Sznycel wiedeński - narodowe danie Austriaków, choć korzenie ma lombardzkie

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 10:21
Sznycel wiedeński to najsłynniejszy kotlet na świecie. Im większy, tym lepszy, a w dodatku jego nazwa "wiener schnitzel" jest chroniona prawem. 
Sznycel wiedeński
Sznycel wiedeńskiFoto: shutterstock
shutterstock kanapka grill jedzenie cubano 1200.jpg
Sandwich cubano. Wyczaruj karaibski smak we własnej kuchni

Sznycel wiedeński to narodowe danie Austriaków. Nazywany jest królem austriackiej kuchni. Niestety w Polsce często jest mylony ze schabowym. 


Posłuchaj
14:55 czwórka nie na żarty 9.08.2020 sznycel.mp3 O sznyclu wiedeńskim opowiada Ryszard Miś, szef kuchni (Nie na-żart/Czwórka)

 

- Forma tych dwóch potraw jest podobna, ale różnią się istotnymi szczegółami np. rodzajem mięsa - mówi Ryszard Miś, szef kuchni w restauracji Willa Wiena. - Sznycel jest bardziej wykwintny bo zrobiony z cielęciny, z udźca. Musi być dobrze rozbity. Jego panierka też jest specyficzna - bułka tarta zawsze jest pszenna, np. z dodatkiem panierki ze świeżego chleba pszennego. Możemy robić też podwójny panierunek z mąki, jajka, bułki. Są dwie szkoły smażenia sznycla, albo na maśle klarowanym, albo na oleju - dodaje. 

Gość Czwórki zwraca uwagę na różne reakcje mięsa na smażenie. Inaczej zachowuje się schab, inaczej cielęcina. - Cielęcina pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna nam się kurczyć, wtedy panierka wygląda, jak pofalowane morze, kotlet jest skurczony, a panierka pozostaje w niezmienionym kształcie - opowiada. - Dobry sznycel jest cieniutko rozklepany, ma mniej niż 0,5 cm. To duża sztuka tak rozbić mięso, bardzo czasochłonna. Warto popracować nad tym kawałkiem mięsa, a potem obsmażyć je z każdej strony, po 2 minuty - dodaje. 

Sznycel wiedeński serwowany jest z dodatkiem cytryny, ewentualnie z kartoflaną sałatką, która świetnie do niego pasuje. 


lahmacun pizza turecka shutterstock 1200.jpg
Lahmacun - tak przyrządzisz wyśmienitą "pizzę" prosto z Turcji

Od kilku lat austriacka nazwa "wiener schnitzel" chroniona jest prawnie. Jeśli zastosujemy do potrawy inne mięso to możemy takie danie nazwać "sznyclem po wiedeńsku", a nie "sznyclem wiedeńskim". 

Posłuchaj także:

Jak się okazuje sznycel wiedeński został sprowadzony na teren Austrii w połowie XIX wieku z włoskiej Lombardii, gdzie możemy zjeść cotoletta alla milanese. - Są też wzmianki z IV-V wieku, z czasów Cesarstwa Rzymskiego, o kotlecikach cielęcych panierowanych w chlebie, może to są już początki sznycla - dywaguje gość Czwórki. - Za podstawowe źródło przepisu na tę potrawę uznaje się książkę kucharska z 1831 roku. 

9 września w Austrii obchodzone jest święto sznycla wiedeńskiego. 

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Ryszard Miś (Szef kuchni restauracji Willa Wiena)

Data emisji: 08.08.2020

Godzina emisji: 17.19

pj

Czytaj także

Grillem i papryką stoi kuchnia bałkańska

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 10:20
- Pljeskavica to duży grillowany kotlet z mięsa siekanego lub mielonego - mówi Rafał Grabowski z restauracji "Na Bałkany". - Bliżej jej do burgera niż mielonego kotleta. Najlepiej jak grilluje się ją na prawdziwym ogniu - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadbałtyckie wakacje. Idziemy na rybkę?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 11:40
Nadmorskie wakacje wybiera wielu z nas. Większość korzysta też ze smażalni, które serwują ryby prosto z Bałtyku. Czy to zdrowa ryba?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy jedzenie może kłamać? Jakie mity ukrywają się w Twojej diecie?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 11:12
Dziś każdy jest ekspertem od jedzenia, uważamy, że skoro wszyscy jemy to wiemy jak to robić. Tymczasem specjaliści podkreślają, że najważniejsze to swą wiedzę opierać na najnowszych, dobrych, badaniach. Czy więc śniadanie wciąż jest najważniejszym posiłkiem dnia? Ile jajek możemy zjeść w tygodniu?
rozwiń zwiń