Nowe Technologie

Niezbędne inwestycje w ochronę IT

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 00:00
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez B2B International dla Kaspersky Lab, cyberzagrożenia są obecnie uważane przez większość firm za drugie największe zagrożenie. Aby chronić swoją działalność przed zagrożeniami IT, firmy muszą inwestować więcej pieniędzy.
Niezbędne inwestycje w ochronę IT
Foto: Glow Images/East News

 

„Typowy współczesny biznes opiera się na infrastrukturze złożonej z tysięcy urządzeń, obejmujących nie tylko komputery stacjonarne, ale również własne gadżety pracowników oraz smartfony i laptopy firmowe. Kultura korporacyjna szybko się zmienia – pracownicy stają się coraz bardziej aktywni na forach społecznościowych oraz wykorzystują zasoby sieciowe jako sposób wymiany informacji firmowych. Zapewnia to większą elastyczność, a jednocześnie sprawia, że sieci są bardziej narażone na cyberprzestępczość. Dlatego koncentrujemy się na rozwoju skutecznych i łatwo zarządzanych rozwiązań bezpieczeństwa, które potrafią sprostać wymagania naszych czasów” – powiedział Aleksander Jerofiejew, dyrektor ds. marketingu w Kaspersky Lab.

 

Niejednolite zagrożenia

 

Badanie pokazuje, że cyberzagrożenia występują coraz częściej i stają się coraz bardziej różnorodne, stanowiąc większe niebezpieczeństwo niż kiedykolwiek wcześniej dla firm na całym świecie. Według połowy badanych cyberprzestępczość, w różnych formach, stanowi drugie największe zagrożenie dla biznesu. Ich firmy najczęściej padają ofiarą szkodliwego oprogramowania, spamu oraz nieautoryzowanych prób przeniknięcia do systemu. Co ważniejsze, respondenci przewidują, że w przyszłości obawy związane z tymi zagrożeniami wzrosną – przewyższając w ciągu najbliższych dwóch lat nawet strach związany z sytuacją gospodarczą.      

 

Nieprzygotowanie na cyberprzestępczość

 

Wyniki badania pokazują, że specjaliści IT są świadomi zagrożeń, jakie stanowi cyberprzestępczość. Jednak tylko 59% respondentów uważa, że w mniejszym lub większym stopniu są na nie przygotowani. Według badania, główny problem dotyczy pieniędzy: 44% respondentów wskazało na ograniczenia budżetowe, a 37% - na duży brak zrozumienia kwestii z zakresu bezpieczeństwa IT wśród osób odpowiedzialnych za budżet. Okazuje się, że głównym problemem dla specjalistów IT jest problem z przekonaniem kadry zarządzającej do tego, jak istotna jest ochrona korporacyjna przed cyberzagrożeniami.     

 

Badanie

 

W badaniu Global IT Security Risks, które zostało przeprowadzone w lipcu 2012 r., przyjrzano się opiniom ekspertów ds. bezpieczeństwa IT na całym świecie na temat głównych problemów w tej sferze. W ramach badania swoje opinie przedstawiło 3 300 starszych ekspertów IT z 22 państw na świecie. Wszyscy respondenci aktywnie uczestniczą w procesach podejmowania decyzji, w tym w sferze bezpieczeństwa IT.   

Czytaj także

Bezpieczny biznes w cyfrowym świecie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 00:00
Wyciek ważnych informacji z firmy, utracone efekty pracy z kilku miesięcy, poufne dane i dokumenty przesłane pomyłkowo do nieupoważnionej osoby - to przykre doświadczenia, które na szczęście dotyczą tylko ułamka małych i średnich przedsiębiorstw. Stwarzają jednak realne ryzyko i stres, na jaki niepotrzebnie narażają się przedsiębiorcy. Co zrobić, by chwila nieuwagi czy niefortunne zdarzenie nie spowodowały poważnych strat biznesowych i wizerunkowych?
rozwiń zwiń
Czytaj także

HP w raporcie o cyberprzestępczości

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 00:00
HP przedstawił wyniki dorocznego badania, z którego wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat częstotliwość cyberataków wzrosła przeszło dwukrotnie, a wynikające z nich straty finansowe zwiększyły się o prawie 40%.
rozwiń zwiń