Papryka, słodkości i langosz - tak smakuje Budapeszt

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 15:29
W węgierskiej kuchni nie jest niskokalorycznie ani dietetycznie. Bo Węgrzy lubią głęboki tłuszcz i intensywne przyprawy. Na pewno można spodziewać się bogactwa świeżych warzyw - zwłaszcza odmian papryki. Są langosze, paprykarze i leczo, nie brakuje też słodkości. 
Gulasz w płytce ceramicznej. Tradycyjny węgierski posiłek.
Gulasz w płytce ceramicznej. Tradycyjny węgierski posiłek.Foto: Shutterstock.com/yingko

Macedonia Skopje 1200.jpg
Macedonia Północna. Odwiedzamy kraj pełen legend i smaków

Naszą podróż po tym kraju rozpoczęliśmy od Budapesztu, czyli stolicy. Niegdyś były to dwa - a nawet trzy - miasta. - z połączenia leżących naprzeciwko siebie trzech naddunajskich miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu i Pesztu na lewym. Zjednoczenie tych miast nastąpiło pod koniec VIX wieku - mówiła Martyna Matwiejuk. - Do dziś odczuć można, że to dwa różne miasta, Buda jest górzysta, a Peszt, położony po drugiej stronie Dunaju jest bardziej "ugładzony". To dwa różne światy - podkreślała prowadząca audycję. 

Posłuchaj
10:53 2021_08_07 09_05_09_PR4_W_poszukiwaniu_umamix.mp3 Kuchnia Budapesztu - z czym to się je? (W poszukiwaniu umami/Czwórka) 

Budapeszt jest miastem, które posiada naturalne termy. - Węgrów korzystania z term nauczyli Turcy, to nie lada gratka dla fanów moczenia się w ciepłej wodzie - mówiła Martyna Matwiejuk. W Budapeszcie warto też m.in.... przejechać się metrem. - Metro w Budapeszcie jest drugim najstarszym metrem w Europie. Starsze o 30 lat jest tylko mero londyńskie. Stacje w Budapeszcie to dzieła współczesnej architektury, są przepiękne - mówiła Martyna Matwiejuk. 

Posłuchaj także:

Zupa gulaszowa, czyli aromatyczny, gęsty bulion z dużymi kawałkami warzyw i mięsa, a także langosz, czyli ciasto smażone w głębokim tłuszczu, na górze polane śmietaną i posypane ogromną ilością sera - o dwie w popularne w całej Europie węgierskie potrawy. - Sam Langosz, zarówno w wersji mięsnej, jak i warzywnej, to jeden z najbardziej satysfakcjonujących posiłków, choć do najzdrowszych nie należy. Poza tym tamtejsza kuchnia to ryby słodkowodne, a to ze względu na jezioro Balaton i rwące rzeki, które przepływają przez cały ten kraj - podkreślała Martyna Matwiejuk. - Do tego wszelkie paprykowe wyroby: pasty, paprykarze - podkreślała.

Sprawdź także:

Jak zapewniała, w stolicy Węgier odwiedzić można najpiękniejszą kawiarnię na świecie. - To oficjalny tytuł, który otrzymał lokal o nazwie New York Cafe, czyli Nowy Jork Kavehaz. Kawiarnia została otwarta w 1894 roku, a w 2006 roku przywrócono jej oryginalne wnętrze - mówiła Martyna Matwiejuk. 

***

Tytuł audycji: "W poszukiwaniu umami"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 07.08.2021

Godzina emisji: 09.09

kd

Czytaj także

Mariachi, tequila i piękne kobiety z Guadalajary

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 18:18
- Guadalajara to drugie co do wielkości miasto w Meksyku, które łączy w sobie wszystko i jest kolebką tradycji, kultury i kuchni - mówi Wojciech Łopatkiewicz z Ambasady Meksyku w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szwecja - sztuka, nowoczesność i wolność

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 13:50
- Wielu historyków i socjologów uważa, że to jak dzisiaj funkcjonują Szwedzi bardzo silnie wiąże się, z tym, że na kartach szwedzkiej historii nie zapisał się nigdy system feudalny - opowiada prowadząca audycję Martyna Matwiejuk.
rozwiń zwiń