Modopolis. Moda etyczna, czyli jaka?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 10:40
- W fast fashion brakuje marek, które łamią konwenanse i pokazują, że etyczny sposób myślenia o modzie jest możliwy - mówi Aleksandra Dudek, producentka konkursu Modopolis. - Tacy projektanci tworzą w duchu upcyklingu i recyklingu, ograniczają nadprodukcję i wspierają firmy, które dbają o swoich pracowników. 
Moda coraz częściej patrzy na ekologię i szuka rozwiązań wspierających planetę
Moda coraz częściej patrzy na ekologię i szuka rozwiązań wspierających planetę Foto: AntonStyle/Shutterstock.com

Impreza modowa, która edukuje

Wypracowywanie i wskazywanie dobrych praktyk w zakresie mody etycznej, ekologicznej i społecznie odpowiedzialnej to jedno z zadań, które postawili przed sobą organizatorzy Forum Mody Polskiej. Modopolis to branżowe spotkanie niezależnych projektantów i producentów, które daje możliwość nawiązywania biznesowych relacji, wymiany doświadczeń, edukacji i podnoszenia konkurencyjności firm. - Łączymy artyzm z biznesem i pomagamy projektantom, którzy są dopiero na początku drogi - mówi gość Czwórki. - Modopolis to nie jest typowa impreza modowa z pokazami, bo naszym celem jest przede wszystkim edukacja. 

Modopolis to także okazja do promocji produktów marek działających w zakresie mody zrównoważonej. Do niedawna prezentacje odbywały się w formie klasycznego showroomu, w tym roku - online. - Wyboru dokonaliśmy na drodze konkursu, do którego zakwalifikowały się marki, które często już na etapie projektowania zwracają uwagę na dobór materiałów przyjaznych środowisku, warunki zatrudnienia szyjących czy projektowanie ponadczasowe - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - W tym roku nagrodziliśmy projektantów, którzy wykorzystują ideę upcyklingu i przedłużają życie odzieży. Szyją z materiałów już wyprodukowanych, co wpływa bezpośrednio na środowisko. Dodatkowo wspierają lokalne szwalnie i miejsca, w których ludzie są sowicie wynagradzani za swoją pracę.  

Posłuchaj
17:35 CZWÓRKA Ratujemy Swiat - modopolis 17 12 2021.mp3 Czym jest i kogo wspiera Modopolis - Forum Mody Polskiej? (Ratujemy świat/Czwórka)

Moda w duchu upcyklingu

W gronie tegorocznych laureatów znaleźli się Sad Human - marka, która oferuje krótkie, szyte z tkanin ze zwrotów lub odzysku serie bluz i koszulek, Rencuff, która ma w ofercie piękne ponadczasowe formy, powstające z naturalnych, certyfikowanych tkanin oraz Paulina Leszczyk - twórczyni marki Kompromis, która szyje ubrania z tkanin z secondhandów. - W mojej definicji moda zrównoważona jest świadoma i uważna na aspekty ekologiczne, działania etyczne i prawa człowieka oraz prawa zwierząt. To na nas, producentach, spoczywa odpowiedzialność promowania takich praktyk - wyjaśnia projektantka. - Wszystkie ubrania powstają w mojej pracowni. Projektuję, wykrawam, szyję. Tworzę pojedyncze sztuki, głównie zainspirowane tym, jakie materiały uda mi się znaleźć w drugim obiegu. 

Czwarta odsłona Modopolis odbyła się w grudniu. Organizatorem wydarzenia jest Fabryka Sztuki w Łodzi, która jako Instytucja Otoczenia Biznesu wspiera osoby kreatywne w działalności rynkowej, a jako instytucja kultury realizuje działania mające na celu promocję sztuki i profesjonalizację kadr. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Aleksandra Dudek (producentka konkursu Modopolis), Paulina Leszczyk (twórczyni marki Kompromis, laureatka konkursu)

Data emisji: 17.12.2021

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

#NonHazPlasticDiet. Stajemy się ludźmi z plastiku

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 17:40
Plastik, który zalewa nasze życie, szkodzi nie tylko środowisku, ale także zdrowiu. - Plastik jest wszechobecny i nie ma takiej dziedziny, w której by teraz nie występował. Co gorsza, negatywnego wpływu tworzyw sztucznych nie zauważymy od razu. One działają podstępnie i niszczą wszystko "od wewnątrz" - mówi Katarzyna Salus z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bawełniana torba na zakupy wcale nie jest eko?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:25
Torba wykonana z organicznej bawełny może być mniej eko od plastikowej siatki. - Przede wszystkim używajmy toreb wielorazowych, takich, które łatwo oczyścić i które posłużą nam jak najdłużej - przekonywała ekolog Julia Blank-Michalska. 
rozwiń zwiń