Internetowe pułapki. Co akceptujemy w regulaminach?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 18:08
Bezpieczeństwo danych osobowych dotyczy nie tylko naszego nazwiska, daty urodzenia czy miejsca zamieszkania. To także przyzwyczajenia, codzienne zachowania czy tajemnice. Te ostatnie szczególnie interesują cyberprzestępców.
Audio
  • Zasady bezpieczeństwa w sieci - o czym należy pamiętać? (Czat Czwórki)
Ministerstwo Cyfryzacji radzi nie wchodzić w aktywne linki w mailach od nieznanych adresatów, bo nie paść ofiarą kradzieży danych osobowych.
Ministerstwo Cyfryzacji radzi nie wchodzić w aktywne linki w mailach od nieznanych adresatów, bo nie paść ofiarą kradzieży danych osobowych.Foto: SFIO CRACHO/Shutterstock.com

Regulaminów nikt nie czyta. Są napisane językiem prawniczym i mają po kilkanaście stron. Równie dobrze mogłyby się tam znajdować postanowienia, że właśnie sprzedajemy swoją duszę. I każdy by to zaakceptował. Marcin Zadrożny

Jak podkreślała Anna Miotk, socjolog internetu, wielu użytkownikow sieci nie ma świadomości, że nic w niej nie ginie, a wszelkie publikacje, które tam zamieszczamy, będą dostępne także dla osób niepowołanych. - Wszystko jest dla ludzi, jednak z dobrodziejstw XXI w. należy korzystać z rozwagą, a wielu użytkowników internetu nawet nie wie, jak dużo śladów tam pozostawia i jak mogą one zostać wykorzystane przeciwko nim - tłumaczył zaś Marcin Zadrożny, adwokat.

Co najczęściej zawierają regulaminy, które - często bezrefleksyjnie - akceptujemy, zakładając pocztę internetową? Jak powinny wyglądać ustawienia prywatności w serwisach społecznościowych, by były one skuteczne i na czym polegają nowe przepisy unijne, mające wejść od maja 2018, które dotyczyć będą naszego bezpieczeństwa? Czy warto zaklejać kamerki w laptopach i smartfonach? Jak wykorzystane mogą być nasze dane i inne informacje, które pozostawiamy w sieci? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

Informacje, które pozostawiamy w sieci, to nasza waluta. Jeśli serwisy są - teoretycznie - bezpłatne, to właśnie naszymi danymi rewanżujemy się ich właścicielom, a dane te potem służą m.in. do profilowania reklam, które będziemy musieli obejrzeć Anna Miotk

W programie także ze specjalistami w dziedzinie nowych technologii, Joanną Sosnowską i Maciejem Gajewskim, o tym, jak bronić się przed cyberprzestępczością, rozmawiał Michał Piwowarek.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Anna Miotk (socjolog internetu), Marcin Zadrożny (adwokat, Fundacja Wiedza to bezpieczeńswo)

Data emisji: 4.04.2018

Godzina emisji: 15.08

kd/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kościół w sieci. Czy internet jest alternatywą dla ambony?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 12:10
Internet wkracza w większość dziedzin naszego życia, dlatego instytucje coraz częściej zaczynają, właśnie dzięki tej formie komunikacji, szukać dróg dotarcia do mas. - Tę drogę obiera także polski Kościół - przekonują goście Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

(Nie)bezpieczny internet. Jak korzystać z sieci?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 14:52
7 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. W Czwórce sprawdzimy, jakie, poza oczywistymi szansami, niesie on niebezpieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualny świat. Jak bardzo pochłania młodych?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 19:00
Z badań przeprowadzonych przez Centrum Profilaktyki Społecznej wynika, że duża część nastolatków nie rozstaje się ze smartfonem przez całą dobę - 70 procent śpi z telefonem pod poduszką lub tuż obok niego. W szkole podstawowej smartfony ma ponad 62 procent uczniów, w szkole średniej - już 81 procent. Czy to nieodwracalny trend?
rozwiń zwiń