Polskie Radio
Section05
Paweł Szefernaker

"Potrzebujemy dyskusji i współpracy z innymi państwami". Szefernaker o pomocy dla uchodźców

Wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker ocenił, że "w kwestii pomocy uchodźcom z Ukrainy potrzebujemy dyskusji i współpracy z innymi państwami". Zaznaczył, że na tę pomoc potrzebne są dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  pomoc uchodźcy wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Rosja ŚWIAT serwis wschodni konflikty międzynarodowe Paweł Szefernaker Unia Europejska UE

240 mln zł dla uzdrowisk. Wiceszef MSWiA przedstawił szczegóły planu rządu

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker ogłosił w Ustce, że ponad 240 mln złotych trafi do gmin uzdrowiskowych w ramach przeznaczonej dla nich edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Dofinansowanie otrzymać ma 49 gmin, które wnioskowały o takie wsparcie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Polski Ład fundusze inwestycyjne Program Inwestycji Strategicznych Paweł Szefernaker

Unijne środki na pomoc uchodźcom. Szefernaker: potrzebujemy funduszu, który idzie w miliardy euro

- Potrzebujemy unijnego funduszu na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy, który idzie w miliardy euro - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. W Warszawie, na międzynarodowej konferencji, spotkali się ministrowie ds. uchodźców kilkunastu państw. Kolejne takie forum ma się odbyć we wrześniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Paweł Szefernaker uchodźcy kryzys migracyjny Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

Szefernaker: nikt nie zamierzał wydać zgody na rosyjskie obchody, Trzaskowski mógł zadzwonić i zapytać

Nie jest prawdą, żeby jakiekolwiek ministerstwo czy instytucja państwa wydawała zgodę na tego typu wydarzenia - podkreślił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, odnosząc się do organizowanych przez ambasadę Rosji uroczystości 9 maja w Warszawie. Zapewnił, że żadna ze służb nie wesprze takich działań.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rosja Rafał Trzaskowski Paweł Szefernaker MSWiA

"Środki na pomoc humanitarną". Paweł Szefernaker o Konferencji Darczyńców dla Ukrainy

– To są przede wszystkim środki, które państwa zadeklarowały albo na pomoc humanitarną, która codziennie trafia na Ukrainę, albo na pomoc w tych państwach. To nie są żadne dodatkowe środki dla Polski – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Szefernaker Beata Michniewicz uchodźcy pomoc wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe

Paweł Szefernaker: Polska nie chce pieniędzy dla siebie, tylko dla uchodźców

- Polska nie pytała Unii Europejskiej: "Dacie pieniądze, czy nie?", tylko przyjęła uchodźców z Ukrainy. My tych pieniędzy nie chcemy dla siebie, tylko dla tych wszystkich osób, które uciekają przed wojną, które są rodzinami tych, którzy bronią Ukrainy, ale przy okazji także Europy. To jest niezwykle ważne, żeby Europa w tych działaniach była solidarna - mówił w "Sygnałach dnia" Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i pełnomocnik rządu ds. uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy Paweł Szefernaker Ukraina Unia Europejska wojna na Ukrainie Krzysztof Świątek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

"Pierwsza taka sytuacja". W ciągu ostatnich dwóch dni więcej uchodźców wyjechało z Polski niż przyjechało

W ciągu ostatnich dwóch dni, czyli w czwartek i piątek więcej Ukraińców wyjechało z Polski niż do niej przyjechało. Część z tych osób wróciła do rodzin na święta wielkanocne - poinformował w Sianowie Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Szefernaker wojna na Ukrainie wojna 2022 uchodźcy pomoc społeczeństwo

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Szefernaker: jesteśmy w gotowości, także podczas Wielkanocy

- System związany z napływem uchodźców z Ukrainy jest w pełnej gotowości także w czasie świąt Wielkiejnocy - zapewnił wiceszef MSWiA i pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker. Zaznaczył, że punkty recepcyjne na granicach pracują całą dobę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne relacje polsko-ukraińskie uchodźcy polska pomoc Paweł Szefernaker MSWiA

PESEL dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Zdecydowana większość to kobiety z dziećmi

Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, przekazał, że 96 proc. osób, które zarejestrowały się jako uchodźcy w rejestrze PESEL to kobiety z dziećmi. Dodał, że jest to jeden z powodów, dla których ta fala uchodźców jest inna niż poprzednie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA uchodźcy wojna 2022 wojna na Ukrainie Paweł Szefernaker społeczeństwo serwis wschodni