Polskie Radio

Cud odbudowy czy doburzanie? Warszawa po 1945 roku

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 02:16
- Często mówi się błędnie, że Warszawa została zniszczona w Powstaniu Warszawskim, a to się działo przed i po tym zrywie zbrojnym - mówi historyk dr Artur Bojarski.
Audio
  • Warszawa po 1945 roku - czyli odbudowa czy doburzanie? (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
17 stycznia 1945 rok Warszawa została wyzwolona. 80 procent budynków lewobrzeżnej  części miasta zostało zniszczonych. Gruzy sięgały kilku metrów
17 stycznia 1945 rok Warszawa została wyzwolona. 80 procent budynków lewobrzeżnej części miasta zostało zniszczonych. Gruzy sięgały kilku metrówFoto: Pixabay/ddouk

Po II wojnie światowej w Warszawie pozostał tylko co piąty budynek. Do dziś toczy się dyskusja czy po 1945 roku nastąpiła odbudowa, czy może doburzanie stolicy. Do niektórych wyburzeń, zdaniem historyków, doszło niesłusznie. - Jeszcze przed Powstaniem Warszawskim jednej czwartej miasta już nie było. Bomby padały głównie na obiekty przemysłowe, dzielnicę żydowską i zabytki klasycyzmu warszawskiego, co nie było przypadkiem - mówi dr Artur Bojarski.

W lutym 1945 roku powstało Biuro Odbudowy Stolicy, w ramach którego ścierały się dwie frakcje: "zabytkowicze" z Janem Zachwatowiczem i Piotrem Biegańskim na czele oraz tzw. moderniści z Józefem Sigalinem i Romanem Piotrowskim. - Moderniści, pracujący nad odbudową Warszawy, chcieli całkowicie zmienić oblicze miasta. Są plany i wizualizacje, które pokazują, że wytyczano szerokie i ogromne arterie komunikacyjne z wielkimi rondami - opowiada historyk.

Gość Doroty Truszczak wyjaśnił, z jakich powodów Niemcy wyburzyli Teatr Wielki i zabudowę placu Bankowego, a pozostawili nietknięty rejon Starego Miasta i Krakowskiego Przedmieścia oraz jakie były pomysły na rozplanowanie przestrzeni w powojennej Warszawie. I kto wpadł na pomysł, by stolicę Polski przenieść do Łodzi?

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Artur Bojarski (autor książki "Rozebrać Warszawę. Historie niektórych wyburzeń  po roku 1945")

Data emisji: 29.09.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/asz

Czytaj także

Prezes PKiN: odkrywam ten budynek dzień po dniu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 16:46
- Przy okazji jubileuszu 60-lecia powstania Pałacu Kultury i Nauki chcemy go odczarować. Mamy wielki, wyjątkowy budynek w środku miasta, a tak naprawdę w ogóle go nie znamy - mówiła Renata Kaznowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohdan Pniewski – architekt warszawskich gmachów

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 05:40
Twórca wielu warszawskich gmachów użyteczności publicznej. Najciekawsze jego projekty powstały przed wojną. Niestety w wiele jego późniejszych projektów ingerowała władza oczekująca od niego estetyki socrealistycznej.
rozwiń zwiń