Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków - co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 07:45
W ostatnich latach świadomość dotycząca zdrowego odżywiania sukcesywnie rośnie, tak wynika z opublikowanego niedawno przez IPSOS raportu "Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków".
Czy właściwa dieta może pomóc naszej planecie?
Czy właściwa dieta może pomóc naszej planecie?Foto: shutterstock

W najbliższym wydaniu audycji "Ratujemy Świat" porozmawiamy o raporcie "Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków". Wynika z niego, że świadomość dotycząca zdrowego odżywiania w ostatnich latach sukcesywnie rośnie. Na lepsze zmieniają się również nasze nawyki żywieniowe. Zmiany te postępują jednak bardzo powoli. Wciąż brakuje przystępnie zaprezentowanych i uporządkowanych źródeł na temat zdrowej, urozmaiconej diety oraz jej wpływu na środowisko. Według raportu aż 75 procent spożywanego przez ludzi jedzenia pochodzi z uprawy zaledwie 12 gatunków roślin oraz hodowli 5 gatunków mięsa. Taka zależność od niewielkiej liczby pokarmów szkodzi zarówno nam, jak i naszej planecie.

IPSOS w swoim raporcie, zauważa, że 34 procent rodziców dzieci w wieku od 3 do 8 lat nie ma wiedzy, jakie jedzenie jest dla ich pociech odpowiednie. W konsekwencji napoje gazowane oraz słodycze stanowią nawet 12 procent wydatków wszystkich gospodarstw domowych na żywność. Okazuje się także, że Polacy jedzą bardzo monotematycznie i tradycyjnie. Na stołach królują przede wszystkim obfite tłuste i mięsne dania, przy jednoczesnym ograniczeniu liczby spożywanych warzyw. Część z nas nie zdaje sobie również sprawy z tego, że to, co jemy, wpływa nie tylko na nas, ale i na środowisko.

W Czwórce także opowiemy o kryzysie klimatycznym i jego wpływie na brytyjską gospodarkę. Jak wynika z ostatniej analizy brytyjskiego rządu, do 2045 roku może się ona kurczyć o 1 procent rocznie. Specjaliści, w pięcioletniej analizie ryzyka klimatycznego stwierdzili, że Wielka Brytania może stracić jeszcze więcej, jeśli nie zostaną podjęte działania mające na celu odwrócenie kryzysu klimatycznego. Jak ocenili, może się okazać, że przy wzroście temperatury na świecie powyżej 2 stopni Celsjusza, konieczne będą dalsze działania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, odbudowy zasobów naturalnych, takich jak torfowiska, oraz budowy bardziej odpornego środowiska.

Wyższa temperatura może przełożyć się także na zmniejszenie produkcji żywności oraz zniszczenia infrastruktury w wyniku ekstremalnych zjawisk pogodowych. Jaki plan ma brytyjski rząd na zapobieganie skutkom zmian klimatu? O tym opowiemy w piątkowe popołudnie.


Zobacz także:


***

Na audycję "Ratujemy świat" zapraszamy w piątek (04.02) po godz. 15.05. Program poprowadzi Ada Janiszewska.

aw

Czytaj także

Każda roślinność w mieście jest na wagę złota. Walka z globalnym ociepleniem trwa

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 15:30
Duże miasta i ich mieszkańcy są najbardziej narażeni na negatywne skutki wzrostu temperatury powietrza i globalnego ocieplenia. Aby z tym walczyć, najlepiej sadzić rośliny. A co jeśli nie ma na to miejsca?
rozwiń zwiń