Nowe Technologie

Polskie ICT inwestuje coraz lepiej

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 08:00
Jak wynika z danych „Computerworld”, organizatora konkursu „Lider Informatyki”, polskie przedsiębiorstwa inwestują w IT więcej i efektywniej niż kiedyś, a wdrażane przez nie technologie mają coraz większy wpływ na biznes.
Polskie ICT inwestuje coraz lepiej

Polskie przedsiębiorstwa i instytucje, reprezentujące różne gałęzie gospodarki oraz administrację, inwestują w IT coraz większe kwoty. Przy czym pieniądze te przeznaczane są na takie rozwiązania, które przekładają się na wzrost sprzedaży, szybkość obsługi klientów, czy też nowe modele biznesu. Z danych opracowanych przez „Computerworld”, organizatora prestiżowego konkursu „Lider Informatyki”, wynika, że w polskich firmach, które wzięły udział w konkursie w latach 2008-2012, nakłady na IT od kilku lat rosną. W trudnym dla całej gospodarki światowej roku 2009 firmy przeznaczyły na IT zaledwie 2,5 proc. swoich przychodów. Już rok później zaobserwowano wzrost do 3,8 proc. W latach następnych stan inwestycji pozostał na tym samym poziomie.

Tegoroczna, siedemnasta edycja konkursu „Lider Informatyki” będzie prowadzona w sześciu kategoriach, m.in. w kategorii instytucje finansowe, przemysł, handel i usługi. Wyróżnienie w konkursie wzmacnia wizerunkowo nie tylko dział IT w danej firmie, lecz całe przedsiębiorstwo na tle konkurencji. I co za tym idzie, rośnie zainteresowanie firmą wśród klientów. Organizatorzy konkursu zaznaczają, że sam udział w konkursie pozwala na uporządkowanie swojego podejścia do efektywności wydatkowania pieniędzy na projekty informatyczne.

„Jestem przekonany, że tegoroczny konkurs pokaże po raz kolejny, że polskie firmy potrafią zaskakiwać efektywnością swoich przedsięwzięć w obszarze IT. Warto podkreślić, że w konkursie nagradzamy nie same wdrożenia czy zakupy, tylko funkcjonalność rozwiązań i korzyści biznesowe wynikające z ich wprowadzenia. Liderem Informatyki jest firma, która wie, jak wykorzystać nowe rozwiązanie, a nie taka, która je tylko kupuje” – dodał Tomasz Bitner, redaktor naczelny „Computerworld”.  

  • Z ostatniego raportu firm teleinformatycznych „TOP200”, przygotowanego przez magazyn „Computerworld”, wynika, że wartość rynku IT w Polsce wzrasta.  W roku 2007 przekroczyła 27,4 mld zł, zaś w roku 2011 wyniosła już 31,3 mld zł. Przychód firm z branży IT urósł w 2011 roku o 13 proc. w porównaniu z rokiem 2010.
  • Sytuacja na polskim rynku jest odzwierciedleniem światowych trendów. Z badań firmy Gartner, specjalizującej się w zagadnieniach strategicznego wykorzystania technologii oraz zarządzania technologiami, wynika, że wydatki na IT w 2013 roku osiągną 3,7 bln USD, głównie dzięki zwiększonym budżetom na urządzenia mobilne, inwestycjom w bezpieczeństwo i narzędzia do przechowywania danych. Gartner przewiduje, że w latach 2014 – 2015 światowe wydatki na IT wzrosną średnio o kolejne 4 proc. autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Innowacyjność IT przewagą konkurencyjną

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 10:00
Dell we współpracy z Boston Consulting Group rozpoczął dyskusję na temat wpływu innowacji IT na kreowanie przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrektorzy IT bez wpływu na strategię

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 11:23
Nowy raport Emerson Network Power pokazuje, że prawie połowa dyrektorów działów informatycznych uważa się za dostawców usług informatycznych lub za podmioty generujące koszty, zamiast za osoby mające wpływ na decyzje biznesowe lub strategiczne innowacje. Proste utrzymywanie nowych technologii stało się największą barierą w objęciu szybkiego rozwoju ery informacyjnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sektor IT najbardziej wiarygodny

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 08:00
Jak wynika z najnowszych badań Edelman Trust Barometer, aż 68 proc. Polaków ufa firmom z sektora nowych technologii. To najwięcej spośród wszystkich przebadanych branż w naszym kraju. Ranking zamykają usługi finansowe, którym ufa 38 proc. respondentów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile zarabia grafik komputerowy

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 08:08
Z danych serwisu Elance wynika, że zapotrzebowanie na pracę grafików zwiększyło się w 2012 r. aż o 165 proc. Jednak dobra koniunktura nie oznacza, że przedstawiciele branży przestają szukać nowych rozwiązań, by się dalej rozwijać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska europejskim centrum usług IT

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 08:10
Polska może stać się europejskim centrum zaawansowanych usług IT dzięki wysokim kwalifikacjom specjalistów i menedżerów wynika z badania IT@PL przeprowadzonego przez Antal International wraz z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. To właśnie dostępność mobilnej i zdolnej kadry jest jednym z kluczowych czynników przyciągających międzynarodowe firmy IT.
rozwiń zwiń