#Kranujesz. Fakty i mity na temat kranówki

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 09:08
Wokół picia wody z kranu narosło wiele mitów i stereotypów. Wiele osób nadal jej unika, choć jest równie zdrowa, co ta, którą znaleźć możemy w butelkach. 
Audio
  • Czy wodę z kranu należy najpierw przegotować? (Ratujemy świat/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: sonsart/Shutterstock.com

Z kranu jest tak samo zdrowa jak z butelki

Picie wody z kranu pozwoli na znaczne oszczędności i może stać się pierwszym krokiem do bardziej świadomego stylu życia – ograniczania zbędnych rzeczy wokół siebie, kupowania plastiku itp. 

Dbanie o ekologię to proces. Zrezygnowanie z picia wody w butelkach to redukcja plastiku i oszczędność pieniędzy Monika Dryl

- To całkowicie bezpieczne rozwiązanie - przekonywał Michał Malinowski, ekspert ds jakości wody w firmie Hamilton Polska. - Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku woda pochodząca z wodociągów musi być wodą bezpieczną do spożycia, wolną od mikroorganizmów chorobotwórczych i posiadającą określone parametry chemiczne - wyjaśniał. 

Czy wodę z kranu należy najpierw przegotować?

Mimo to aż 38 procent polaków nie pije "kranówki", bo uważa, że jest niezdrowa, a 26 procent źle ocenia jej jakość. Jak ją pić, by nam służyła? Czy należy ją najpierw przegotować? - Przyjęło się myślenie, że przegotowywanie wody służy pozbyciu się zarazków. Woda wprowadzana do sieci wodociągowych musi być wolna od złych bakterii. Podgrzewanie wody nie pomoże zredukować ich liczby, prowadzi za to do wytrącania się na dnie czajników magnezu i wapnia - przestrzegał ekspert. 

Woda w naszych kranach jest dobrej jakości. Jeśli mamy co do tego wątpliwości, możemy zlecić jej zbadanie Monika Dryl

Kamień nie jest oznaką złej jakości wody

Woda z wodociągów zawiera ważne pierwiastki mineralne. Nie musimy jej dodatkowo filtrować, bo proces filtracji jest jednym z elementów "uzdatniania wody", która finalnie znajduje się w naszych kranach. Kamień, który osadza się na dnie czajnika to pozostałość po substancjach mineralnych, które wytrącają się z wody w trakcie jej gotowania. A co z wodą, która jest lekko zabarwiona? Powodem jest stan instalacji, która znajduje się w naszym domu. Taka woda nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia, włączony strumień wody po chwili powinien się wyklarować.

W audycji spotkaliśmy się także z aktorką Moniką Dryl, która jest ambasadorką akcji #kranujesz, która przekonywała, dlaczego warto pić wodę z kranu.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Monika Dryl (aktorka, ambasadorka akcji #kranujesz); Michał Malinowski (ekspert ds jakości wody w firmie Hamilton Polska)

Data emisji: 10.03.2020

Godzina emisji: 14.18

ac

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Platforma upcyclingowa. Wiesz jak i komu pomagasz

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 14:00
Robiąc porządek w szafach często stajemy przed wyborem co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami. Praktycznym rozwiązaniem, które przy okazji może pomóc potrzebującym jest oddanie naszych ubrań na cele charytatywne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy kryzys klimatyczny prowadzi do naruszeń praw człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 20:14
Za pogłębiającym się kryzysem klimatycznym nie nadąża ani świadomość społeczna, ani prawo. Coraz częściej dochodzi do precedensowych spraw, które w sądzie wygrywają rzecznicy matki Ziemi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Smog. Diesle, kopciuchy, kominy" - czy radzimy sobie ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 09:07
Smog skraca nasze życie o blisko trzy lata. Jest bardziej zabójczy od malarii, HIV, alkoholu i narkotyków. Jak radzimy sobie w walce z zanieczyszczonym powietrzem?
rozwiń zwiń