"Bycie projektantem to budowanie odpowiedzialnego cyrkularnego biznesu"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 19:58
Nadchodzący Łódź Young Fashion to nie tylko nowoczesna, ekologiczna moda, ale również debata na temat przyszłości branży modowej w obliczu zachodzących zmian klimatycznych i społecznych.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Shutterstock

The Future of Fashion - to wydarzenie odbędzie się 24 października w Łodzi w ramach Łódź Young Fashion i będzie zaproszeniem do debaty o stanie mody i konieczności wprowadzenia zmian w branży modowej. W całości będzie dostępne do obejrzenia online.

Słowik ptak 1200.jpg
Słowiki - który z nich śpiewa najpiękniej?

Niezdrowa moda

Jak mówi prowadząca audycję Kasia Dydo - moda to jedna z dziedzin życia, która jest najbardziej destrukcyjna dla środowiska. Jej produkcja odpowiada za 10 procent emisji dwutlenku węgla do atmosfery, wysusza wody, zanieczyszcza rzeki, a 85 procent tekstyliów każdego roku trafia na wysypiska śmieci i mało z nich jest poddawanych recyklingowi.


Posłuchaj
16:01 _PR4_AAC_rat_swiat_all_ 2020_09_29.mp3 Z prof. Małgorzatą Czudak z Instytutu Ubioru ASP w Łodzi rozmawiamy o czwartej edycji Łódź Young Fashion i kondycji branży modowej  (Ratujemy Świat/Czwórka)

 

Zatrzymanie

- Przez pandemię świat mody zatrzymał się na chwilę. Mam nadzieję, że będzie to chwila poświęcona zadumie, zatrzymaniu się i zastanowieniu nad przyszłością i nad tym, że należy zmienić całkowicie nasze podejście do produkcji i projektowania. Pochylić się nad ważnymi zagadnieniami, które nas będą dotykać w najbliższych latach - mówi prof. Małgorzata Czudak z Instytutu Ubioru ASP w Łodzi.

Najważniejsze zagadnienia, na jakie powinna zwracać uwagę branża modowa, to według gościa audycji nadmierny konsumpcjonizm, nadmierna, szybka produkcja, niedbalstwo i namawianie klientów do wydawania pieniędzy na rzeczy, które są im niepotrzebne.

Posłuchaj także:

Potrzebna jest zmiana. Przede wszystkim zaś, według gościa Czwórki, zmiana musi nastąpić w samych projektantach. Muszą wiedzieć, z czego projektują, i nie sięgać tylko po coś, co wabi kolorem czy dotykiem, ale przede wszystkim powinni mieć wiedzę, co to jest, z czego jest zrobione i czy będzie możliwość późniejszego przetworzenia materiału po okresie użytkowania.

Początek zmian

Na właśnie zakończonym Fashion Week w Mediolanie po raz pierwszy nie odbył się pokaz Prady.  - Będąc jakiś czas temu w Mediolanie, zauważyłam, że część butików była zakryta szarym papierem - myślę, że jest to troszeczkę spuszczenie kurtyny na to, co było. Zaczynamy myśleć o tym co przed nami - mówi gość audycji. - Jest to początek zmian i rewolucji w branży. Cała nasza rzeczywistość zmieniła się w ostatnich miesiącach. Nie sprzedajemy już rzeczy, ubrań, toreb, akcesoriów, ale zaczynamy klientowi oferować pewną filozofię, która dotyczy sposobu życia, myślenia, zachowania się, kształcenia i edukowania klientów, bo taka też jest rola mody.

Future of Fashion

Na zbliżającym się Future of Fashion będzie trochę retrospektywy, można będzie obejrzeć wydarzenia z poprzednich lat. Będzie to również miejsce podejmowania wymiany i dzielenia się doświadczeniami i obserwacjami. - Mam nadzieję, że wspólnie z zaproszonymi gośćmi wypracujemy wnioski, które pomogą innym, zwłaszcza początkującym projektantom znaleźć swoje miejsce w świecie mody i wskażą, jakie podjąć kroki w następnych miesiącach i latach - dodaje ekspertka.


***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: prof. Małgorzata Czudak (Instytut Ubioru ASP w Łodzi, projektantka mody) 

Data emisji: 29.09.2020

Godzina emisji: 14.15

aw

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ubrania z plastiku. Czy to może być ekologiczne?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 17:37
Okazuje się, że plastikowe ubrania nosimy od lat. Poliester, nylon, akryl stanowią 60 procent materiałów, z których szyje się ubrania. Czy poliester pozyskany z butelki PET jest bardziej ekologiczny? 
rozwiń zwiń