Bergamo - lombardzka perełka w cieniu Mediolanu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 12:15
W Bergamo znajduje się lotnisko, na którym lądujemy wybierając się do Mediolanu. Zwykle szybko opuszczamy to miasteczko, co wcale nie jest dobrym wyborem. Warto spędzić tam choć jeden dzień, zwiedzić nowoczesne Dolne Miasto i wybrać się na historyczny spacer po zaułkach Górnego Miasta. 
Bergamo
BergamoFoto: Shutterstock.com

Bergamo leży zaledwie 40 km od Mediolanu, włoskiej stolicy mody, stolicy Lombardii. Niedaleko jest też stąd do Szwajcarii. Teren, który zajmuje miasto jest wyjątkowo górzysty. Jego najwyższa część wznosi się 356 metrów n.p.m. Badacze nawet w jego nazwie upatrują cząstki oznaczającej góry czy wzgórze. 

W XV wieku, w wyniku wojen Księstwo Mediolanu utraciło to miasto na rzecz Republiki Wenecji. Przez lata Bergamo przechodziło z rąk do rąk. Po wenecjanach do dziś pozostało wiele śladów. 

Warto zgubić się w Górnym Mieście

Bergamo podzielone jest na Citta Alta (Górne Miasto) i Citta Bassa (Dolne Miasto). - Na górze odnajdziemy ufortyfikowane miasteczko, otoczone weneckimi murami z XVI wieku. Są świetnie zachowane - mówi Martyna Matwiejuk. - Historyczne centrum to Piazza Vecchia i bazylika Santa Maria Maggiore, wzniesiona w XII wieku. To niezwykle ciekawy budynek wzniesiony w stylu romańskim, udekorowany zgodnie z trendami baroku. Nie ma do niego głównego wejścia, ale północnych i południowych drzwi strzegą kamienne lwy - dodaje. 

Czwórkowa dziennikarka radzi, by bazylikę, miasto i okoliczny krajobraz zobaczyć z najwyższego miejskiego punktu, czyli Wieży Miejskiej. - Rozciąga się z niej przepiękny widok na okolice - zachwala. - Na wieży jest też wielki dzwon, który odzywa się trzy razy dziennie. O 9 rano, w południe i o 22. Bije aż 180 razy. 


Posłuchaj
23:30 czwórka światła wielkiego miasta 01.04.2023.mp3 Dlaczego warto zatrzymać się w Bergamo i co tam zobaczyć? (Światła Wielkiego Miasta/Czwórka)

 

Górne Miasto Bergamo pełne jest wąskich uliczek i nietypowych przejść. Cały czas zaskakuje turystów. Wybierając się do Dolnego Miasta możemy zejść pieszo, albo skorzystać z funikularu, rodzaju kolei linowo-terenowej, które popularne były w XIX wieku. - W Bergamo to pełnoprawny środek transportu, nie tylko atrakcja turystyczne - podkreśla prowadząca audycję. 


Muzea Dolnego Miasta

Dolne Miasto to współczesna część Bergamo. Tu warto odwiedzić dwa muzea. W jednym z nich zobaczymy okazałą kolekcję lalek i kukiełek, nawiązującą do lombardzkiego folkloru. W drugim m.in. niezwykle ciekawa jest ekspozycja specjalistycznych rowerów z końca XIX wieku i początku XX wieku. - Te pojazdy powstały z myślą o rzemieślnikach, którzy świadczyli swe usługi w okolicznych wioskach - wyjaśnia Martyna Matwiejuk. - Możemy zobaczyć rower fryzjera, rzeźnika czy strażaka. 

Będąc we Włoszech koniecznie trzeba spróbować bajecznej kuchni tego kraju. W Bergamo oczywiście możemy zjeść pizzę, ale miasto słynie z serów, potraw z ryżu, jak risotto czy mięs.  

Z sentymentem pobyt w Bergamo wspomina również Ola Lewandowska, autorka bloga kierunkiswiata.pl. - Pierwsze, co przychodzi mi na myśl, gdy myślę o Bergamo to średniowieczny klimat miasta, pełny wąskich uliczek, kaskad zieleni i wielu zabytków - opowiada. - Jest tam mega klimat na spacery i pyszne lody. 

Bergamo żyje w cieniu Mediolanu, Ola Lewandowska, pracowniczka biura podróży i autorka bloga, poleca jednak by zatrzymać się w nim choć na jeden dzień. - Mi się Bergamo podoba o wiele bardziej od zatłoczonego Mediolanu - przyznaje. - Tu można poczuć się jak na planie romantycznej produkcji filmowej. Ceny też są dużo niższe. Na zwiedzanie wystarczy nam jeden dzień, ale warto zobaczyć też miasto nocą. 

Rozmówczyni Martyny Matwiejuk do Włoch wraca regularnie, zachwyca się różnorodnością regionów, kuchnią, zabytkami, górami, plażami i urokliwymi miasteczkami. Jednak jej pierwszą miłością jest Madera, a najnowszym odkryciem, mocno skrzywdzona przez stereotypy, Kolumbia z pyszną kawą i najwyższymi palmami na świecie. 

Dzięki pracy w biurze podróży, Czwórkowy gość ma okazję zwiedzać cały świat, ale na wyprawy wybiera się też na własną rękę. Jej sposobem na podróżowanie jest dokładne planowanie. Zawsze sprawdza warunki podróży, dba o ubezpieczenie. Zwraca uwagę czy do danego miejsca wybiera się w sezonie czy poza nim, bo to wpływa na ceny. Przygotowuje mapę zwiedzania, sprawdza warunki pogodowe, środki transportu. 


***

Tytuł audycji: Światła wielkiego miasta

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Ola Lewandowska (autorka bloga kierunkiswiata.pl, pracowniczka biura podróży)

Data emisji: 01.04.2023

Godzina emisji: 10.10

pj

Czytaj także

Taormina. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 13:25
Odwiedzamy miejsce, które słynie z teatru greckiego wybudowanego jeszcze w epoce hellenistycznej. Roztacza się z niego wspaniały widok, a naturalnym tłem jest Morze Jońskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mediolan. Zwiedzanie w tempie "a passo milanese"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 13:00
To miasto przyciąga wielbicieli historii, fanów mody i biznesmenów z całego świata. Znajdziemy tu jedną z największych katedr, muzeum kultowych samochodów, butiki najsłynniejszych projektantów, ślady Leonarda da Vinci oraz pizzę z makiem i szczypiorkiem, której - zdaniem autorki audycji Martyny Matwiejuk - nie da się zapomnieć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powiew prestiżu. Podróż nad jezioro Como

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 12:50
To jedno z najpiękniejszych jezior Europy. Ma nietypowy kształt - odwróconej litery Y - i leży w bajce, czyli w Alpach, otoczone urokliwymi włoskimi miasteczkami. - To, co poczułam, kiedy dotarłam nad jezioro Como, to "powiew prestiżu". Zaskakujące doświadczenie, zwłaszcza dla kogoś, kto zazwyczaj nie zwraca na takie rzeczy uwagi - wspomina podróżniczka i autorka audycji Martyna Matwiejuk
rozwiń zwiń