Sosia na MDAG zagra kolorami. "Nie tylko matki Polki" - muzyczna strona festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2024 08:56
Millenium Docs Against Gravity to święto kina dokumentalnego. Festiwalowi towarzyszą też wydarzenia muzyczne. 18 maja impreza "Nie tylko matki Polki", zagrana przez Sosię, Lazy1 i Lucy Monslave, zwróci uwagę na nową festiwalową sekcję "Niezapomniane historie kobiet". 
Sosia zagra na muzycznej imprezie Nie tylko matki Polki, która jest jednym z wydarzeń towarzyszących Millenium Docs Against Gravity
Sosia zagra na muzycznej imprezie "Nie tylko matki Polki", która jest jednym z wydarzeń towarzyszących Millenium Docs Against GravityFoto: Ula Kaczyńska/Czwórka
  • Millenium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. 
  • Odbędzie się w dniach 10-19 maja w kinach Warszawy, Wrocławia, Gdyni, Katowic, Poznania, Łodzi i Bydgoszczy pod patronatem Polskiego Radia. 
  • Na festiwalu królują filmy dokumentalne, ale nie brakuje też muzycznych wydarzeń towarzyszących. 
  • 18 maja odbędzie się impreza "Nie tylko matki Polki", na której zagrają Lazy1, Lucy Monslave oraz Sosia. 
  • Wspólny występ polskich DJ-ek ma zwrócić uwagę na nową sekcję MDAG "Niezapomniane historie kobiet".
  • Set Sosi utrzymany będzie w klimatach house, w których dziś artystka czuje się najlepiej. 

Millenium Docs Against Gravity to najważniejszy przegląd filmów dokumentalnych w Polsce. Rozpocznie się już 10 maja w siedmiu miastach Polski: w kinach Warszawy, Wrocławia, Gdyni, Katowic, Poznania, Łodzi i Bydgoszczy. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio. 

Tegorocznej odsłonie towarzyszyć będzie cykl imprez, które odbędą się w warszawskim klubie Kulturalna. Pod hasłem "Nie tylko matki Polki", organizatorzy chcą celebrować kobiety i ich wyjątkowość, w rytmie dźwięków serwowanych przez warszawskie DJ-ki. Wystąpią Lazy1, Lucy Monslave oraz Sosia, która w rozmowie z Ulą Kaczyńską zdradza, że swoje sety układa kolorami. 

Sety jak filmy

- Sety muszą mieć otwarcie, rozwiniecie i zakończenie - być opowieścią, więc to na pewno łączy je z filmem - przyznaje Sosia. - Tworząc moje sety, myślę o kolorach, by piosenki odpowiadały barwie, którą mam w głowie. 

Dziś Millenium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce, choć 21 lat temu był zaledwie przeglądem filmów dokumentalnych. Przez te lata wypracował swoją markę i renomę, jest rozpoznawany na świecie i sprawił, że Polacy pokochali kino dokumentalne. 


Posłuchaj
53:01 2024_05_04 19_01_16_PR4_Departament_Tanca.mp3 Sosia opowiada o swojej muzyce, setach didżejskich i imprezie na Millenium Docs Against Gravity (Departament tańca/Czwórka)

- Myślę, że to wynika z tego, że ważna w życiu jest zmiana perspektywy. W tej rutynie, którą mamy, w tych powtarzalnych czynnościach - to, co nam daje polot i inspirację do działania, to zapoznanie się z perspektywą albo historią innej osoby - ocenia gościni Uli Kaczyńskiej. - Sukces dokumentu w świecie filmu i literatury wynika z tego, że chcemy bardziej zaznajomić się z czyjąś perspektywą. 

Sosia i muzyczne poszukiwania

Sosia jako DJ-ka jest dziś w procesie szukania swojego gatunku, klimatu muzycznego. Czasem sięga po brzmienia elektroniczne, czasem po hity, gra chillowo, funkowo. Zdarza się, że klimat setu narzucany jest przez organizatora imprezy. - Chyba swoją drogę odnajduję w house'ach, które zagram też podczas wydarzenia festiwalowego - zdradza. - W ramach Millenium Docs Against Gravity, 18 maja, odbędzie się wydarzenie "Nie tylko matki Polki", które połączy różne muzyczne światy. Wystąpią Lazy1, Lucy Monslave i ja. Lazy1 zaprezentuje rapsy i hip-hop, Lucy zagra funkowo, ja pójdę we wspomniany house. Organizatorzy chcą też tą imprezą zachęcić do zapoznania się z jedną z sekcji filmowych podczas festiwalu "Niezapomniane historie kobiet". 

"Niezapomniane historie kobiet"

W tej nowej festiwalowej sekcji zostanie zaprezentowanych 9 filmów o kobietach, które na swoim koncie mają wyjątkowe dokonania, a z jakichś powodów zostały zapomniane lub wygumkowane z historii - o czym opowiadał Artur Liebhart, dyrektor Festiwalu Docs Against Gravity, w Czwóce. 

- W tej sekcji zaprezentowany zostanie m.in. film o Cyndi Lauper "Niech kanarek śpiewa". Jest też obraz poświęcony czeskiej fotografce Libuše Jarcovjákovej "Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała" czy "Stracony weekend: historia miłosna" May Pang, Johna Lennona i Yoko Ono - wymienia Sosia. W programie festiwalu wydarzeń muzycznych jest sporo i na pewno przyciągną one uwagę publiczności. Wystąpią m.in. Cool Kids of Death, Bartek Wąsik czy Efterklang.

Muzycznie będzie też na ekranie. Z pewnością fanów dokumentu i muzyki przyciągnie film "Rave". Film opowiada o muzyce techno i kulturze rave w Polsce. Przewodnikiem po tym świecie jest dwójka młodych rejwerów z pokolenia Z: Marysia i Janusz oraz Marcello Zamenhoff, performer i jeden z pionierów techno w naszym kraju.


***

Tytuł audycji: Departament tańca

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Sosia (Sonia Wąsowska)

Data emisji: 04.05.2024

Godzina emisji: 19:04

pj/pg/wmkor

Czytaj także

Karolina Bruchnicka - aktorka z supermocami

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 12:10
Była „córką trenera”, jako Synek pracowała w zakładzie pogrzebowym w serialu „Minuta ciszy”, 10 maja zobaczymy ją w kinie w filmie „Supersiostry”. - Kocham pracować i nawet kiedy nic nie robię, robię coś - śmieje się aktorka Karolina Bruchnicka. - Mam to po dziadku, który zajmował się wszystkim, także wtedy, kiedy był już na emeryturze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Millenium Docs Against Gravity zawładnie kinową publicznością

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2024 12:59
Już 10 maja w siedmiu miastach Polski startuje Docs Against Gravity, największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Polskie Radio objęło go swoim patronatem. W programie możemy spodziewać się wyłącznie filmów premierowych.
rozwiń zwiń