Nowe Technologie

Proste zasady backupu

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 00:00
Straty związane z utratą danych potrafią wielokrotnie przewyższyć koszty wdrożenia systemu backupu. Wg firmy Pentacomp, przedsiębiorca powinien stosować się do kilku prostych wskazówek, o których warto pamiętać przy tworzeniu backupu.
Proste zasady backupu
Foto: Glow Images/East News

 

Wydatki, z jakimi związany jest backup to przede wszystkim sprzęt, konieczność zakupu nośników, na których będą tworzone kopie bezpieczeństwa lub koszty związane z wynajęciem serwera oraz koszt profesjonalnego oprogramowania. Mogą się one wydawać niepotrzebne, jednak w sytuacji, kiedy utracimy dane, posiadana kopia pozwoli w łatwy i szybki sposób odzyskać je, dzięki czemu przedsiębiorstwo będzie mogło funkcjonować bez zakłócenia ciągłości działania.


  • Kopie należy przechowywać w innym miejscu niż komputer

 

Nośniki, na których zapisane są kopie zapasowe powinny być przechowywane w innej lokalizacji (najlepiej innym budynku) niż komputer z którego kopia pochodzi, ponieważ w przypadku pożaru czy powodzi mogą zostać uszkodzone lub zniszczone. Podobnie w wypadku kradzieży. Rozwiązaniem dla firm, które potrzebują większej przestrzeni dyskowej może być własny serwer, zlokalizowany w innym budynku lub serwer zewnętrzny z wykorzystaniem backupu internetowego. Jedną z najnowszych technologii jest cloud computing, która również umożliwia tworzenie backupu.


  • Oprogramowanie do backupu należy przetestować

 

Wielu użytkowników oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych zapomina, że ważnym krokiem po jego wdrożeniu jest wykonanie testu odzyskiwania danych. Może się bowiem okazać, że oprogramowanie działa niewłaściwie i w momencie awarii zostajemy z niczym. Warto też sprawdzać poprawność działania systemu backupu co jakiś czas, aby mieć pewność, że w odpowiednim momencie zadziała właściwie. Do testu wystarczy inny komputer, na którym nie ma danych, które chcemy próbnie odzyskać. Podczas testu należy sprawdzić działanie procedury odzyskiwania danych oraz poprawność zapisu wszystkich plików danych. Błędy wychwycone w czasie testu pozwolą uniknąć ich w sytuacji prawdziwej awarii.

 


  • Szczególnie ważne pliki przechowuj w dwóch kopiach zapasowych

 

W przypadku plików o istotnym znaczeniu warto wykonać nie jedną, a dwie kopie, z których co najmniej jedna powinna znajdować się w innej lokalizacji. Dodatkowo warto obie kopie wykonać na dwóch nośnikach różnego typu, bądź przynajmniej dwóch różnych producentów, tak aby uniknąć wad samego nośnika.


  • Kopia powinna być odpowiednio zabezpieczona

 

Dotyczy to szczególnie backupu wykonywanego przez internet oraz w technologii cloud computing, gdzie dane muszą być w odpowiedni sposób szyfrowane. Istotny jest również odpowiednio mocny sposób uwierzytelniania i ściśle określone uprawnienia dostępu do danych, tak aby nie mogły one trafić w niepowołane ręce. W przypadku backupu tworzonego w mniejszej skali należy pamiętać o właściwym sposobie przechowywania nośników z danymi.


  • Proces backupowania powinien być maksymalnie zautomatyzowany

 

Ręczne tworzenie kopii bezpieczeństwa jest uciążliwe i sprawdza się jedynie na niewielką skalę. Oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych najczęściej nie wymaga działań ze strony użytkownika poza przeprowadzeniem początkowej konfiguracji. Trzeba jednak stale kontrolować, czy cały proces przebiega poprawnie, a dane są zapisywane właściwie.Czytaj także

Backup danych dla małych firm

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 00:00
Przedsiębiorcy chcąc rozwijać swoją firmę, muszą stworzyć odpowiednią infrastrukturę informatyczną, która zapewniać będzie wysoką wydajność przy wysokim poziomie bezpieczeństwa. Backup danych pozwala pracownikom nie martwić się o bezpieczeństwo informacji znajdujących się na dyskach, a awaria sprzętu czy zdarzenia losowe nie będą stanowiły zagrożenia dla przechowywania ważnych danych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczny biznes w wirtualnym świecie

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 00:00
Wirusy, spam, niestabilne łącze internetowe mogą sparaliżować pracę w każdej firmie, a w konsekwencji spowodować poważne starty finansowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego warto wdrożyć w firmie politykę kopii zapasowych?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 00:00
Kopie zapasowe, potocznie zwane backup'em, jako specyficzna potrzeba pojawiły się krótko po upowszechnieniu komputerów osobistych. Wiele firm pytanie: czy warto? - już dawno uznaje za retoryczne, ale dobrze jest znać najważniejsze powody, dla których zasadne jest stosowanie backupu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontroluj swoje strony WWW bez przerwy

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 00:00
Internet never sleeps. Kto ma biznes w Internecie musi pamiętać, że jednym z najważniejszych czynników sukcesu jest nieprzerwana dostępność i sprawność zasobów firmy w Internecie.
rozwiń zwiń