Kopenhaga. Jak wygląda życie w najszczęśliwszym mieście na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 13:45
Kiedyś targowisko Wikingów, dziś - jedno z najszczęśliwszych miast na świecie. - Zwiedzając je, warto być czujnym, by nic nam nie umknęło. Bo Kopenhaga jest piękna, ale jej urok kryje się także w detalach - mówi podróżniczka Martyna Matwiejuk. 
Kopenhaga - miasto szczęśliwych rowerzystów.
Kopenhaga - miasto szczęśliwych rowerzystów.Foto: Vlad Teodor/Shutterstock.com

Miasto z gwiazdką Michelin

Od wielu lat stolica Danii znajduje się w czołówce rankingu najszczęśliwszych miast na świecie. Potwierdza to autorka audycji. - Tutejsi mieszkańcy najchętniej poruszają się rowerami - i to najlepszy rodzaj transportu, bo w Kopenhadze nie ma zbyt wielu parkingów dla aut. Nikt tu nie przypina rowerów do stojaków, a ich właściciele mają pierwszeństwo na drogach. W mieście znajduje się ponad 400 km ścieżek rowerowych - opowiada Martyna Matwiejuk - W Kopenhadze znajduje się też największa liczba restauracji odznaczonych prestiżowymi gwiazdkami Michelin - w tym legendarna już "Noma". 

Kopenhaga nazywana jest też "małym Amsterdamem", ze względu na kanały, które znajdują się w obrębie miasta. Tu także mieści się drugi co do wielkości na świecie most, łączący miasto ze szwedzkim Malmö. To znany z serialu kryminalnego Most nad Sundem, czyli Øresundsbroen. - Kopenhaga to także wspaniała architektura, w której nowoczesność nie odcina się od przeszłości. Dobrym przykładem są fasady kamienic z XIX i XX wieku, w których do dekoracji wykorzystano kule armatnie z wojen, których to miasto doświadczyło - dodaje podróżniczka i dziennikarka.  

Czego nie wolno robić w Christianii? 

Duńczycy kochają wolność i niezależność, co najwyraźniej zamanifestowali w 1971 roku, tworząc w jednej z kopenhaskich dzielnic Wolne Miasto Christiania. Wówczas to hippisi squatersi zajęli dawne wojskowe koszary, stworzyli własny kodeks i żyją tam do dziś. Do historii przeszły ich happeningi - w tym ten z 1974 roku, kiedy to mieszkańcy dzielnicy w strojach św. Mikołaja rozdawali na ulicach Kopenhagi towary z okolicznych sklepów.

Zobacz także:

- Obecnie znajduje się tam około 70 budynków, w których mieszka około 1000 osób. Żadna z nich nie posiada mieszkania na własność, żadna nie ma też samochodu, bo to jest zakazane. Nikt tu nie bogaci się kosztem innych i nie walczy o dobra doczesne - opowiada Martyna Matwiejuk. - Żeby zamieszkać w tej dzielnicy, trzeba złożyć odpowiednie dokumenty i przekonać do siebie jej społeczność. Musi też zwolnić się miejsce, do którego będzie się można wprowadzić.

Sztuka w rezerwuarze i genetycznie zmodyfikowana Syrenka

W Kopenhadze warto też odwiedzić Ogrody Tivoli, które zainspirowały Walta Disneya do stworzenia własnego parku rozrywki oraz galerię sztuki współczesnej "Cisternerne" w... dawnym rezerwuarze na wodę pitną. Jest też słynna rzeźba "Małej Syrenki", która doczekała się swojej genetycznie zmodyfikowanej wersji. W lecie średnia temperatura w Kopenhadze wynosi mniej więcej 17 st. C, wtedy często też pada tu deszcz. Może więc wakacje w tym mieście nie są dobrym wyjściem dla tych, którzy uwielbiają kąpiele słoneczne, ale jeśli marzy się komuś odrobina szaleństwa - to Dania - o której mieszkańcy mówią z czułością "zimne Hawaje" - jest jedynym słusznym kierunkiem.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Tivoli (@tivolicph)


Posłuchaj
20:12 CZWÓRKA Azymut 0 - kopenhaga 13.08.2022.mp3 Kopenhaga "od podszewki". Czym zachwyca stolica Danii? (Azymut 0/Czwórka)

***

Audycja: Azymut 0

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Kasia Krasucka (nauczycielka języka duńskiego)

Data emisji: 13.08.2022

Godzina emisji: 10.08

kul


Czytaj także

Zimne Hawaje. Odkrywamy Danię

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 08:20
Średnia temperatura w lipcu wynosi mniej więcej 17 st.C i często pada deszcz. Może wakacje w Danii nie są dorbym wyjściem dla tych, którzy uwielbiają kąpiele słoneczne, ale jeśli marzą się komuś szaleństwa na imprezie w kościele, piknik na cmentarzu, albo powrót do epoki "flower power" - to jest to jedyny słuszny kierunek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wokół Bałtyku. Podróż dziennikarki Czwórki Martyny Matwiejuk

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 18:55
Trwa wyprawa dziennikarki Czwórki Martyny Matwiejuk. Po krajach Bałtów przyszedł czas na Skandynawię. Czym zachwycają norweskie Oslo, szwedzkie Göteborg i Malmö?
rozwiń zwiń