Dość ocieplenia. Czas rozprawić się z metanem i CO2

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 17:25
Raport Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) "Zmiany klimatu 2021: podstawy fizyczne" alarmuje, że część zmian klimatu jest już nieodwracalna, ale mamy jeszcze mnóstwo do zrobienia by zahamować ocieplenie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com
morze bałtyk ekologia shutterstock Juris Teivans 1200.jpg
Ekosystemy potrzebują ratunku! To ekologiczne "last minute"

- Publikacje raportów IPCC są zdecydowanie jednymi z najważniejszych wydarzeń w sferze walki ze zmianami klimatycznymi i to ze względu na jego międzynarodowy zasięg i skalę - mówi Adrianna Wrona analityczka ds energii i klimatu fundacji Instrat. - IPCC otrzymała nawet Pokojową Nagrodę Nobla za swoje działania w zakresie ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatu. Raport I grupy roboczej (AR6 WGI) - opracowany i przyjęty przez 234 autorów i autorek oraz 195 rządów - jest największą aktualizacją stanu wiedzy w dziedzinie nauk o klimacie od sprawozdania z 2014 roku. Wnioski w nim zawarte niestety są druzgocące.


Posłuchaj
20:56 Czwórka/Ratujemy Świat - raport IPCC 27.08.2021.mp3 Adrianna Wrona analityczka ds energii i klimatu fundacji Instrat mówi o raporcie IPCC (Ratujemy Świat/Czwórka)

W raporcie znajdziemy liczne informacje o sposobie, w jaki emisje wywołane działalnością człowieka prowadzą do fundamentalnych zmian w systemie klimatycznym naszej planety. Raport pokazuje, jak w wyniku tych zmian skutki zmian klimatycznych utrwaliły się już przy obecnym poziomie ocieplenia, a także jak mogą się one pogłębić, jeśli temperatury i emisje będą nadal rosły w niekontrolowany sposób. 

Raport jest najbardziej aktualną encyklopedią wiedzy naukowej nt. klimatyczne, a jego głównym zadaniem jest zapewnienie decydentom najnowszych informacji na ten temat. Wiedza ta powinna być wykorzystywana w kształtowaniu międzynarodowych działań klimatycznych.


człowiek przyroda drzewa las ekologia 1200.jpg
Zanurz się w lesie. "Dla zdrowia i dla relaksu"

Posłuchaj także:

- Raport finalnie jednoznacznie określa, że ludzie i działalność człowieka jest niemal całkowicie odpowiedzialna za zmiany klimatu, a łączny udział w ociepleniu takich czynników jak wulkany, słońce jest bliski 0 - tłumaczy gość audycji. - Jesteśmy więc odpowiedzialni za ten stan rzeczy, musimy z tego wyciągnąć wnioski i ponieść konsekwencje zmian klimatycznych. Niestety wszystkie analizowane scenariusze w raporcie zakładają nieunikniony wzrost temperatur na Ziemi.

Raport jest przełomowy bo informuje o konieczności redukcji gazów cieplarnianych innych niż tylko dwutlenek węgla. Znalazł się w nim również metan. - Mimo tego, że metan utrzymuje się w atmosferze przez znacznie krótszy czas niż dwutlenek węgla, jest on silniejszym gazem cieplarnianym - wyjaśnia specjalistka. - Mówi się, że nawet do 30 razy silniejszy w ogrzewaniu atmosfery przez okres 100 lat. W ostatnich latach jego stężenie wzrasta drastycznie i obecnie osiągnęło poziom 2,5 razy większy niż przed epoką przemysłową. Jednak jeżeli go zredukujemy to w ekonomiczny sposób możemy nieco zredukować wzrost temperatur.

Dwutlenek węgla i metan jest poważnym problemem, raport mówi również o tym, że ocieplenie klimatu będzie wpływać na pogodę. Potrzebne są więc szybkie zmiany, a raport z całą pewnością będzie podstawą szczytu klimatycznego COP26 w listopadzie w Glasgow.


***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Adrianna Wrona (analityczka ds. energii i klimatu, Fundacja instrat)

Data emisji: 27.08.2021

Godzina emisji: 15.15

aw/pj

Czytaj także

Zmiany klimatyczne przyczyną emigracji?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 09:54
Fale ekstremalnych upałów, huragany i powodzie, które się nasilają wraz ze zmianami klimatu, sprawiają, że w niektórych miejscach na świecie trudniej się żyje. Z tego powodu coraz więcej Amerykanów deklaruje zmianę miejsca zamieszkania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ołów - skąd się może wziąć w naszym organizmie?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 21:36
Wraz z rozwojem cywilizacji zaczęliśmy wykorzystywać coraz więcej związków i metali ciężkich. Niestety część z nich, takich jak ołów ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Sprawdzamy, jakie mogą być jego źródła.
rozwiń zwiń