Darmowe porady prawne. Studenci pomagają i zdobywają doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 16:30
Wiele osób w trudnej sytuacji życiowej szuka porad prawnych. Gubią się w gąszczu przepisów. Na pomoc im ruszyli studenci Kliniki Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. 
Darmowych porad prawnych można zasięgnąć u studentów z Kliniki Prawa UW.
Darmowych porad prawnych można zasięgnąć u studentów z Kliniki Prawa UW.Foto: SOMKID THONGDEE/ Shutterstock

Podstawowym zadaniem Kliniki Prawa Uniwersytetu Warszawskiego jest nieodpłatne udzielanie porad prawnych osobom, które ze względu na swoją sytuację materialną nie mogą skorzystać z płatnej porady zawodowego adwokata czy radcy prawnego.


Studenci prawa pomagają

Inicjatywa ma też za zadanie stworzenie studentom możliwości poznania prawa od strony praktycznej i nabycia podstawowych umiejętności w zakresie udzielania porad prawnych. - Klinikę Prawa tworzą przede wszystkim studenci trzeciego, czwartego i piątego roku prawa oraz oczywiście koordynatorzy, którzy nadzorują każdą z sekcji kliniki - mówi Aleksandra Krzysiak, studentka prawa UW. - Są to doktorzy i profesorowie prawa, którzy pomagają nam oraz akceptują wszystkie porady prawne dawane przez studentów. 

Do Kliniki przyjmowani są studenci, którzy wyróżniają się dobrymi wynikami w nauce oraz spełniają inne warunki formalne. Każdy chętny musi też napisać CV i list motywacyjny, w który wskaże swoje zainteresowania a także powody wyboru określonej sekcji Kliniki Prawa.

Żacy z Uniwersytetu Warszawskiego udzielają wsparcia w zakresie prawa pracy, prawa cywilnego, karnego, administracyjnego czy medycznego. W sumie działają w dwunastu różnych sekcjach, z czego tylko cztery z nich są z obszaru prawa karnego. Pomagają również uchodźcom i zajmują się przepisami prawa międzynarodowego. 


Zobacz także: 


Sekcja Niewinność, jak Archiwum X

- Ja współpracuję z sekcją Niewinność, jest to sekcja prawa karnego. Zgłaszają się do nas osoby, które zostały oskarżone lub są już skazane, które szukają pomocy, ponieważ uważają, że są niewinne - wyjaśnia rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Nasza sekcja współpracuje z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i też stamtąd otrzymujemy niektóre sprawy.

Jak tłumaczy studentka, sprawy kierowane do sekcji są korespondencyjnie i przydzielane konkretnym studentom. - Następnie analizujemy je w domu, streszczamy, żeby przedstawić je następnie na zajęciach - wyjaśnia gość Czwórki. - Razem z koordynatorami próbujemy się zastanowić, w jaki sposób możemy najlepiej pomóc danej osobie.

Z sekcją Niewinność współpracuje także Piotr Palacz, również student prawa UW. - Dostajemy dość trudne sprawy. Nasza sekcja właśnie tym się charakteryzuje. Sekcja Niewinność, jest trochę jak takie Archiwum X - opowiada w audycji. - Staramy się zrobić to, co nie zostało wcześniej zrobione i zbadać to, co nie zostało zbadane. Podejmujemy wszelkie kroki, żeby na przykład zgłosić sprawę do Rzecznika Praw Obywatelskich.


Posłuchaj
20:09 Czwórka/(Strefa Studenta - Klinika Prawa 28.02.2023.mp3 Aleksandra Krzysiak i Piotr Palacz, studenci prawa UW opowiadają o Klinice Prawa (Strefa Studenta/Czwórka)

 

Działalności w Klinice Prawa zajmuje trochę czasu, wiąże się z trudnymi tematami, ale także daje wymierne korzyści. Studenci nabierają praktyki pod okiem uznanych prawników. - Klinika jest tym pierwszym miejscem, gdzie możemy zdobyć pewne doświadczenie, ale przede wszystkim uczy pokory i podejścia do ludzi - podkreśla student. - Można się tu nauczyć wrażliwości społecznej i przygotować do zawodu.

***

Tytuł audycji: Strefa studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Goście: Aleksandra Krzysiak, Piotr Palacz (studenci prawa Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 28.02.2023

Godz. emisji: 14.15

aw/pj

Czytaj także

Interesujesz się prawem? Weź udział w warsztatach

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 11:35
Do końca marca będą trwały warsztaty z zakresu prawa dla uczniów szkół średnich. Spotkania będą się odbywać online i skierowane są do tych wszystkich, którzy są zainteresowani tematyką prawniczą i tych, którzy wiążą swoją przyszłość z zawodem prawnika. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń