Cyberbezpieczeństwo. Może to kierunek dla Ciebie?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 18:20
7 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu, studio Czwórki odwiedzili studenci cyberbezpieczeństwa, którzy opowiadają, jak wyglądają takie studia. Podpowiadają również, jak uchronić się przed oszustwami w sieci.
Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?zdjęcie ilustracyjne
Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/igorstevanovic

Hasła, uwierzytelniające SMS-y, telefony z dziesiątkami ofert, zakupy online, domowe inteligentne urządzenia - to już od dłuższego czasu nasza codzienność. Dziś jednak coraz częściej mogą się w niej czaić chętni przejąć nasze dane hakerzy. Dlatego tak bardzo rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od bezpieczeństwa w sieci.  


Studia na WAT

Fachowcem w tej dziedzinie można zostać na wiele sposobów, a jednym z nich jest ukończenie studiów z cyberbezpieczeństwa. Umożliwia to m.in. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. - Na naszym wydziale są dwa kierunki: informatyka oraz kryptologia i cyberbezpieczeństwo. W ich ramach można skończyć trzy specjalizacje, a są to systemy kryptograficzne, cyberobrona, która zajmuje się szeroko rozumianym backgroundem tego, co się dzieje w cyberbezpieczeństwie - mówi sierż.pchor. Kamila Prabucka. - Mamy także specjalizację bezpieczeństwo informacyjne, zajmujące się ściśle czynnikiem ludzkim, technikami przetwarzania informacji, a także tym, jak ludzie powinni się zachowywać, gdy mają dostęp do informacji.

W trakcie zajęć z cyberbezpieczeństwa studenci poznają tajniki protokołów, które są wykorzystywane do przesyłania informacji. Uczą się, jak aplikacje powinny być przygotowane, zabezpieczane i weryfikowane oraz jak powinny być konstruowane. - Mamy laboratoria, na których uczymy się, w jaki sposób są prowadzone ataki sieciowe - tłumaczy sierż.pchor. Łukasz Czerniszewski. - Zdobywamy wiedzę, jak wykrywać oprogramowanie, dzięki któremu hakerzy mają łączność z naszym urządzeniem.

Zobacz także:


Nie tylko dla wojskowych 

Na Wojskowej Akademii Technicznej są szkoleni zarówno studenci wojskowi, jak i cywilni. Po ukończeniu studiów osoby cywilne mogą rozpocząć pracę w dowolnej firmie zajmującej się branżą IT. Pole manewru jest szerokie. - Jeśli chodzi o studentów wojskowych, to ich szkolenie jest ukierunkowane tak, żeby zasilić struktury Dowództwa Kontyngentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Jest to nowy rodzaj sił zbrojnych, który cały czas powstaje - tłumaczy ppor. Sebastian Łeska. - Jest kilka specjalistycznych jednostek, do których nasi absolwenci mogą trafić. Mogą też trafić do każdej jednostki wojskowej, w której są potrzebni informatycy, w zależności od przydziału.


Bezpieczeństwo w sieci 

W Dniu Bezpiecznego Internetu goście Czwórki dzielą się także radami, jak o bezpieczeństwo w sieci zadbać. Zwracają uwagę, że o naszym bezpieczeństwie decydują m.in. aplikacje, które instalujemy na naszych urządzeniach. - Powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Jeśli już potrzebujemy konkretnej aplikacji, a nie jesteśmy pewni jej dostawcy, to poczytajmy opinie na jej temat - radzi Sebastian Łeska. - Jeśli jest to phishing i aplikacja "podstawiona", na pewno znajdziemy w internecie ostrzeżenia i informacje na ten temat.

Naszą uwagę powinny zwrócić wszystkie aplikacje, które wymagają od nas podania danych poufnych, takich jak PESEL, imiona rodziców i nazwisko panieńskie matki. - Czerwona lampka powinna nam się zapalić, gdy wymagane jest zalogowanie się do konta bankowego czy podanie danych uwierzytelniających - zauważają studenci. - Jeśli chcemy się zalogować do bankowości elektronicznej, róbmy to tylko przez oficjalną stronę banku, nigdy przez strony zewnętrzne. Zwracajmy także uwagę na e-maile i SMS-y, w których mogą się znajdować podejrzane linki. Nigdy w nie nie klikajmy, bo mogą to być podstawione strony, które wyłudzają nasze dane.


Posłuchaj
18:49 Czwórka/Strefa Studenta - cyberbezpieczeństwo studia 07.02.2023.mp3 O cyberbezpieczeństwie i studiach na tym kierunku opowiadają studenci Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (Strefa Studenta/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Strefa studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Goście:  Ppor. Sebastian Łeska, sierż. pchor. Kamila Prabucka, sierż. pchor. Łukasz Czerniszewski (Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie)

Data emisji: 07.02.2023

Godz. emisji: 14.15

aw/kul

  

Czytaj także

Jak być niewidzialnym? "Czapka niewidka nie wystarczy"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 09:39
Płaszcze odbijające fale radiowe, okulary i stroje oszukujące obiektywy kamer - okazuje się, że istnieje odzież i gadżety, dzięki którym możemy być całkowicie niewidoczni. I to nie tylko w internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internetowe pułapki. Co akceptujemy w regulaminach?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 18:08
Bezpieczeństwo danych osobowych dotyczy nie tylko naszego nazwiska, daty urodzenia czy miejsca zamieszkania. To także przyzwyczajenia, codzienne zachowania czy tajemnice. Te ostatnie szczególnie interesują cyberprzestępców.
rozwiń zwiń