruowano go z 1600 elementów w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w kooperacji polsko-szwajcarskiej. Na czym dokładnie polega jego działanie? O tym w nagraniu materiału reporterskiego.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 5.12.2018

Godzina emisji: 14.40

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Kasownik udoskonalił polski wynalazca

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 13:37
Kasowniki zostały wymyślone mniej więcej w połowie XIX wieku przez Francuzów. Co wiąże je z historią polskiej technologii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Semafor. Jak polski wynalazek zmienił oblicze światowej kolei?  

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 17:00
Twórca semafora Jan Baranowski zaliczany jest do największych wynalazców wśród przedstawicieli Polskiej wielkiej emigracji. Nazywany przez Brytyjczyków "wynalazcą znad Wisły" wymyślił także m.in. maszynę do druku i kontroli biletów kolejowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teflon na patelni i statku kosmicznym. NASA w życiu codziennym

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 14:02
Nasze patelnie pokryte są teflonem, który pierwotnie miał chronić statki kosmiczne przed wysoką temperaturą przy przechodzeniu przez atmosferę ziemską. Ale to nie jedyny wynalazek NASA obecny w naszych domach. 
rozwiń zwiń