Nowe Technologie

Polska w czołówce rozwiązań chmurowych

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2012 00:00
Zgodnie z najnowszym raportem niezależnej filmy badawczej PMR, polski rynek oprogramowania oferowanego w modelu SaaS (Software as a Service) zanotował w 2011 roku wzrost o około 40 proc. w porównaniu z 2010 r. To jeden z najlepszych wyników w regionie CEE (Central and Eastern Europe). Co więcej, analitycy przywidują, że pozytywny trend będzie trwał jeszcze przez kilka następnych lat.
Polska w czołówce rozwiązań chmurowych
Foto: Glow Images/East News

 

Zestawiając badania PMR z niedawno opublikowanymi analizami Gartnera dotyczącymi rynku systemów chmurowych widać wyraźnie, że w segmencie Cloud Computingu Polska wpisuje się w trendy światowe –komentuje Wioletta Pastyrczyk-Biskupska, Business Unit Manager IBM Software w RRC Poland. – Przypomnijmy, według Gertnera w tym roku wydatki na chmurę zwiększają się dynamicznie . W tym roku mają osiągnąć 109 mld dol. w porównaniu z 91 mld dol. w zeszłym roku. 

 

Wysoki wskaźnik wzrostu jest związany ze stosunkowo niewielkimi rozmiarami polskiego rynku oprogramowania SaaS oraz bardzo sprzyjającymi warunkami – zarówno technologicznymi, finansowymi, jak i regulacyjnymi. Zdaniem analityków, polski rynek cechuje się stosunkowo dobrą infrastrukturą telekomunikacyjną, rosnącą liczbą centrów danych i dobrym poziomem wirtualizacji. Z drugiej strony przedsiębiorcy dążą do redukcji kosztów w związku z kryzysem finansowym.

 


  • Rezultaty badania przeprowadzonego w kwietniu i maju tego roku wśród największych polskich firm z sektora IT dowodzą, że oszczędności osiągnięte przez przedsiębiorstwa i ich klientów wynikały z ograniczenia inwestycji we własne systemy teleinformatyczne. Raport zwraca też uwagę na bardzo dynamiczny wzrost zainteresowania usługami Cloud Computing. Polska ma najlepsze również najlepsze - wśród krajów z centralnej i wschodniej Europy – perspektywy dalszego rozwoju, jeśli chodzi o rozwiązania chmurowe.

 


  • Drugim państwem, które ma duży potencjał rynku rozwiązań chmurowych jest – zdaniem PMR – Rosja. Zarówno Polska jak i Rosja zmagają się z podobnymi słabościami, ale Rosja ma większy rynek wewnętrzny. W konsekwencji kraj ten daje nieco więcej możliwości - jeśli chodzi o rynek IT i centrów danych – niż Polska. Na pozycjach trzeciej i czwartej uplasowały się Czechy i Rumunia. Analitycy podkreślają wysoki poziom nasycenia łączami internetowymi i to zarówno konsumenckimi, jak i biznesowymi. Natomiast Bułgaria, Ukraina i Węgry ze względu na mniejszy wewnętrzny rynek i mniej zaawansowaną infrastrukturę teleinformatyczną zajęły dalsze miejsca.

Czytaj także

SaaS jest bezpieczny i oszczędny

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 00:00
Chmura obliczeniowa rewolucjonizuje pracę zarówno małych, jak i dużych korporacji. Innowacje technologiczne zacierają powoli różnice pomiędzy wyznacznikami rozwoju firmy - możliwościami sprzętowymi, zapleczem technologicznym, a także w posiadanym i wykorzystywanym oprogramowaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chmura daje bezpłatne i legalne oprogramowanie dla firmy

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 00:00
Nowoczesny menedżer na pewno chętnie postawi na darmowe rozwiązania dostępne w ciągu sekund - bez konieczności angażowania pracy informatyków czy działów IT. Takie możliwości daje chmura, choć, jak się okazuje - nie każda. Grunt, by wybrany model posiadał gotowe instalatory aplikacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SaaS jest bezpieczny i oszczędny

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 00:00
Chmura obliczeniowa rewolucjonizuje pracę zarówno małych jak i dużych korporacji. Innowacje technologiczne zacierają powoli różnice pomiędzy wyznacznikami rozwoju firmy - możliwościami sprzętowymi, zapleczem technologicznym, a  także w posiadanym i wykorzystywanym oprogramowaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perspektywiczny rynek chmury w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 00:00
Technologia cloud computing staje się coraz bardziej popularna. Jak wynika z raportu Computerworld TOP200 pt. - Polski rynek informatyczny i telekomunikacyjny - dostawcy chmury zakończyli rok 2011 przychodami w wysokości ponad 215 milionów złotych.
rozwiń zwiń