Nowe Technologie

Chmura i mobilność rządzą kadrami

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 08:45
Jak pokazują wyniki najnowszego Forrester Research, w 2013 największym zainteresowaniem korporacji i administracji w ujęciu globalnym cieszyć się będzie oprogramowanie powiązane z chmurą, aplikacje mobilne oraz oprogramowanie służące do analizowania dużych zbiorów danych (Big Data).
Chmura i mobilność rządzą kadrami

Rosnące zainteresowanie rozwiązaniami z obszaru cloud computing i mobilności widać także na rynku polskim, szczególnie w obszarze rozwiązań informatycznych do zarządzania kadrami.

  • Chmura i rozwiązania mobilne to w ostatnim czasie obszary odmieniane przez wszystkie przypadki, szczególnie w kontekście tegorocznych trendów w oprogramowaniu dla biznesu, także w obszarze HR. Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez PMR, kluczowym czynnikiem wpływającym na rozwój rynku cloud computing w Polsce jest poszukiwanie oszczędności przez firmy (34%), wzrost rynku mobilnego internetu (26%) czy względy bezpieczeństwa (23%).

„Firmy na całym świecie coraz odważniej zwracają się ku rozwiązaniom w modelu Software as a Service do zarządzania kadrami. Również polskie przedsiębiorstwa częściej przekonują się do tego modelu przetwarzania danych w obszarze rozwiązań HR. Niższe koszty, szybkie wdrożenie, zmniejszenie obciążeń związanych z administracją IT czy wreszcie elastyczność oraz skalowalność to wymierne korzyści jakie niesie ze sobą przeniesienie funkcji HCM do chmury” – mówi Teresa Olszewska, Prezes Zarządu GAVDI Polska S.A., firmy oferującej m.in. rozwiązania SuccessFactors, czołowego producenta rozwiązań chmurowych w obszarze HR.

Dostępne na polskim rynku rozwiązania HCM (ang. Human Capital Management) w modelu SaaS umożliwiają skuteczne zarządzanie takimi obszarami jak strategiczne planowanie zasobów, rekrutacja, zarządzanie wynagrodzeniami, szkolenia z e-learningiem, zarządzanie przez cele, oceny i zarządzanie efektywnością, zarządzanie sukcesją oraz analityka.

Drugim dominującym trendem w obszarze technologicznego wsparcia procesów zarządzania kadrami są aplikacje mobilne.

Pracownicy korzystający w życiu prywatnym ze smarftonów, tabletów i mobilnego Internetu oczekują takiej samej elastyczności również w miejscu pracy. Z tego względu na znaczeniu zyskuje także trend Bring Your Own Device – pracownicy coraz częściej korzystają z prywatnych urządzeń do celów zawodowych. Dlatego biznesowe aplikacje mobilne na dobre zadomowiły się w polskich firmach, także w obszarze zarządzania kadrami” – dodaje Teresa Olszewska.

Narzędzia dla HR

Jednym z rozwiązań kadrowych, które coraz częściej pojawia się w firmach w wersji mobilnej są narzędzia do samoobsługi pracowniczej i menedżerskiej. Dzięki nim część zadań personalnych jest delegowana bezpośrednio na zainteresowane osoby. Narzędzia samoobsługowe w wersji na smartfony czy tablety umożliwiają pracownikowi wykonanie wszystkich formalności związanych na przykład ze składaniem wniosków urlopowych samodzielnie, w sposób elektroniczny. Menedżer może je z kolei zatwierdzić z każdego miejsca – będąc w delegacji lub na spotkaniu poza biurem.

Możliwość wykonywania tych wszystkich zadań w dowolnym miejscu z poziomu wybranego urządzenia mobilnego, nie tylko daje pracownikom większą elastyczność, ale przede wszystkim pozwala im do minimum skrócić czas poświęcany do tej pory na czynności nie generujące bezpośrednich korzyści biznesowych” – mówi Teresa Olszewska.

 autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Nie chcą kupować oprogramowania w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 11:58
Polscy użytkownicy nie są gotowi na zakup oprogramowania w chmurze: tylko 4% z nich chce mieć dostęp do programów poprzez Internet i płacić za nie w miesięcznych lub rocznych transzach – wynika z badania firmy Corel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie pomieścić coraz większe big data?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 09:44
Lokalne repozytoria danych już nie wystarczą. Co gorsze, firmy produkujące coraz więcej danych zorientowały się, że same nie podołają przechowywaniu danych mnożących się praktycznie w postępie geometrycznym. Zaradzić problemowi może tylko chmura. Rzecz w tym, aby wybrać tę najbardziej odpowiednią czyli bezpieczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy chmura wpływa na efektywność?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 18:02
77% polskich firm z sektora MŚP korzystających z usług w chmurze twierdzi, że ich rozwiązania IT pozwalają na bardziej efektywne wykonanie pracy – pokazuje badanie zrealizowane przez Ipsos MORI dla Microsoft.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatna chmura od AVM

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 09:25
Dzięki usługom MyFRITZ! oraz FRITZ!NAS, każdy użytkownik FRITZ!Box może samodzielnie i bezpłatnie uruchomić prywatną chmurę. Osobiste pliki pozostają w domu, ale są dostępne w bezpieczny sposób z dowolnej lokalizacji. Dane wymieniane przy logowaniu i podczas transmisji plików są szyfrowane za pomocą uznanego standardu bezpieczeństwa - protokołu https.
rozwiń zwiń