Osobliwości miasta. Co warto zobaczyć w Kijowie?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 16:00
Podniosłe cerkwie kontrastują tu z nowocześnie rozwijającą się metropolią. Wraz z Martyną Matwiejuk odkrywamy nieoczywiste zaułki Kijowa.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/ Ruslan Kalnitsky

Zobacz
Shutterstock  Pelin Nathalia Kiszyniów Mołdawia 1200.jpg
Kiszyniów - miasto wywrócone na drugą stronę

Wybierając się do Kijowa, warto zaplanować trasę zwiedzania w taki sposób, by oprócz znanych turystycznych atrakcji odwiedzić także miejsca ciekawe, a trochę zapomniane przez zwiedzających. Jednym z nich jest Ławra Peczerska, gdzie można podziwiać kopuły tamtejszych cerkwi, wykonane z prawdziwego złota. 

Posłuchaj
17:55 CZWORKA/światla wielkiego miasta - 27.11.2021.mp3 O atrakcjach Kijowa opowiada Martyna Matwiejuk (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

 

Można też pojechać tam, gdzie spełniają się marzenia. W modernistycznym gmachu, zwanym "Domem z chimerami", należy znaleźć małego krokodyla. Jeśli się na niego trafi, na pewno spełni nasze życzenie. 

Będąc w Kijowie nie sposób nie przejść się po Majdanie Niezależności - placu Niepodległości, świadku ważnych wydarzeń historycznych. To tam mieszkańcy Ukrainy protestowali podczas pomarańczowej rewolucji i stali ramię w ramię na Euromajdanie.

Sprawdź także:


shutterstock odessa 1200.jpg
Odessa - owoce morza, zabytki i katakumby. "Prawdziwy fitness dla wyobraźni"

- Jeśli chcemy zobaczyć trochę skorumpowanego luksusu, to proponuję udać się pod Kijów do rezydencji Meżyhiria. Do czasu Euromajdanu należała do Wiktora Janukowycza - opowiada Martyna Matwiejuk. - Jest to w zasadzie kompleks pałacowo-rezydencyjny, położony u brzegu Dniepru. Na jego terenie można znaleźć pałac na wodzie, pola golfowe, sztuczne jeziora z podgrzewaną wodą, nawet prywatne zoo, hiszpański galeon, a także honkę - czyli dom rozrywki. Ukraińcy nazywają to miejsce potocznie Muzeum Korupcji.


Rezydencja Meżyhiria leży pod Kijowem
Rezydencja Meżyhiria leży pod Kijowem

W Kijowie natkniemy się także na Muzeum Rzeczy Niepotrzebnych, które od początku lat 40. XX wieku zbiera wszystkie niechciane, zapomniane, bezużyteczne przedmioty. - Możemy tam znaleźć stare okulary dziadka, zakurzone instrumenty muzyczne, które nie nadają się do naprawy, historyczne wynalazki, które się nie sprawdziły i rdzewiejące maszyny - wylicza autorka audycji.

Warto zajrzeć również pod ziemię, bo właśnie w Kijowie znajdziemy najgłębszą na świecie stację metra - perony na Arsenalnej są położone 105 m pod powierzchnią ziemi.

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 27.11.2021

Godzina emisji: 10.15

aw/kul

Czytaj także

Książki do zwiedzania świata: Joanna Bator, Grażyna Plebanek i Zadie Smith

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 12:30
Odkąd wybuchła pandemia podróżujemy coraz mniej, jeśli w ogóle i na coraz krótszych dystansach. O egzotycznych wyprawach możemy tylko pomarzyć. Albo poczytać - do czego zachęcają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska z Książniczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alaska. Witajcie na końcu świata, gdzie łosia spotyka się codziennie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 11:00
Alaska to miejsce, w którym przyroda zachwyca i onieśmiela. Jednocześnie to najdroższy ze stanów USA, gdzie obywatele dostają "miły finansowy dodatek" by wciąż tam mieszkali. 
rozwiń zwiń