Błękitny Patrol podpowie, czego nie robić nad Bałtykiem

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 18:00
Różni ich ilość lat, wykształcenie, wykonywane zawody, ale łączy wspólny cel - Bałtyk, czyli okno na świat. - Nasze morze jest wyjątkowym akwenem, w którym odbija się wszystko, co robimy. Chroniąc Bałtyk, chronimy siebie - przekonuje Jan Wilkanowski, lider Błękitnego Patrolu WWF.
Jedna z plaż nad Bałtykiem
Jedna z plaż nad BałtykiemFoto: Juris Teivans/Shutterstock.com

Posłuchaj
16:03 CZWÓRKA Ratujemy swiat - WWF 30.07.2021.mp3 Błękitny Patrol WWF - czego nie powinniśmy robić nad morzem? (Ratujemy świat/Czwórka) 

Do obowiązków wolontariusza należą: patrolowanie wybranego odcinka wybrzeża oraz reagowanie na sygnały związane z zagrożeniami dla przyrody Bałtyku Jan Wilkanowski

Błękitny Patrol WWF działa od 2010 roku i jest jak dotąd największą i najciekawszą akcją WWF Polska. Na co dzień zamieszkujący całe polskie wybrzeże Bałtyku wolontariusze pomagają fokom, morświnom i ptakom morskim, a także wszystkim innym potrzebującym wsparcia zwierzętom. Ale najwięcej pracy mają w wakacje. - W lecie mamy najwięcej interwencji. Zazwyczaj są to zgłoszenia dotyczące łamania przepisów związanych z ochroną przyrody - wyjaśnia rozmówca Kasi Dydo. - Turyści często nie wiedzą, jak zachować się nad Bałtykiem. I nie chodzi tylko o braki w kulturze, ale też w świadomości ekologicznej. 

Błękitny Patrol WWF / WWF Polska

Posłuchaj także:

Głównym problemem plażowego rejonu Bałtyku jest antropopresja, czyli obecność człowieka. Dotyczy to zarówno turystów, jak i transportu oraz rozwijającej się energetyki wiatrowej Jan Wilkanowski

W każdym, nawet najbardziej popularnym kurorcie nadmorskim istnieje strefa, do której nie powinni wchodzić ani mieszkańcy, ani turyści. Ostrzegają o niej najczęściej żółte tabliczki, które jednak giną w wąskich przejściach na plażę, zastawionych każdym rodzajem asortymentu. Jest to strefa zwana pasem nadbrzeżnym - specjalny obszar, wyznaczony, by chronić brzeg przed wpływem, jakie morze wywiera na plażę i znajdujący się za nim obszar lądu. - Istotnym problemem jest też olbrzymia liczba osób, które odwiedzają plażę z psami w trakcie okresu lęgowego ptactwa. Zajmujemy się gatunkami, które nie zakładają gniazd na drzewach czy na trzcinowiskach, tylko bezpośrednio na piasku. Turyści i czworonożni goście nie są w tym czasie najbardziej pożądanym towarzystwem - tłumaczy gość Czwórki. - Pamiętajmy też o fokach, których obecność nie powinna już dziwić turystów. Jest ich dużo i są towarzyskie, dlatego chętnie wylegują się plażach. Jako patrol otaczamy je opieką i apelujemy, żeby dać im prawo do wypoczynku. Tak, jak dajemy to prawo sobie w trakcie urlopu nad Bałtykiem - podsumowuje Jan Wilkanowski. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez WWF Polska (@wwfpolska)

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Jan Wilkanowski (lider Błękitnego Patrolu WWF)

Data emisji: 30.07.2021

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Uchodźcy klimatyczni. Jest ich już ponad 80 milionów

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 10:30
Są już miejsca na świecie, w których ekosystem nie istnieje i w związku z tym nie da się tam żyć. Nic więc dziwnego, że z roku na rok przybywa uchodźców ekologicznych i jeśli to się nie zmieni, w 2050 roku ponad miliard ludzi będzie musiało opuścić swoje miejsce zamieszkania - przekonują badacze  Instytutu Ekonomii i Pokoju w Londynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanurz się w lesie. "Dla zdrowia i dla relaksu"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 15:00
Wędrówki po lasach wzmacniają odporność, wspomagają leczenie chorób takich jak astma, alergia czy depresja, a poza tym - są powszechnie dostępne i darmowe. 
rozwiń zwiń