Maria Smolarz o filmie "Rave": ludzie dalej boją się polskiej pompy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024 12:40
- Wixa to część rejwu. czy to się komuś podoba czy nie. Muzyka elektroniczna jest tak bogata w różne gatunki, że nie można z niej wykluczać ludzi z gwizdkami i w białych rękawiczkach - mówi Maria Smolarz, didźejka i bohaterka filmu "Rave/Rejw", którego premiera odbyła się na Millennium Docs Against Gravity. 
Maria Smolarz czyli nocnakawiarnia - jedna z bohaterek filmu dokumentalnego Rave i autorka audycji Ula Kaczyńska.
Maria Smolarz czyli nocnakawiarnia - jedna z bohaterek filmu dokumentalnego "Rave" i autorka audycji Ula Kaczyńska.Foto: Piotr Podlewski/Polskie Radio
  • Maria Smolarz  jest didżejką i bohaterką dokumentu "Rave/Rejw"
  • Film opowiada o muzyce techno i kulturze rave w Polsce, odwołujac się m.in. do cyklu Wixapol i i klubu "Ekwador" w Manieczkach. 
  • Wyreżyserowali go: Dawid Nickel i Łukasz Ronduda.
  • - Na Wixapolach każdy jest mile widziany, ale ludzie dalej boją się "polskiej pompy" - mówi młoda artystka. 
  • Premiera filmu "Rave” odbyła się na 21. Millennium Docs Against Gravity.

- Cztery lata temu mój przyjaciel poprosił mnie, żebym pilnowała muzyki na osiemnastce jego dziewczyny. Nie miałam wtedy nawet kontrolera, tylko laptopa, myszkę i program do miksowania muzyki.  Przez całą imprezę parkiet był pełny, ludzie pytali kim jestem, a ja choć nie do końca wiedziałam co robię, poczułam to. Połknęłam bakcyla - wspomina Maria Smolarz. - To jest niesamowite uczucie, kiedy puszczam muzykę, którą sama znalazłam, a ludzie to doceniają i nie schodzą z parkietu. Dla mnie to największa nagroda patrzeć, jak inni się tym jarają, krzyczą i czerpią maksimum radości.

"Rave" - pomysł z after-pary 

Dziś Maria gra w klubach pod pseudonimem nocnakawiarnia. Występowała na Paradzie Wolności w Łodzi i na Wixapolu. Na jednej z imprez poznała Dawida Nickla - reżysera filmu "Ostatni komers" i serialu "#Bring Back Alice".  

- Dawid podszedł do mnie razem z operatorem Michałem Pukowcem. Zaprosiłam ich do domu, na after i tam się zakumplowaliśmy. Przysłuchiwali się naszym rozmowom o naszych rodzicach, którzy chodzili na rejwy w Łodzi. I ten wątek zaintrygował moich gości.  

Rave (Rave) - trailer | 21. Millennium Docs Against Gravity

Pionier techno Marcello Zamenhoff w dyskursie z Gen Z

W ten sposób Maria Smolarz stała się bohaterką filmu "Rave" - wyreżyserowanego przez Dawida Nickla i Łukasza Rondudę. To dokument opowiadający o muzyce techno i kulturze rave w Polsce. Oprócz niej przewodnikiem po tym świecie jest inny rejwer z pokolenia Z - tańczący hakken Janusz. Na swojej drodze spotykają Marcello Zamenhoffa, performera i jednego z pionierów techno w naszym kraju. Młodzi bohaterowie są zafascynowani modą na lata 90. XX wieku, ale posiadają też krytyczną świadomość naiwności oraz utopijności postulatów osób z pierwszego polskiego pokolenia techno.

- "Rave" w dużej mierze koncentruje się na konflikcie pokoleń. Słychać to w rozmowach, które prowadzimy z Marcello. I w filmie, ale też poza ekranem. Te nasze spory nie zostały "wymyślone" na potrzeby dokumentu, my naprawdę różnimy się jeśli chodzi o życiowy „mindset”, ale myślę, że to jest piękne, że potrafimy o tym rozmawiać. Nie krytykując, tylko przedstawiając swoje racje - podkreśla rozmówczyni Uli Kaczyńskiej.  

Posłuchaj
19:09 CZWÓRKA Departament tanca - rave 11.05.2024.mp3 Didżejka Maria Smolarz o filmie "Rave/Rejw" (Departament tańca/Czwórka)

Manieczki - symbol obciachu czy nadzieja dla młodych?

Dokument zderza współczesność z unikalnymi archiwami polskich imprez sprzed 30 lat. Został w nich zarejestrowany konflikt pomiędzy miejską, artystyczną kulturą rejwową a wiejskimi imprezami techno spod znaku klubu Ekwador w Manieczkach.

- "Manieczki", dla pokolenia reprezentowanego przez Marcello, były totalnym obciachem. Dla nas już nie. Ludzie dalej boją się „polskiej pompy”, a my nie mamy żadnego problemu, żeby mieszać Thunderome z "Ekawdorem" - dodaje Maria Smolarz .

Wixapol - fenomen polskiego rejwu

Twórcy "Rave’u" dużo miejsca poświęcają też cyklowi Wixapol. - To imprezy z muzyką szybką i bardzo szybką - śmieje artystka. - Założenie jest takie, że każdy ma się czuć swobodnie i nie musi się bać o to, co sobą reprezentuje. Na Wixapolach każdy jest mile widziany, a mimo to ta społeczność cały czas mierzy się z hejtem i z tym, że "wixa to nie rejw". Tymczasem wixa jest częścią rejwu, czy to się komuś podoba, czy nie.

Zobacz także:

Film "Rave/Rejw" bierze udział w Konkursie Polskim na Millennium Docs Against Gravity. Patronem medialnym festiwalu filmów dokumentalnych jest Polskie Radio. 

***

Tytuł audycji: Departament tańca

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Maria Smolarz (nocnakawiarnia, bohaterka filmu "Rave/Rejw")

Data emisji: 11.05.2024

Godzina emisji: 19:14

kul

Czytaj także

Beskres: remiks dla Reni Jusis to zapowiedź cyklu "Polish Club Classics"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 06:48
- Kiedy tylko rozpoczęliśmy działalność jako Beskres, wiedzieliśmy, że na graniu setów didżejskich się nie skończy. Właśnie ukazał się nasz pierwszy oficjalny remiks, którzy zrobiliśmy dla Reni Jusis. "Kiedyś cię znajdę" zapowiada kolejne produkcje - mówią Radek Krzyżanowski i Michał Słodowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SARAPATA: "Radical Kindness" to manifest bycia dobrym dla siebie i dla świata

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 15:00
- Pracując nad projektem "Radical Kindness", przestaliśmy być dla siebie tak surowi. W czasach, kiedy człowiek żyłuje się do granic możliwości, postanowiliśmy być lepszymi dla siebie i dla innych - tak o nowym projekcie duetu SARAPATA opowiada Mateusz Sarapata. 
rozwiń zwiń