Ochryda w Macedonii - rozgrzana słońcem perła Bałkanów

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 14:40
- Miasto jest pełne zabytków, atrakcji turystycznych, ma przebogatą historię, macedońska kuchnia jest przepyszna, a do tego - w przystępnych cenach - podkreślała prowadząca audycję Martyna Matwiejuk. 
Ochryda - Monastyr położony nad plażą Kaneo z widokiem na Jezioro Ochrydzkie
Ochryda - Monastyr położony nad plażą Kaneo z widokiem na Jezioro OchrydzkieFoto: shutterstock/Petrpodhajsky

shutterstock odessa 1200.jpg
Odessa - owoce morza, zabytki i katakumby. "Prawdziwy fitness dla wyobraźni"

Ochryda to miasto położone w południowo-zachodniej Macedonii Północnej nad Jeziorem Ochrydzkim u stóp gór Galiczica. Nazywana jest przez niektórych "europejskim Galapagos", bo fauna tamtejszych okolic jest niezwykle zróżnicowana. Jedną z atrakcji turystycznych znajdujących się nad brzegiem jeziora Ochrydzkiego jest klasztor św. Nauma. Gmach znajduje się przy granicy z Albanią. Na tamtejszej, pełnej niewielkich kamyczków i niezwykle urokliwej plaży spacerują pawie. - Wśród nich są dwa albinosy - zwróciła uwagę Anna Wojtas, podróżniczka. Niezależnie od pogody i pory roku w Jeziorze Ochrydzkim jest 7 stopni Celsjusza. Tamtejsza woda jest lazurowoprzezroczysta. 

Posłuchaj
19:42 czwóka macedonia ochryda 2021_11_06-10-11-40.mp3 Ochryda - dlaczego warto odwiedzić północną część Macedonii? (Światła wielkiego miasta/Czwórka) 

Posłuchaj także:


Kowno 1200.jpg
Kowno, Zarzecze, Troki. Litwa poza szlakami

W czasach średniowiecznych miasto Ochryda było osadą ludzi niezwykle religijnych, według niektórych podań wybudowano tam więcej świątyń, niż jest dni w roku - czyli niemal czterysta. Jak głosi legenda to właśnie w tym miejscu powstała cyrylica. - Podczas podróży na Bałkany niejednokrotnie uświadamiałam sobie, jak cenna jest znajomość alfabetów, które na niej bazują. W językach "okołorosyjskich" dogadamy się m.in. w Chorwacji, Mołdawii, na Litwie czy Łotwie - wyliczała prowadząca audycję. 

Posłuchaj także:

Jak przekonywała przebywająca obecnie w Ochrydzie Anna Wojtas, na turystach z Polski największe wrażenie robią tamtejsze plenery. - Jezioro Ochrydzkie jest ogromne, a do tego otoczone górami. Ponieważ Macedonia nie ma dostępu do morza, żartujemy, że to jest właśnie nasze morze - podkreślała gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Anna Wojtas (podróżniczka)

Data emisji: 06.11.2021

Godzina emisji: 10.12

kd

Czytaj także

Łotwa - piękna architektura, koty oraz wariacje na temat chleba

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 12:20
Łotwa może nie jest najpopularniejszym kierunkiem turystycznym, jest jednak bardzo ciekawa. Oprócz wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO starówki Rygi Łotwa ma do zaoferowania wspaniały relaks oraz przeróżne i wysmakowane dania z chleba.
rozwiń zwiń