Za nami 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. "Woda to ropa XXI wieku"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 20:00
- Wodę możemy traktować jako napęd przyszłości - przekonywali studenci Instytutu Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, którzy na Pikniku Naukowym opowiadali o stanach skupienia wody i o różnicach we właściwościach pomiędzy zwykłą i ciężką wodą.
Oliwia Krettek i Weronika Puszkar na 25. Pikniku Naukowym.
Oliwia Krettek i Weronika Puszkar na 25. Pikniku Naukowym.Foto: Cezary Piwowarski/PR

Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było znaleźć na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza odbyła się na terenie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, przy Bulwarach Wiślanych, a eksperymentom przyglądały się Oliwia KrettekWeronika Puszkar.
Reporterki Czwórki odwiedziły m.in. stoisko, na którym powstawał łapacz mgieł i rozmawiały z członkami kół naukowych działających w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Zachęcamy do wzięcia udziału w nowej dyscyplinie sportowej: to gra w badmintona bańkami mydlanymi - śmieje się Karol Zalewski. - Na ręce zakładamy bawełniane rękawiczki i ze względu na oddziaływanie elektrostatyczne baniek z tkaniną, możemy je odbijać bez obaw, że pękną.

Posłuchaj
22:24 CZWÓRKA PlenAir - 21.05.2022.mp3 Czwórka na 25. Pikniku Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Eksperymenty z wodą (Ropa XXI wieku, czyli 25. Piknik Naukowy/Czwórka)

Na pikniku można było także konstruować łodzie, łowić kostki lodu, tworzyć rozkwitające papierowe kwiatki i łapacze mgły. Zwiedzający mieli okazję przyjrzeć się lewitującym kroplom wody i zajrzeć do ich wnętrza. Można oglądać pod mikroskopem wodę prosto z Wisły i stworzyć własne lampy ze świecących glonów. Chętni skakali po wodzie, wchodzili do wielkiego ucha i sprawdzali, czy sejsmograf rejestruje tupanie.

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

"In English, Please" rozmawialiśmy z uczniami I SLO im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie o przygotowanych przez nich pokazach Piknikowych. O 13.00 zaprosiliśmy na Czwórkową audycję specjalną "Ropa XXI wieku". Wprost z terenu Pikniku opowiadaliśmy, dlaczego warto lepiej poznać wodę, jej właściwości i wszystkie fascynujące zjawiska z nią związane.

Piknik Naukowy w Czwórce zaczęliśmy jednak już w piątek (13.05). W audycji "Rozbiegani" opowiedzieliśmy o SUPowych spływach po Wiśle, a w "Ratujemy świat" spotkaliśmy się z przedstawicielką Fundacji Marsz dla Nauki, która zdradziła, co znajdziemy na piknikowym stanowisku organizacji. W sobotę (14.05) w "Zaklinaczach czasu" cofnęliśmy się do czasów wieloraków i ryb pancernych, czyli sprawdziliśmy jakie organizmy zamieszkiwały Ziemię przed dinozaurami. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele Instytutu Paleobiologii PAN. W poniedziałek w audycji "Stacji Nauka" gościliśmy reprezentanta Koła Naukowego Energetyków. Sprawdziliśmy czym jest złoże fluidalne - czyli czy ciało stałe też może zachowywać się jak woda. W "Czacie Czwórki" zaś przedstawiciele Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej zdradzili jak można wyliczyć zawartość wody w ludzkim ciele. A jednym z tematów "TOP-u" był: pic na wodę, fotomontaż, czyli jak nie dać się nabrać na fake newsy i jak weryfikować informacje w czasach postprawdy, o czym opowiadali goście z Fundacji Marsz dla Nauki. We wtorkowym paśmie "Stacja Nauka" połączyliśmy się z Polską Stacją Polarną Hornsund na Spitsbergenie. Pracujący w niej polarnicy opowiedzieli o pracy i życiu nieopodal bieguna północnegoReprezentanci Wydziały Budownictwa i Inżynierii SGGW zdradzili nam, jak kamera termowizyjna pomoże sfilmować wodę w roślinach i glebie. Z kolei wody od lat szukamy na Marsie - Bartłomiej Szponarski i Stanisław Ursatjew z Planety Robotów w "TOPie" opowiedzieli o łazikach w marsjańskim krajobrazie.

Jak zmienić bieg rzeki? Eksperymenty na 25. Pikniku Naukowym

W środę w "Stacji Kultura" Kasia Dydo opowiadała o flisakach. Jakie skarby wydobywane są z dna rzeki i jakie znaczenie ma Wisła dziś i jakie będzie mieć w przyszłości? W "Czacie Czwórki" prof. Marek Lewandowski z Instytutu Geofizyki PAN opowiadał, co znajduje się w kapsule czasu na Spitsbergenie. W w "TOP-ie" goście z Instytutu Oceanologii PAN zdradzili "Tajemnice koloru wody". W czwartek tematem audycji "Stacji nauka" była woda w świecie makro - oblicza wody w Antarktyce. Co kryją wnętrza lodowców? Czy lód morski jest słony? Skąd biorą się góry lodowe? O tym opowiedzieli nam naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Woda to też medycyna - bo ludzkie ciało składa się przede wszystkim z wody. Ile dokładnie jest jej w naszym ciele w "Czacie Czwórki" zdradzili badacze z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. W "TOP-ie" sprawdziliśmy jak stworzyć kropelkę lub cząsteczkę wody. W piątkowym paśmie "Stacji Nauka" zagłębiliśmy się w historię wody, wraz z Polską Akademią Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie. W audycji "Ratujemy świat" sprawdziliśmy, z przedstawicielami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jakie będą opakowania przyszłości. Z kolei Piotr Galus w "Czwartym biegu" opowiedział jak odpowiednie nawodnienie organizmu wpływa na nasz trening.


25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Jej Wysokość Woda

Woda to źródło życia. Niestrudzenie krąży w środowisku, zmieniając stan skupienia. Te same cząsteczki, które teraz tworzą ocean, parę miesięcy później mogą znaleźć się w pokrywie śnieżnej gór. Woda jest w powietrzu, w glebie, w naszym organizmie. Brak dostępu do czystej wody to niebezpieczeństwo dla całej cywilizacji. Zbyt duża jej ilość wywołuje z kolei spustoszenie i budzi grozę. Zagadnienia związane z wodą są przedmiotem niezliczonych badań naukowych. Dotyczą wielu obszarów naszej wiedzy – od filozofii, badań społecznych, historii, poprzez geofizykę, hydrologię, fizykę, modelowanie matematyczne, geografię, botanikę, nauki rolnicze, inżynieryjne, do medycyny, a nawet astrofizyki. Ta ogromna różnorodność pokazuje, jak ważną rolę odgrywa woda i jak wielki jest jej potencjał badawczy.


Czytaj także:

Piknik Naukowy w Polskim Radiu

Wydarzenia podczas Pikniku Naukowego relacjonowały wszystkie anteny Polskiego Radia. Słuchacze mogli liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie z Pikniku, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami.

W audycji "Jedyne takie miejsce" w Programie 1 Polskiego Radia, Słuchacze dowiedzieli się m.in., jaki jest skład wody i jej funkcje. Z kolei w audycji o godz. 17.00  wszystko o świecie podwodnych zwierząt. Jednym z gości była Agata Borucka z warszawskiego zoo, która opowie o najdziwniejszych stworzeniach świata oraz zwierzętach występujących w naszych polskich wodach.


Dwójka zaprosiła na audycję "Z biegiem lat, z biegiem rzek", a od godz. 14.00 dziennikarze Polskiego Radia Kierowców starali się udowodnić, jak wielką szansą dla nowoczesnej motoryzacji jest napęd wodorowy.


Specjalną ofertę dla najmłodszych przygotowało również Polskie Radio Dzieciom. O godz. 12.00 słuchacze zostali wprowadzeni w "Świat bajkowego Ogrodu" przez Pascala Kaczorowskiego.

Z kolei Mariusz Gradowski z Polskiego Radia Chopin zaprosi słuchaczy na wodną podróż i zaproponuje kompozycje z wodą w tle. Słuchanie wody fascynuje współcześnie, ale fascynowało również kiedyś – warto wspomnieć o Preludium "Deszczowym" Fryderyka Chopina lub "Muzyce na wodzie" Haendla, czy współczesnym "November Rain" Guns N’ Roses i słynnych "Jeźdźcach burzy" ("Riders of the Storm") The Doors.

To tylko kilka przykładów utworów inspirowanych właśnie wodą, w jej najróżniejszych stanach skupienia. Po południu z pikniku nadawała Radiowa Trójka. W godz. 18.00-20.00 specjalną audycję prowadzili Piotr Łodej i Mateusz Tomaszuk.   

Nie zabrakło również aktywności w strefie relaksu Polskiego Radia – "Gimnastykę poranną" w godz. 11.00-12.00 i 12.00-13.00 poprowadzili Natalia Filipp i Piotr Galus. Były to relaksacyjne treningi połączone z krótkim wykładem na temat roli wody w organizmie.

Spotkać można było również Magistra Sprężynkę, czyli Patryka Bartoszewskiego z Polskiego Radia Dzieciom, który wyjaśnił, dlaczego ciepła woda myje lepiej i w jaki sposób można zmierzyć czas cieczą. Ponadto Radiowa Trójka zaprosiła na konkurs pt. "Koło fortuny", gdzie nagrodą były wyjątkowe maskotki – radiowe koty. Specjalnie dla dzieci zostały przewidziane zabawy i animacje pod okiem Zbigniewa Kozłowskiego, który w przebraniu pirata starał się zachęcić wszystkich do aktywności fizycznej.

W godz. od 11.00 do 15.00 Archiwum Polskiego Radia udostępniło "Rozsypane dźwięki zabawę multimedialną prezentująca korelację ruchu z dźwiękiem. 

ZOBACZ ZAPOWIEDŹ: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

 

Wodne życie Kopernika

Na stanowiskach Centrum Nauki Kopernik można było przeprowadzić najpopularniejsze wodne eksperymenty. – Zatopicie nurka Kartezjusza, naładujecie butelkę lejdejską, stworzycie własne pocztówki z Pikniku. Zagracie na bębnie wodnym i innych nietypowych instrumentach. Zbudujecie koryto rzeki, spojrzycie na wodę przez kamerę termowizyjną i poszukacie świecącego wodoru na Słońcu – korzystając ze specjalnego teleskopu. Pod mikroskopami obejrzycie larwy komarów, rozwielitki, stułbie, toczki i okrzemki. Poznacie też świecące glony, które będziecie mogli zabrać do domu – zachęcali organizatorzy. 

Czytaj także:

mat. pras. /rk/jp/kd

Czytaj także

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Motywem przewodnim woda

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 10:01
Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można otrzymać podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza  odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00-20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik  – przy Bulwarach Wiślanych. Motywem przewodnim wydarzenia będzie woda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

25. Piknik Naukowy. Jakie atrakcje czekają zwiedzających w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 12:08
W najbliższą sobotę, 21 maja, odbędzie się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, czyli największa w Europie naukowa impreza plenerowa. Z uwagi na to, że tegorocznym motywem przewodnim jest woda, dowiemy się m.in. o tym, czy ryby mogą pływać w miodzie, i odkryjemy tajemnice wnętrza lodowców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

25. Piknik Naukowy. Jak nie dać sobie robić wody z mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 12:25
Tematem przewodnim sobotniego (21.05) Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie woda. Nie zabraknie jednak również eksperymentów i pokazów o zupełnie innej tematyce. Na stanowisku Fundacji "Marsz dla nauki" prezentowany będzie pokaz "Pic na wodę, fotomontaż - czyli jak nie dać się nabrać na fake newsy i jak weryfikować informacje w czasach postprawdy".
rozwiń zwiń