Fashion Revolution - inaczej spójrz na modę

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 18:41
Fashion Revolution to organizacja założona przez dwie projektantki mody w Wielkiej Brytanii. Pretekstem do jej powstania były tragiczne wydarzenia w Bangladeszu. Dziś Fashion Revolution szuka szkolnych ambasadorów w Polsce. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Iakov Filimonov/Shutterstock.com

shutterstock ekologia 1200.jpg
Dziura ozonowa. Dzięki nam jest coraz mniejsza

W 2013 roku w Bangladeszu runął kompleks fabryczny Rana Plaza. W gruzach życie straciło ponad 1000 osób, pracowników fabryki. To te osoby szyły ubrania dla najpopularniejszych na świecie marek modowych. Po tych wydarzeniach powstało Fashion Revolution - międzynarodowa organizacja, która dąży do radykalnych zmian w sposobie pozyskiwania, produkcji i konsumpcji naszych ubrań. To Fashion Revolution zadaje firmom modowym pytanie: "Who made my clothes?". 


Posłuchaj
22:48 czwórka ratujemy świat 15.09.2020.mp3 O Fashion Revolution opowiadają Jagoda Sokołowska i Zuzanna Topolska, ambasadorki Fashion Revolution (Stacja Kultura/Czwórka)

- Fashion Revolution dąży by nasza odzież była tworzona w sposób bezpieczny, ekologiczny i sprawiedliwy - zrównoważony - podkreśla Jagoda Sokołowska, ambasadorka Fashion Revolution. - Założycielki FR miały dość obecnego systemu mody, który skupia się wyłącznie na tragicznym konsumpcjonizmie - dodaje. 

Posłuchaj także:


Gość Czwórki podkreśla, że działań podejmowanych przez organizację jest wiele, poruszany jest tu aspekt społeczny i ekologiczny, ale też podejmowane są działania w dziedzinie kultury, polityki czy produkcji. Organizowane są warsztaty, badania, prowadzone rozmowy z wielkimi markami modowymi, ale i politykami odpowiedzialnymi za prawodawstwo i przestrzeganie prawa. 

- Who made my clothes? ("Kto zrobił moje ubranie?") to pytanie kierowane do firm, które mają fabryki w krajach trzeciego świata, de facto zatrudniane są fabryki, a nie ludzie. Wszystko po to, by zredukować koszty produkcji - mówi Zuzanna Topolska. - Ten koszt, który chcą zredukować jest ukryty w ludzkim cierpieniu, szkodzie wyrządzanej środowisku - dodaje. - To pytanie to pewnego rodzaju manifest, to pytanie o odpowiedzialność. 

Dziś w Polsce Fashion Revolution szuka szkolnych ambasadorów, osób, które pragną zmiany w globalnym przemyśle modowym, nie zgadzają się na degradację środowiska naturalnego. Jagoda Sokołowska i Zuzanna Topolska podkreślają, że to najważniejszy warunek. 


Poradnik Szkolnego Ambasadora Fashion Revolution #1 #whomademyclothes stało się kluczowym hasłem Fashion Revolution i...

Opublikowany przez Fashion Revolution Poland Środa, 2 września 2020

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Jagoda Sokołowska i Zuzanna Topolska (Ambasadorki Fashion Revolution Polska) 

Data emisji: 15.09.2020

Godzina emisji: 14.15

pj

Czytaj także

Anna Pięta: bycie poza fast fashion czyni cię buntownikiem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 09:15
Kiedyś organizatorka targów mody i projektantka, dzisiaj promuje ekologiczny styl życia. Od ponad roku nie kupiła ani jednego ubrania. Na czym polega strategia zrównoważonego kupowania? O tym w Czwórce opowiedziała Anna Pięta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odpowiedzialna i przyjazna Ziemi moda. Jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:32
- W ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się w branży odzieżowej w Polsce, widać zmianę nastawienia m.in. w kwestiach eksploatacji przez świat mody zwierząt. Wiele osób działa na rzecz etyki i empatii - mówiła dr Magdalena Płonka.
rozwiń zwiń