Ekologiczna moda - jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 12:00
- W ostatnim czasie zmieniła się przede wszystkim świadomość konsumentów. Chodzi o ekologiczną produkcję odzieży, transparentność marek, produkcję fair trade, przy poszanowaniu praw człowieka, czy podejście "zero waste", bezodpadowo. To ważne zmiany - mówił projektant Tomasz Armada.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Moustache Girl

Shutterstock moda projektowanie praca pisanie kobieta 1200.jpg
"Bycie projektantem to budowanie odpowiedzialnego cyrkularnego biznesu"

Żeby wyprodukować jeden bawełniany t-shirt trzeba zużyć ok 2700 litrów wody. By wyprodukować jeansy potrzeba ok 14000 litrów wody - wyliczała prowadząca audycję Kasia Dydo. Tony zużytych ubrań zalegają na wysypiskach śmieci na całym świecie. Jak wskazują dane, tylko 3 proc. z nich podlega recyklingowi.

Posłuchaj
17:17 2020_10_23-15-15-18_PR4_Ratujemy świat.mp3 Jak projektować ekologicznie? (Ratujemy świat/Czwórka) 

- Takie dane są zatrważające, dlatego staramy się bazować na materiałach z recyklingu, tworzyć modę zrównoważoną - tłumaczył Tomasz Armada, projektant. - Kilka lat temu odzież z recyklingu była ciekawostką. Dziś to powszechna praktyka, właściwie obowiązujący standard i to bardzo cieszy - podkreślał.

Czytaj także:

Jak tłumaczył, choć jeszcze nie wszyscy producenci odzieży podążają "ścieżką ekologii", w ciągu ostatnich kilku lat zmieniła się przede wszystkim świadomość odbiorców. - To, że odzież danej marki w pełni - od momentu zaprojektowania aż po wyjście z fabryki - stworzona jest w Polsce, a nie w Bangladeszu czy Maroko, jest dziś atutem - mówił gość Czwórki. - Konsument przestał być nieświadomy, nie jest dziś łatwo ludziom "wcisnąć ściemę".

Posłuchaj także:

Dlatego powstało Forum Mody Polskiej Modopolis, które wspierać ma ekologiczne trendy w modzie. W tym roku odbywa się już trzecia odsłona wydarzenia. Są warsztaty, dyskusje, ale także konkurs, w ramach którego 25 marek zdobyło Rekomendacje Modopolis. Wszystkie łączy przekonanie, że moda powinna powstawać w poszanowaniu ludzi i środowiska. - Zależało nam, by marki, które wybierzemy stosowały idee zrównoważonej mody, przy projektowaniu korzystały z recklingu, używały ekologicznych materiałów - mówił Tomasz Armada. - Wygrała moda autorska, której twórcy z wielką troską podchodzą do ekologii. To rzeczy ładne i dobre, prawdziwe i jak najmniej szkodliwe dla środowiska i ludzi.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Tomasz Armada (projektant i członek rady programowej Modopolis)

Data emisji: 23.10.2020

Godzina emisji: 14.15

kd

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspólna szafa. Moda na pożyczanie ubrań

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 17:00
Wypożyczamy samochody na godziny, zakładamy wspólne konta na serwisach filmowych, dlaczego więc nie mamy dzielić się szafą?
rozwiń zwiń