Sekrety kryminologii - poznaj je w kole naukowym

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 19:05
Kryminologia, kryminalistyka, prawo karne, wiktymologia, psychologia czy medycyna sądowa - te terminy nie są obce studentom działającym w Kryminologicznym Kole Naukowym. W Czwórce opowiadają o swoich zainteresowaniach.
Kryminolodzy i kryminalistycy zajmują się zbrodniami, każdy z nich w trochę innym aspekcie
Kryminolodzy i kryminalistycy zajmują się zbrodniami, każdy z nich w trochę innym aspekcieFoto: Shutterstock
  • Jak wygląda praca psychologa w zakładzie karnym?
  • Ile można wyczytać z odcisków palców?
  • Jakie ślady zostawiają przestępcy?

Tego wszystkiego można dowiedzieć się nie tylko z filmów czy seriali, ale również działając w specjalistycznych kołach naukowych. Jedno z nich to Kryminologiczne Koło Naukowe im. Stanisława Batawii, a Czwórkę odwiedziły należące do niego studentki prawa Aleksandra Borecka i Julia Kietlińska.

Kryminalistyka a kryminologia - jaka jest różnica?

W audycji rozmówczynie Weroniki Puszkar wyjaśniały różnicę pomiędzy kryminalistyką i kryminologią. - Wiele osób, które nie zajmują się w swoim życiu zawodowym tą dziedziną, często używa tych pojęć zamiennie - tłumaczą. - A kryminologia i kryminalistyka, mimo że są ze sobą powiązane, to jednak są czymś innym.

Jak wyjaśniają studentki, kryminologia to nauka, która zajmuje się zjawiskiem przestępczości i przestępcami. Zadaje pytania, dlaczego doszło do przestępstwa, co powoduje, że ktoś staje się przestępcą.

Kryminalistyka natomiast zajmuje się różnymi metodami badania tego, jak do danego zdarzenia doszło - zauważają. - Bo niekoniecznie musiało do niego dojść w wyniku przestępstwa. Pierwszą rzeczą, którą bada się za pomocą metod kryminalistycznych, jest właśnie to, czy w ogóle mamy do czynienia z przestępstwem, czy może był to wypadek albo samobójstwo. Dalej kryminalistyka pomaga zbadać, kiedy doszło do przestępstwa, jeżeli oczywiście zdarzenie było przestępstwem. W kryminologii bardziej jest to pokazane od strony psychologicznej, natomiast kryminalistyka jest trochę bardziej techniczna. Więc jak najbardziej kryminologia i kryminalistyka są bardzo mocno ze sobą połączone.

Warsztaty i spotkania z ekspertami 

Podczas zajęć Kryminologicznego Koła Naukowego jego uczestnicy uczą się m.in. zbierania śladów i zabezpieczania dowodów, takich jak linie papilarne. W ramach działalności koła także odbywa się mnóstwo spotkań i warsztatów z ekspertami. - W tym roku akademickim mieliśmy okazję poprowadzić cykl spotkań z niezależnymi prokuratorami ze stowarzyszenia Lex Super Omnia i mieliśmy okazję spotkać pięciu inspirujących prokuratorów, którzy podczas spotkania poruszyli wiele ciekawych tematów - opowiadają gościnie audycji. - Między innymi mieliśmy spotkanie na temat mowy nienawiści oraz tego, jak sądzi się hejterów.

Zobacz także:

Obok licznych tematów pojawiają się też te poświęcone fałszerstwom dzieł sztuki, profilowaniu psychologicznemu w pracy prokuratora, ale także poruszane są kwestie związane z prawami dziecka. - Oprócz spotkań z prokuratorami mamy też spotkania z różnymi przedstawicielami nauki, na przykład z psychologiem więziennym - opowiadają Aleksandra i Julia. - Mogliśmy się więcej dowiedzieć o tym, jak żyje się skazanym w więziennych realiach i jak to działa na ich psychikę. W tym roku pojawiło się wiele ciekawych tematów. Staramy się dość szeroko działać i mamy nadzieję, że tak również będzie w nowym roku akademickim.

Posłuchaj
18:27 Czwórka/Strefa studenta - Kryminologiczne Koło Naukowego 20.06.2023.mp3 Aleksandra Borecka i Julia Kietlińska opowiadają o działalności Kryminologicznego Koła Naukowego (Strefa studenta/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Aleksandra Borecka, Julia Kietlińska (Kryminologiczne Koło Naukowe im. Stanisława Batawii)

Data emisji: 20.06.2023

Godz. emisji: 14.15

aw/pj

Czytaj także

Daktyloskopia na ekranie - obalamy mity kryminalistyki

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 19:20
Zbieranie linii papilarnych na miejscu przestępstwa często pojawia się w filmach i serialach kryminalnych. Daktyloskopia jako narzędzie zabezpieczenia i badanie śladów odcisków palców jest bardziej złożona, niż jest to w nich pokazywane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apka wymiany wiedzy i czasu. Aby się nauczyć, ale nie płacić za to

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 10:46
Studenci Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego tworzą opartą o ideę banku czasu apkę We Zone, która ma pomóc im nadrobić wiedzę z trudnych przedmiotów, bez konieczności wydania dużych pieniędzy na korepetycje. 
rozwiń zwiń