Mediolan. Zwiedzanie w tempie "a passo milanese"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 13:00
To miasto przyciąga wielbicieli historii, fanów mody i biznesmenów z całego świata. Znajdziemy tu jedną z największych katedr, muzeum kultowych samochodów, butiki najsłynniejszych projektantów, ślady Leonarda da Vinci oraz pizzę z makiem i szczypiorkiem, której - zdaniem autorki audycji Martyny Matwiejuk - nie da się zapomnieć. 
Katedra Duomo di Milano w Mediolanie.
Katedra Duomo di Milano w Mediolanie. Foto: Marina Datsenko/shutterstock.com

Katedra, którą zwiedzasz "po dachu" 

Mediolan jest stolicą Lombardii, która leży w północnej części Włoch i jest najbardziej zaludnionym regionem kraju – z 9,4 mln mieszkańców. Jest także regionem z największą liczbą obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wizytówką miasta jest Duomo di Milano, czyli gotycka perełka Mediolanu - piąty co do wielkości kościół na świecie, który może pomieścić do 4 tysięcy wiernych. - To jedna z niewielu katedr, którą można zwiedzać spacerując po dachu. Człowiek czuje się tam jak w marmurowym parku. Dookoła są wieże, rozety, maswerki, rzeźby i gargulce nazywane inaczej rzygaczami - opowiada podróżniczka i autorka audycji Martyna Matwiejuk. - I jest też piękny widok na centrum nowoczesnego miasta. Bo Mediolan to nie tylko zabytki, ale też kosmopolityczna metropolia przyszłości.  

Krokiem mediolańskim, czyli jak?

Dorota mieszka w Mediolanie i jest autorką bloga "Polka w Mediolanie". O mieście mówi, że budzi się bardzo wcześnie i tłumaczy, co znaczy określenie "iść krokiem mediolańskim". - "A passo milanese" to chodzić szybko. Bo tutaj mieszkańcy poruszają się bardziej energicznie niż w innych rejonach Włoch - wyjaśnia. - Mediolan uchodzi za centrum turystyki służbowej, to miasto "d’affari", czyli biznesu. To, co podoba się przyjezdnym, i z czego dumni są mediolańczycy, to fakt, że w mieście jest wszystko: życie codzienne, kultura i duże możliwości na rynku pracy.  


Dach Duomo di Milano w Mediolanie.
Dach Duomo di Milano w Mediolanie.

Zobacz także:

Pasaż z fashionistkami

Odwiedzając Mediolan nie można też nie wspomnieć o modzie i designie. Ten region zawsze był ważnym ośrodkiem produkcji jedwabiu i tekstyliów, zwłaszcza w miastach Pavia, Vigevano i Cremona. A samo miasto, w 2009 roku, zostało uznane za światową stolicę mody, przewyższając nawet Nowy Jork, Paryż, Rzym i Londyn. Nieopodal Katedry znajduje się słynny pasaż butikowy, gdzie podczas Milano Fashion Week gromadzą się fashionistki, influencerzy oraz modowa blogosfera z całego świata. - Wszystkim wielbicielom stylu włoskiego poleciłabym też wizytę w Muzeum Alfy Romeo, w którym można prześledzić i historię marki, i historię motoryzacji - dodaje Matwiejuk.


Pałac w Mediolanie. Pałac w Mediolanie.

Arata Isozaki, Zaha Hadid i wieżowce oplecione drzewami

Milena Ziętek-Parnisari jest licencjonowaną przewodniczką po Mediolanie. - To miasto do odkrycia. Nie zachwyca na pierwszy rzut oka jak Rzym, tutaj trzeba wejść do kościoła, zajrzeć na podwórko, powłóczyć się po uliczkach, żeby docenić jego piękno - przekonuje gość Czwórki. - Obok zabytków wyrastają wieżowce zaprojektowane przez światowej sławy architektów, takich jak Arata Isozaki czy Zaha Hadid. Ale mnie najbardziej podoba się "Las Pionowy", czyli "Bosco Verticale". Autorem projektu jest mediolańczyk Stefano Boeri, któremu na początku nikt nie chciał sfinansować tego przedsięwzięcia. Dziś dwa wieżowce obsadzone drzewami wygrywają najważniejsze konkursy na świecie.  

Las Pionowy czyli Bosco Verticale w Mediolanie. Las Pionowy czyli Bosco Verticale w Mediolanie.
Posłuchaj
21:18 CZWÓRKA Swiatla Wielkiego Miasta - mediolan 04.04.2023.mp3 Mediolan - krótki przewodnik po stolicy Lombardii (Światła wielkiego miasta/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Światła wielkiego miasta

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Dorota (autorka bloga "Polka w Mediolanie"), Milena Ziętek-Parnisari (licencjonowana przewodniczka po Mediolanie)

Data emisji: 4.03.2023

Godzina emisji: 10.15

kul/DS

Czytaj także

Katowice - tu industrialna historia przenika się z nowoczesnością

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2023 15:15
Tym razem, wraz z Martyną Matwiejuk, wybieramy się do miasta, które ma jedną z najlepszych sal koncertowych w Polsce i w którym odbywają się najważniejsze muzyczne festiwale. Tutaj też przez lata królowało czarne złoto, a teraz turyści zachwycają się kopalnianymi szybami i architekturą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakopane. W poszukiwaniu ducha Młodej Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 12:40
Kiedyś miasto słynęło jako uzdrowisko, dziś jest to świetna baza wypadowa w góry. A turyści, którzy miłość do stolicy Tatr mają w genach, przekonują, że do Zakopanego się wyrusza, nie jedzie, w Zakopanem się spożywa, a nie je. 
rozwiń zwiń