"Skonsultuj się z farmaceutą". Kim są ludzie, których spotykamy w aptekach?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 17:57
- Farmaceuta to nie tylko sprzedawca leków w aptece. Jako przedstawiciele tego zawodu musimy mieć wiedzę właściwie o każdym rodzaju środków medycznych, możemy też rozwijać się w firmach farmaceutycznych i projektować medykamenty - mówili studenci Julia Górnicka i Krzysztof Górecki.
Jak działają apteki i na czym polega praca farmaceuty?
Jak działają apteki i na czym polega praca farmaceuty?Foto: shutterstock.com/PH888

- Mit o tym, że farmaceuta to "tylko sprzedawca" leków wciąż krąży w polskim społeczeństwie, jednak jest krzywdzący dla przedstawicieli tego zawodu - mówiła Julia Górnicka, studentka farmacji. - Przez pandemię i utrudniony dostęp do lekarzy pacjenci zmuszeni byli konsultować swój stan zdrowia bezpośrednio w aptece. Dzięki temu obraz pracy farmaceutów zmienia się na coraz lepszy. Okazało się, że jesteśmy w stanie rzetelnie pomagać i mamy dużą wiedzę medyczną - zaznaczał Krzysztof Górecki. 

Jak przekonywali goście Czwórki, studia farmaceutyczne są niezwykle skomplikowane i interdyscyplinarne. - Choć rzeczywiście próg wejścia jest niższy niż na medycynę, farmaceuci to nie tylko ludzie, którzy potem idą pracować do apteki, ale także ci, którzy rozwijają się w firmach farmaceutycznych. Musimy wiedzieć trochę właściwie o każdej chorobie - podkreślała Julia Górnicka. - Jako farmaceuci mamy możliwość zajmować się projektowaniem nowych leków. Podczas naszych studiów wiele czasu poświęcamy na poznawanie informacji o samych lekach, o tym, co wchodzi w ich skład i jak działają - wtórował jej Krzysztof Górecki. 

Sprawdź także:

Akcja "Skonsultuj się z farmaceutą" to najważniejsze wydarzenie organizowane przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji. Odbywa się dwa razy w roku i ma na celu poszerzenie naszej  świadomości  w zakresie  chorób cywilizacyjnych takich jak np. cukrzyca, nadciśnienie, astma czy inne choroby płuc. Wiosenna odsłona akcji już  1 kwietnia- w 12 miastach w Polsce studenci  farmacji będą dzielić się swoją wiedzą w tematyce chorób płuc.

Posłuchaj
13:13 czwórka farmacja_PR4_AAC 2023_03_28-14-12-52.mp3 O pracy farmaceutów opowiadają Julia Górnicka i Krzysztof Jędrzejewski (Strefa studenta/Czwórka) 

- Choroby cywilizacyjne to te wszystkie przypadłości, które dotyczą dużej części społeczeństwa i astma jest jedną z takich przypadłości - wyliczała Julia Górnicka. - W ramach tej akcji w Gdańsku będziemy opowiadali pacjentom o najczęstszych objawach, jakie mogą towarzyszyć chorobom, na temat badań profilaktycznych. Dowiem się, dlaczego leczenie tych chorób jest tak istotne i jak rodzić to skutecznie - opowiadał Krzysztof Górecki. - W przypadku stanów przedchorobowych, jeśli właściwie je rozpoznamy, wystarczy zmienić tryb życia na zdrowszy, by opóźnić zachorowanie, albo w ogóle go uniknąć - podkreślał Krzysztof Górecki. 

***

Tytuł audycji: Strefa studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Goście: Julia Górnicka i Krzysztof Jędrzejewski (studenci farmacji, Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji)

Data emisji: 28.03.2023

Godz. emisji: 14.15

kd

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Chorób Rzadkich. Kim są "zebry" i jak wygląda ich życie?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 20:00
Ostatni dzień lutego to Dzień Chorób Rzadkich. Studenci Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego przygotowali akcję, która przybliży problemy "zebr" wszystkim zainteresowanym. 
rozwiń zwiń