"Myślę, więc nie śmiecę" - dbaj o czystość środowiska i dołącz do akcji

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 11:15
17 września, startuje 28. finał Akcji Sprzątanie świata-Polska. Można do niej czynnie dołączyć, jednak najważniejsza jest świadomość na co dzień. - W Akcji Sprzątania świata nie chodzi głównie o sprzątanie. Chodzi o to, żeby zamanifestować, że nie wolno śmiecić w naturze - mówi w Czwórce Beata Butwicka Prezes Zarządu Fundacja Nasza Ziemia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Syda Productions

shutterstock bieg upał 1200 .jpg
To nie jest planeta dla olimpijczyków. Upał przeciwko sportowcom

Akcja Sprzątanie świata w Polsce jest znana od 1994 roku. Nic więc dziwnego, że właściwie każdy Polak zapytany o sprzątanie świata, nie tylko wie o co chodzi, ale sam brał czynny udział w którejś z 27 minionych edycji Akcji. Mimo lat uświadamiania i sprzątania wciąż sprzątamy. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta - bo nadal śmiecimy. I to w miejscach pięknych z natury, gdzie zwykle szukamy wytchnienia od pracowitej codzienności.


Posłuchaj
07:54 Pierwsze Słyszę/Czwórka - sprzątanie świata 23.08..202.mp3 O 28 edycji Akcji Sprzątania Świata - Polska mówi Prezes Zarządu Fundacja Nasza Ziemia Beata Butwicka (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Początki akcji sięgają Australii. Tam w 1989 r. australijski biznesmen i żeglarz Ian Kiernan poruszony wyglądem zanieczyszczonej zatoki w Sidney wraz z przyjaciółmi postanowił ja posprzątać. Tak powstała "Clean up Australia", którą to inicjatywę w 1993 tę objęła patronatem Organizacja Narodów Zjednoczonych, a akcja roszerzyła się na cały świat pod hasłem "Clean up the world". Rok później Mira Stanisławska Majsztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, przywiozła i zaszczepiła jej ideę w Polsce, zakładając Fundację Nasza Ziemia.

- Nasza akcja jest jedną z najstarszych tego typu w naszym kraju. W tym roku sprzątamy już po raz 28. Przez pierwszych 10. lat trwania akcji byliśmy jedyną Fundacją, która organizowała takie wydarzenie w Polsce. Przez ten czas rosły liczby osób zaangażowanych w sprzątanie i zaczęło przybywać wiele podobnych inicjatyw - opowiada gość audycji. - Najwierniejszymi uczestnikami sprzątania naszego kraju są szkoły i nauczyciele, bo prawie 60 proc. szkół podstawowych uczestniczy w naszej akcji co roku.

Tak było w zeszłym roku:

Źr. YouTube/Fundacja Nasza Ziemia/Przystanek Półwysep Helski #SSP2020 | "Polskie plaże bez plastiku


Ekologia 1200.jpg
Matka Ziemia choruje. To jest dziś nasz największy problem

Finał akcji 17 września w całym kraju. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Myślę, więc nie śmiecę". - W zeszłym roku byliśmy zaskoczeni ilością śmieci w pięknych miejscach, takich jak parki, lasy i plaże. W tym roku chcemy mocno i głośno powiedzieć, że sami sobie robimy krzywdę - wyjaśnia Beata Butwicka . - Do akcji można zapisać się poprzez formularz znajdujący się na stronie Fundacji. Można się zapisać jako szkoła, wolontariaty pracownicze, pojedyncza osoba, rodzina, czy koordynator grupy. W Fundacji można uzyskać plakaty informujące o akcji, worki na śmieci i rękawice - wszyscy chętni do posprzątania swojego kawałka Polski uzyskają w tym zakresie pomoc organizatorów.

Czytaj także: 

Akcja odbędzie się w trzeci weekend września, ale inicjatywa trwa przez cały rok. - Od kilku lat na prośbę wielu uczestników zaczynamy sprzątać od 26 maja. Nie bez powodu zaczynamy w Dzień Matki, ponieważ naszą matką jest również Matka Ziemia - wyjaśnia gość Czwórki. - W każdym momencie chętne grupy, które chcą podjąć sprzątanie, mogą się do nas zgłaszać. My, jako Fundacja pilotujemy inicjatywę, a jej wyniki wpisujemy do raportu, który co roku jest wydawany na zakończenie Akcji Sprzątania świata - Polska.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Beata Butwicka Prezes Zarządu Fundacja Nasza Ziemia

Data emisji: 23.08.2021

Godzina emisji: 8.15

aw/pj

 

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sposoby na pyszną kawę mrożoną. Idealna na ciepłe dni!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:40
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. W Czwórce przyrządzamy ją na zimno, m.in lodami. 
rozwiń zwiń