Nowe Technologie

Nie chcą kupować oprogramowania w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 11:58
Polscy użytkownicy nie są gotowi na zakup oprogramowania w chmurze: tylko 4% z nich chce mieć dostęp do programów poprzez Internet i płacić za nie w miesięcznych lub rocznych transzach – wynika z badania firmy Corel.
Nie chcą kupować oprogramowania w chmurze

Jednocześnie ponad połowa polskich konsumentów w dalszym ciągu preferuje zakup rozwiązań pudełkowych. Co trzeci badany woli kupować wersje elektroniczne (tzw. ESD) i ściągać program z Internetu na dysk komputera.

Firma Corel, producent oprogramowania multimedialnego, m.in. CorelDraw Graphics Suite, w maju br. zleciła przeprowadzenie badania agencji Toluna na reprezentatywnej grupie 1000 respondentów w Polsce. Celem badania było sprawdzenie zwyczajów konsumentów dotyczących zakupu oprogramowania komputerowego.

Wyniki pokazują, że Polacy w dalszym ciągu preferują zakup oprogramowania pudełkowego.

  • 25% respondentów chce je nabyć w fizycznych sklepach, z kolei 30% – w sklepach on-line (podobny wynik jak w przypadku wersji elektronicznych). 4% badanych opowiedziało się za oprogramowaniem w chmurze, a 11% nie ma w tym temacie zdania.
  • 88% Polaków stwierdziło również, że chce mieć wybór dotyczący sposobu zakupu oprogramowania. Zapytani o przyczyny, dla których konsumenci nie zdecydowaliby się na subskrypcję i chmurę, 75% badanych odpowiedziało, że nie chce zobowiązywać się do stałych, regularnych opłat.

Inne przyczyny, dla których konsumenci preferują oprogramowanie w wersji pudełkowej, to:

  • niechęć do utraty dostępu do plików po zaprzestaniu subskrypcji – 76%;
  • chęć posiadania fizycznej kopii oprogramowania – 73%;
  • możliwość aktualizacji oprogramowania według własnego uznania – 73%.

O badaniu

Badanie zostało przeprowadzone w maju 2013 r. przez agencję badawczą Toluna na zlecenie firmy Corel. Reprezentatywna dla populacji próba badawcza liczyła 1000 respondentów. Badanie przeprowadzono metodą ankiety on-line.autor: Informacja prasowa firmy Corel

Czytaj także

Oprogramowanie chmurowe rośnie z telekomunikacją

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 02:57
Rosnąca popularność chmur obliczeniowych oznacza zmianę modelu biznesowego producentów tradycyjnego oprogramowania. Produkty, które do tej pory dostarczali do klientów, teraz są coraz częściej oferowane przez dostawców usług online.
rozwiń zwiń
Czytaj także

CloudOS: Chmura dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 22:28
Microsoft przedstawił spójną wizję rozwiązań do budowy chmury każdego rodzaju – publicznej, prywatnej i hybrydowej. CloudOS - jak firma z Redmond nazywa swoje środowisko chmurowe - bazuje na Windows Server 2012 R2, System Center i Windows Azure.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatna chmura wolna od malware

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 10:00
Platforma została stworzona z myślą o użytkownikach, którzy nie mogą korzystać z publicznej chmury obliczeniowej. WF-500 chroni przed atakami na firmową sieć oraz pozwala wykrywać i analizować złośliwe oprogramowanie na prywatnej platformie w oparciu o rozwiązanie WildFire. Urządzenie jest kompatybilne z firewallem nowej generacji Palo Alto Networks, zapewniając w ten sposób całkowitą ochronę sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwolennicy chmury bardziej świadomi

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 11:07
Małe i średnie firmy w Polsce deklarujące korzystanie z rozwiązań cloud computing są bardziej świadome zagadnień informatycznych i kwestii bezpieczeństwa danych w firmie – pokazuje badanie Ipsos MORI, przeprowadzone na zlecenie Microsoft. .
rozwiń zwiń