Muzyka z natury. Twórczość Michała Zygmunta

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 13:30
Michał Zygmunt jest muzykiem i kompozytorem, który od lat wędruje po najdzikszych i najbardziej niedostępnych ostojach polskiej przyrody w poszukiwaniu naturalnych dźwięków. 
Michał Zygmunt
Michał ZygmuntFoto: Piotr Dziełakowski

Posłuchaj
04:51 CZWÓRKA Stacja Kultura - michal zygmint 05.05.2021.mp3 Michał Zygmunt o polowaniu na dźwięki (Stacja Kultura/Czwórka)

Muzyka, której słucha się w piątek wieczorem, raczej nie zadziała w poniedziałek. Kompozycje, w których słychać dźwięki natury, działają jak kompres Michał Zygmunt

Sample z wody

- Miłość do nagrań terenowych wzięła się z muzyki. W poszukiwaniu sampli, które miałyby stanowić budulec moich kompozycji, trafiłem nad rzekę i na dobre zająłem się pejzażem dźwiękowym - wspomina bohater kolejnej odsłony cyklu "Kultura natury". - Staram się rejestrować tylko wyjątkowe momenty, w których nie ma ludzkiego hałasu.

Michał Zygmunt- Frog Melody / portbankok

Siła relaksu, którą odczuwa się w trakcie słuchania dźwięków natury jest olbrzymia i nie da się jej z niczym porównać Michał Zygmunt

Zaśnięcie jest komplementem

W czasach przed pandemią artysta regularnie prezentował swoje nagrania w formie koncertów. - To słuchowiska dźwiękowe, które odbywały się w ciemności - opowiada Michał Zygmunt. - Zdarzało się tak, że po koncercie podchodzili do mnie ludzie i mówili, że pierwszy raz przez godzinę słuchali muzyki z zamkniętymi oczami. Zaśnięcie podczas mojego występu uznaję za komplement - dodaje rozmówca Oli Opali. 

Posłuchaj także:

Odkąd zajmuje się pejzażem dźwiękowym, nie oglądam filmów. Drażnią mnie źle dobrane dźwięki Michał Zygmunt

Leżąc na kanapie, przenieś się nad rzekę

- "Dźwiękowy szlak Odry" to próba spojrzenia na tę rzekę od nowa - mówi muzyk i kompozytor. - To zespół miejsc wyznaczonych przeze mnie, w których rzeka brzmi najpiękniej. W sposób niezwykły i inny - podkreśla. - W czasie pandemii zbliżyliśmy się do natury i zauważyliśmy, jak szybko się ona "zużywa". Kiedyś takie nagrania terenowe dokonywane były w celach naukowych lub popularyzatorskich, tak teraz okazuje się, że coraz więcej ludzi chce słuchać tych dźwięków - podsumowuje Michał Zygmunt.

Dzikie Rzeki- Słowik / portbankok

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 05.05.2021

Godzina emisji: 11.40

kul


Czytaj także

Sztuka i natura łączą siły. Malarstwo w kwiaciarniach

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 12:16
Instytucje kultury są zamknięte, a artyści wciąż tworzą i pragną dzielić się sztuką z odbiorcami. Powstał pomysł niezwykłej, rozproszonej wystawy. Młodzi artyści prezentują swoje prace w kwiaciarniach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak w lesie. "Dbając o drzewa, dbasz o siebie"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 18:50
Państwowe lasy to dobro narodowe, o które powinni się troszczyć wszyscy. Drzewa produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla - musimy o nie dbać, żeby służyły nam jak najdłużej.
rozwiń zwiń