Role play game - za co kochamy gry RPG?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 07:40
Kreacja bohatera od podstaw, rozwój jego umiejętności oraz eksploracja przygotowanego świata, a także walka z hordami przeciwników, rozmowy z napotkanymi osobami, setki misji i pobocznych zadań, złożona i fascynująca fabuła - to właśnie esencja gier RPG. 
Audio
  • O fenomenie RPG rozmawiają Bartek "Bart" Jakubczyk i Łukasz "JeffreJ" Chmiel. (Strefa gamingu/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Niferure/Shutterstock.com

Fenomen z piwnicy

Komputerowe gry fabularne głównie wywodzą się z papierowych gier RPG, a magia gatunku opiera się na mechanikach walki, które ewoluowały w trakcie rozwoju gatunku. - Wszystko zaczęło się "w piwnicy" od papierowych RPG-ów, które towarzyszyły nam w dzieciństwie. Po raz pierwszy zetknąłem się z nimi w harcerstwie. W harcówce budowaliśmy makiety, malowaliśmy figurki bojowe i tworzyliśmy pełne scenariusze bitew - wspomina  Bartek "Bart" Jakubczyk.

Klimat to podstawa

O klasie produkcji świadczy ukazana w niej historia. Świat opowieści potrafi wciągnąć gracza na długie miesiące, przenosząc go w samo centrum niesamowitych wydarzeń. - Niezwykle ważny jest klimat. To on buduje to, jak będziemy przeżywać historię. Czy będziemy się bać, czy cieszyć, czy gra nas zaintryguje, czy będziemy się troszczyć o naszych bohaterów - tłumaczy gość Czwórki. 

Mistrz gry i improwizacji

Niemniej istotny jest "mistrz gry". To właśnie on musi wprowadzić wszystkich uczestników w świat, który zostanie wykreowany. - Nie jestem w stanie zliczyć historii, w których jako "mistrz gry" miałem szczegółowo opracowany scenariusz, przygotowany plan B, a mimo to uczestnicy potrafili mnie kompletnie zaskoczyć. Bardzo często musieliśmy wtedy improwizować - opowiada rozmówca Łukasza "JeffreJa" Chmiela.

Siła misji pobocznych

Teraz "mistrzem gry" jest dewelowper, który tworzy dany tytuł. Jeśli on zaserwuje nam ciekawy świat i intrygującą fabułę i wątki poboczne, to "kupi" gracza, który nie będzie się nudzić. - Uczestnicy rozgrywek lubią chodzić "własnymi ścieżkami". Często wybierają nieoczywiste rozwiązania i chcą poznać wszyskie misje poboczne - tłumaczy "Bart". - Dobrym przykłądem jest nasz polski "Wiedźmin", w którym było tyle atrakcji, że nikomu nie chciało się iść prosto do celu, czyli do zakończenia rozgrywki.  

Gry RPG są uwielbiane przez fanów gatunku także z powodu dowolności, dotyczącej m.in. stworzenia bohatera, jaką otrzymują oni w wirtualnym świecie.

***

Tytuł audycji: Strefa gamingu

Prowadzi: Łukasz "JeffreJ" Chmiel

Gość: Bartek "Bart" Jakubczyk

Data emisji: 12.04.2020

Godzina emisji: 12.08

kul/kd

Czytaj także

Remaster i remake. Kultowe tytuły w nowych wersjach

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 14:00
Czy wydawanie takich wersji gier jest zabiegiem, który ma na celu łatwy zarobek dla twórców, czy rzeczywiście jest to ukłon w kierunku fanów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Final Fantasy" - będzie wielki powrót?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 08:33
Final Fantasy VII to kultowe RPG, które pamiętają wszyscy fani marki oraz konsol starej generacji. Twórcy, wzorując się na konkurencji, postanowili przywrócić ten tytuł, oddając w ręce graczy całkowicie odświeżoną wersję. 
rozwiń zwiń