Północna Europa oczami naszej reporterki. Martyna Matwiejuk w podróży

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 19:40
Trwa wyprawa dziennikarki Czwórki Martyny Matwiejuk. Tym razem jest w Skandynawii. - W poszukiwaniu ciekawych miejsc czasem zmieniamy kurs - opowiada. - Jesteśmy w Norwegii, która pierwotnie nie była w planie naszej podróży. Byliśmy już tak blisko, że nie mogliśmy sobie odmówić zobaczenia tego kraju.
Kadry z podróży Martyny Matwiejuk
Kadry z podróży Martyny MatwiejukFoto: Martyna Matwiejuk

Na trasie podróżnikom towarzyszą białe noce, które w Skandynawii można obserwować do połowy lipca. - W tym czasie praktycznie nocy nie ma, ale Skandynawowie radzą sobie tak, że mają bardzo szczelne rolety i zdaje się, że to im nie przeszkadza - opowiada Martyna Matwiejuk. - W najwyżej położonym punkcie w Finlandii byliśmy w Naantali. Jest to ciekawe miasteczko, a na jednej z okolicznych wysp Kailo mieszkają Muminki.

Atrakcja przyciąga co roku wielu turystów, bo park rozrywki Muumimaailma to prawdziwy świat Muminków. Można tam nie tylko spotkać postaci z bajki, zobaczyć dom Muminka, ale także zwiedzić ich krainę.  

Za Martyną już Finlandia i Szwecja, obecnie zwiedza Norwegię. Jak na wielbicielkę kuchni przystało, zwraca również uwagę na lokalne potrawy. - Im wyżej na północ, tym bardziej nietypowe dla naszych podniebień sposoby podawania śledzi. W Szwecji króluje Surströmming, czyli kiszony śledź w całości zamykany w puszkach - opowiada. - Z dań które mnie zaskoczyły, to w Estonii pyszne pieczywo i podpłomyki z kminkiem. Na Łotwie - maizes zupa. To słodki deser na bazie ciemnego pieczywa, który je się razem z dżemem i śmietaną. Jestem wegetarianką, więc tak naprawdę od Finlandii, przez Szwecję po Norwegię, w której właśnie jestem, ich tradycyjne menu nie jest dla mnie atrakcyjne.

Jak przyznaje dziennikarka Czwórki, z dotychczasowych miejsc, które zobaczyła, najbardziej zaskoczyła ją Finlandia. - Moje rozmyte dotychczas wyobrażenie o tym kraju rozmija się z rzeczywistością. Ludzie są tu pełni uśmiechu, zapewne nie bez znaczenia jest pora, w której odwiedzamy kraje skandynawskie, bo jest lato i dużo witaminy D - opowiada. - Finlandia jest przepiękna i na pewno tu wrócę. Sporym doświadczeniem były też rejsy promem, bo busem nie tak łatwo na niego wjechać.  

Zobacz więcej: audycja "Światła wielkiego miasta"

Martyna Matwiejuk radzi, żeby w samodzielnych podróżach przed wjazdem do każdego kraju sprawdzać przepisy. - W różnych miejscach mogą obowiązywać inne regulacje. Choćby te związane z dozwoloną prędkością jazdy w danym obszarze - tłumaczy. - Skandynawowie trzymają się przepisów, a mandaty są wysokie. Przed wjazdem do jakiegoś miasta warto się zorientować, czy nie obowiązują dodatkowe opłaty za pojazd. Jeśli chodzi o noclegi, warto korzystać z aplikacji, na których zaznaczone są kampingi.

W każdym miejscu nasza reporterka zostaje krótko. Z Norwegii planuje powrót do Szwecji. - Chcemy zobaczyć Göteborg, Malmö, a potem Kopenhagę - dodaje Martyna Matwiejuk.


Posłuchaj
05:52 Czwórka/Czat Czwórki - Matwiejuk 14.06.2022.mp3 Martyna Matwiejuk opowiada o kolejnym etapie swojej podróży (Czat Czwórki/Czwórka)

Zobacz więcej: Podróże z Czwórką


Kolejna relacja z podróży Martyny Matwiejuk na antenie Czwórki już w czwartek (16 czerwca).

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 14.06.2022

Godzina emisji: 15.46

aw

Czytaj także

San Marino. Minipaństwo na pół dnia

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 13:45
Przez wielu uważane za pierwszą republikę na świecie - San Marino - jest jednocześnie nazwą miasta i enklawy położonej na terenie Włoch. Zachwyca przyrodą, a także średniowiecznymi fortyfikacjami, placami i domami. 
rozwiń zwiń